Anasayfa » SAĞLIK » Amipli Dizanteri Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür ?

Amipli Dizanteri Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür ?

Amipli Dizanteri, Amipli Dizanteri nedir, Amipli Dizanteri hakkında bilgiler, Amipli Dizanteri özellikleri, Amipli Dizanteri belirtileri, Amipli Dizanteri nedenleri, Amipli Dizanteri tedavisi, Amipli Dizanteri vücudun hangi bölgelerinde görünür

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz ve bu hastalıkların insan vücutlarının hangi bölgelerinde ortaya çıktıklarını resimlerle’de göstereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Amipli Dizanteri hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Amipli Dizanteri hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Amipli Dizanteri Nedir ? Amipli Dizanteri nedenleri nelerdir ?, Amipli Dizanteri belirtileri nelerdir ? Amipli Dizanteri tedavisi nedir ? Amipli Dizanteri vücudun hangi bölgelerinde görünür ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Amipli Dizanteri

Amipli Dizanteri Nedir ?

Sindirim sistemi hastalıklarından biri olan dizanteri, tarih boyunca en bulaşıcı hastalıklardan biridir. Özellikle çocuk ve bebeklerde son derece tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Genel olarak kirli su ve gıda tüketimi ile ortaya çıkan dizanteri; ateş, kramp şeklinde karın ağrısı, ağrılı, sulu ve kanlı dışkılama şeklinde görülebilir. Uygun antibiyotik tedavisi ve sıvı desteği ile oldukça etkili sonuçlar alınabilir ancak kişiden kişiye kolayca bulaşabildiği unutulmamalıdır. Halk arasında kanlı ishal olarak bilinen dizanteri, bakteri, amip ve virüslerin neden olabildiği bir bağırsak enfeksiyonudur. Kişiden kişiye kolayca bulaşabilen bu hastalığın temel sebebi hijyen eksikliğidir. Su ve gıdaların dışkı ile kirlenmesi sonucu ortaya çıkar. Dizanteri bulaştığında belirtileri zayıf olarak seyreder ancak sonradan şiddetlenir. Ateş ve ishalle birlikte görülen ve son derece bulaşıcı olan bu hastalık vücuttaki su oranını ciddi olarak azaltır. Hastalığa sebep olan bakteri, virüs ya da amipler bağırsaklardan kan dolaşımına geçerek bazı iç organlara yayılabilir. Bu durumda hastalık, hastanın hayatını tehlikeye sokacak boyuta ulaşır. Sıklıkla basilli ve amipli dizanteri çeşitleri görülür. Aralarındaki temel farkı hastanın ateşli olup olmadığı belirlese de klinik olarak birbirine oldukça benzerlik gösterir.

Amipli Dizanteri Vücudun Hangi Bölgelerinde Görünür ?

Amipli Dizanteri
Amipli Dizanteri

Yorum yapın