Home Genel Anne’den Kızına – Oğluna Evlilik Nasihatları

Anne’den Kızına – Oğluna Evlilik Nasihatları

0
1949

Annenin yeni evlilik yapıcak olan Kızına ,Oğluna uzun bir evlilik ,huzurlu mutlu bir yuva ile ilgili altın değerinde Nasihatları ,öğütlerini sizlere bu yazımızda Hazırladık.

Anneden yeni evlilik yapıcak olan kızına öğütler

ANNENİN YENİ EVLENECEK KIZINA ALTIN DEĞERİNDE NASİHATLERİ

Kızım!

Bir kimseye nasihat ve tavsiye, eğer o kimsenin edep ve terbiyesine ya da asil soyuna dayanılarak terkedilmek gerekseydi, benim de şimdi sana tavsiyede bulunmama ihtiyaç olmazdı.

Fakat nasihat ve tavsiye, bilene hatırlatmak, bilmeyene anlatmaktır ve herkes için faydalıdır.

Anneden kız çocuğuna evleneceği kişi ile ilgili sözler
Anneden kızına sevdiği kişi ile ilgili sözler

Kızım, eğer bir kız, ana-babasının servet ve zenginliğinden dolayı kocaya muhtaç olmasaydı, herkesten çok sen muhtaç olmazdın.

Ey kızım, sen ana-babanın evinden, büyüdüğün yuvadan çıkıp, bilmediğin ve şimdiye kadar alışmadığın, ülfet etmediğin bir adamın evine gidiyorsun.

Şimdi onun rızasını gözetip hizmetçisi gibi kendisine itaat et ki, o da sana kul köle olsun, yani seni sevip hoşnut olman için gerekeni yapsın.

Şimdi sana 10 şey söyleyeceğim. Onları unutma ve gereğince hareket et ki, kocanla güzel geçinmeye muvaffak olasın:

1.Kanaat sahibi ol kendi haline şükret. Yani, kocan, eve her ne alıp getirirse, yiyecek olsun, giyecek olsun onu en güzel bir şekilde kabul et. Kocana teşekkür ederek hoşnutluk göster. Zira mutlu bir hayat yaşamanın tek yolu, haline şükretmektir. Haline şükretmeyen, kendi kazancını beğenmeyen gönül huzuru, kalp rahatlığı bulamaz.

2.Kocana itaat et, yap dediklerini yap, yapma dediklerini yapma. Yani, kocanla sohbet ederken ve konuşurken, ona karşı itaatli olduğunu, onun dediklerini güzel bir şekilde dinleyip yerine getirdiğini, senin konuşma ve dinleme şeklinden anlasın. Bu şekilde hareket edersen Allah-u Teâlâ senden hoşnut olur ve eviniz saadetle dolar.

3.Kocanın göreceği yerlere çok dikkat et.Yani evinin, içini, dışını çok temiz tut. Sakın kocanın gözüne çirkin bir şey görünmesin.

4.Kokusu alınacak (kokusu gelecek) yerlere çok dikkat et o yerleri iyi araştır.Yani; kocanın burnuna kokusu gelebilecek yerleri çok iyi temizle. Üstünü başını temiz tut. Kokusu olabilecek yerleri iyi kolla, oraları temiz tut. Kocanın burnuna daima temiz kokular gelsin, kötü bir koku duymasın. Çünkü kötü kokular seni kocanın gözünden düşürür. Senden iğrenmesine neden olur. Şunu iyi bilesin ki, temizlik ve zarifliğin en iyisi, insanın gözüne en hoş geleni su ile olanıdır.

5.Yemek zamanını iyi kolla. Yani; yemek yiyeceği zamanı geçirme. Alışkanlığı, yemek saati, ne zamanlar ise, o zaman yemeğini hazır bulundur. Gelince hemen sofrayı kur. Şunu iyi bil ki, açlık insanın sinirlerini gerginleştirir.

6.Uyku vaktini, uyuyacağı zamanı iyi belle.Yani, hangi saatte uykuya yatma zamanıysa o saatte yatağını hazırla. Zira uykusuzluk insanı öfkelendirir. Sinirleri bozuk olan öfkeli bir adamda sevgi yavaş yavaş yok olur.

7.Kocanın malını ve eşyasını çok dikkat eyle. Yani; kocanın malını çok iyi koru. Eşyasını da çok iyi muhafaza eyle. Çünkü onun malı senin malındır. İşte onun için kocanın malını israf etmeden yerli yerince kullanıp muhafaza etmelisin ki, bu da iş bilmek ve kıymet bilmek demektir.

8.Kocanın akraba ve yakınlarına karşı hürmetli ol. Yani; kocanın akrabaları ve yakınlarına karşı saygılı olman, kocanın itibârını gözetmen demektir. Onlara hürmet göstermen kocana hürmet göstermen demektir. Bu ise, kıymet ve itibar bilmek demektir.

9.Kocanın sırrını kimseye söyleme.Yani, kocanın bazı sırlarını öğrendiğin zaman sakın ki, bu bildiğin sırrı kimseye söylemeyesin. Eğer söylersen, onu gücendirmiş ve sana olan güvenini kaybetmiş olursun. Böylece aile düzeniniz bozulmuş olur.

10.Kocanın dine uygun her emrini yerine getir.Yani; kocanın İslam’a uygun bir şekilde sana söylediği her emrini yerine getirmekte tembellik etmeyesin. Hele hele karşı gelmek gibi bir hareketin olmasın. Eğer böyle bir hareketin olursa sana karşı kin besleyip sonunda sana düşmanlık eder. Sana düşmanlık ederse senin zararın çok büyük olur. Ve senin elinden de hiç bir şey gelmez.

Şunu da iyi bilesin ki, kocan kederli olduğu zaman sen neşeli olmaktan; o neşeli olduğu zaman, sen kederli görünmekten son derece sakınasın. Çünkü; Onun kederli ve sıkıntılı olduğu zaman senin neşeli görünmen, onun neşeli olduğu zamanlarda da senin üzüntülü görünmen onun dertlerine ortak olmamak gibi bir kusur ve eksiklik ortaya koyar. Bu ise anlayışı kıt olan, terbiyesi eksik bulunan kimselerin www.cokiyiabi.com yapacağı bir harekettir. Bu senin gibi yüksek bir terbiye görmüş akıllı ve anlayışlı kadınlara yakışmaz.

Hülâsa; Yavrum! Kocana ne kadar çok saygı ve hürmet gösterirsen, kendini o kadar sevdirirsin. Ne kadar dediklerini yapar; sözlerini dinlersen, o derece ondan sevgi ve hürmet görürsün.

Yavrum! Bir de şunu Çok iyi bilesin ki, bu öğütlerimi yerine getirip gereği gibi hareket edebilmen için, kendi şahsi istek ve arzularını bırakıp kocanın isteklerini yerine getirmen gereklidir. Kocanın isteklerini kendi isteklerinden önce yaparsan o vakit bu öğütlerimi yapmış olursun.


BİR BABANIN EVLENECEK OĞLUNA NASİHATLERİ

Oğlum!

Doğup büyüdüğü, senelerce yaşadığı bir yuvadan çıkarak, yabancı bir yere gelecek, huyunu-suyunu tam olarak bilmediğin bir insanla yaşayacak, bir yastıkta kocayacaksınız:

1-Sen ona dost ol ki, o sana sevgili olsun.

2- Sen evin direği ol ki, o da kirişi olsun.

3- Sen ona hizmetkâr ol ki, o da sana cariye olsun.

4- Ona sıkıntı verme ki, o da sana huzur kaynağı olsun.

5- Sen ondan uzaklaşma ki, o da sana yakın olsun!

6- Onun eğri kaburga kemiğinden (mecazdır) yaratıldığını unutma ki, doğrultmaya kalkmayasın!

7- Gözü ol, kulağı ol, kolu ol, gücü ol, onu koru ki, başkasına sığınmasın!

8-Dışarıda işlerinle, içeride eşinle, çocuklarınla meşgul ol!

9- Yiyecek, içecek hususunda cömert ol; “kanaati, iktisadı öğret”, ancak “Çok harcıyor, israf ediyor” diye asla şikâyette bulunma!

10- Karının hakkını kendi hakkına tercih et!

11- Eşinin akrabasını gözet!

12- Evde asla asık suratlı olma, onu sevdiğini sık sık ifadeden çekinme!

13- Eşinin senden ne istediklerini dikkatle not al! Meşru isteklerini geri çevirmemeye çalış. Gücünün yetmediklerini ise, belirli bir takvime bağla. Tarihi geldiğinde de vaadini yerine getir.

14- Evin idare ve düzeni ona aittir, her şeye karışma!

15- Çocuklarının en büyük ve en tesirli hocası anneleridir.

16* Eşinle sık sık istişare et.

18* Emirler yağdırmaktan kaçın. Ona güzellikle, iyilikle ve yumuşak sözle nasihat et.

19* Hanımının hatalarını sakın çocuklarının ve başkalarının yanında söyleme. Yalnız iken, yumuşak bir şekilde söyle!

20* Aile sırlarınızı kimseyle paylaşma.

21* Kötü alışkanlıklardan ve yalandan uzak dur! Bunlar yuvayı içten içe yıkan birer kurttur.

22* Sen ona katlanırsan, o da sana katlanır. O katlanmazsa da Allah’ın seni onunla imtihan ettiğini düşün. Ona her yönüyle iyi bir hayat arkadaşı olmaya çalış!

23* Önemli günlerde ve bilhassa bayramlarda küçük ve basit de olsa, ona hediyeler al!

24* Unutma, eşine merhamet edersen, sana da merhamet edilir.

25* Daima tefekkürde ol. İbadetlerini ifâ et. Namazlarını vaktinde ve mümkünse cemaatle kılmaya çalış!

26* Sen Allah’tan razı ol ki, Allah da senden razı olsun! Senin rızan, nimete şükür, nikmete rıza ve sabretmektir.

27* Şu sözü çerçeveleterek başının üzerine as: “Nerede olursan ol Allah’a karşı gelmekten sakın; yaptığın kötülüğün arkasından bir iyilik yap ki bu onu yok etsin. İnsanlara karşı güzel ahlâkın gereğine göre davran.” (Tirmizi, Birr, 55.)

28* Evliliğin de senin için bir imtihan olduğunu hiçbir zaman aklından çıkarma.

Evliliğin de bir imtihan olduğunu sakın unutmayalım..

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here