Amazon Papağanı Hakkında Bilgiler

Amazon Papağanı Hakkında Bilgiler

20 Ocak 2020 0 Yazar:

Amazon Papağanı, Amazon Papağanı nedir, Amazon Papağanı hakkında bilgiler, Amazon Papağanının özellikleri, Amazon Papağanı bakımı, Amazon Papağanı beslenmesi, Amazon Papağanı yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Atlas Papağanı hakkında bahsetmek gerekirse; Atlas Papağanı, her yaştan kesimin göremeyeceği ama ülkemizde bulunmayan cins bir kuş türüdür.

Amazon Papağanı Nedir

Amazon papağanı. Amazon bölgesinde yaşayan bir papağan cinsidir.

Amazon Papağanı Hakkında Bilgiler

Taklit konusunda doğuştan yeteneğe sahip Papağanlar insanlar tarafından yoğun ilgiye maruz kalan hayvanlardandır. Dünya genelinde yaşamını sürdüren birçok papağan türü bulunmaktadır. Papağanlar genel olarak konuşkan hayvanlar olarak tanınsalar da kendi türleri arasında birbirlerinden ayrılan önemli özellikleri bulunmaktadır. Bazı türleri oldukça iyi konuşurken bazıları ise konuşma konusunda sizleri hayal kırıklığına uğratabilecek hayvanlardır. Amazon Papağanı türlerinin yaklaşık olarak 30 tane alt türü olduğundan bahsetmiştik. Bugün sizlerle yalnızca 9 alt türü hakkında bilgi paylaşacağız. Türlerin isimlerine tıklayarak detaylarına direkt olarak ulaşabileceğiniz gibi sayfayı aşağıya kaydırarak sırayla ulaşmanız da mümkün.

Amazon Papağanı Özellikleri

Anavatanı Güney Amerika’dır. Amazon papağanları arasında en çok bilinen tür budur. Ortalama olarak 34-36 cm boya sahiptir. Taklit ve konuşma yetenekleri çok yüksektir. Alın kısmı sarı renkli vücudunun büyük bir kısmı yeşil renklidir. Özellikle solunum sistemi hastalıklarına karşı duyarlıdır. Normal papağanlarda olduğu gibi tohum ve meyve içeren diyetler ile beslenmelidir. Ortalama yaşam süreleri ise 100 yıla kadar çıkmaktadır.

Amazon Papağanı Yaşam Alanları

Papağanlar genellikle ormanlık bölgelerde ve ağaçlar üzerinde, gruplar halinde yaşar. Dünya genelinde 350 den fazla bilinen papağan türü bulunmaktadır. En yaygın olarak bilinen Macaw, Lori, Amazon, Gri papağan gibi pek çok tür Afrika’dan Asya’ya, Amerika’dan Avustralya’ya kadar pek çok bölgede yaşamaktadır. Muhabbet kuşu ve paraketlerde papağan ailesinin üyelerindendir ve dünya genelinde yaygın olarak beslenen türlerdir. Papağanların pek çok türü güney yarım kürede sıcak bölgelerde yabani hayatta yaşamaktadır. Buna karşın karlı bölgelerde, soğuk iklimlerde yaşayan papağan türleri de bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Kea papağanı, kalın gagalı papağan, bordo alınlı papağan gibi türler daha soğuk iklimlerde yaşayan papağan türleri arasındadır. Genel olarak bilinen lokal papağan türleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında en spesifik olan Sisserou olarak da bilinen Dominik amazon papağanı, yalnızca Karayip adası Dominika’da bulunan bir papağan türüdür. Dominika’nın ulusal kuşu olarak kabul edilmiş ve ülkenin bayrağında yer almıştır.

Amazon Papağanı Beslenmesi

Papağan besleyenler tarafından yapılan en büyük hata, papağanlarını bir ömür çekirdeğe mahkum etmeleridir. Doğada 80 yaşında sağlıklı bir papağana rastlamak mümkünken, esaret altındaki birçok papağanın 30’unu görmesi neredeyse imkansızdır. Şayet papağanlarımız sağlıklı ve uzun ömürlü olsun istiyorsak, doğanın onlara sunduğu çeşit çeşit tohum ve meyve içeren o zengin menüleri taklit etmek zorundayız. Çekirdek, uzun süreli ve yüklü miktarlarda verildiği takdirde başta karaciğer hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa sebep olan yağlı bir tohumdur.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •