Antartikaya Nasıl Gideriz?

0

Antartikaya Nasıl Gideriz? Macera Ruhlu Gezginciler İçin Dünya’da Eşsiz Benzersiz Birçok Doğal Güzellik Var. Ancak, Biri Var Ki Büyük Bir Kısmının Görmediği Ya Da Varlığını Sorguladığı. Hem De Bir Kıta. Nasıl Gidildiğine Geçmeden Önce, Bazı Şeyleri Bilmekte Fayda Var.

Tarih Boyunca Birçok Ülkenin Hak İddia Ettiği, Ancak 2016 İtibarıyla Resmi Olarak Hiçbir Ülkeye Ait Olmayan Bir Yer. Antarktika.

Vize Yok, Çünkü Ortada Devlet Yok. Bu Güzel Haber.

Neredeyse Afrika’nın Yarısı Büyüklükte Olmasına Rağmen, İstatistiklere Göre Kışları 1.000, Yazın İse 5.000 Kişi Yaşıyor. Tabi Ki Penguen, Fok Balığı, Kuş Ve Balıkları Saymazsak.

1840 Yılına Kadar Varlığından Haberdar Olunmayan Bu Kıtanın Yıllık Ortalama Sıcaklığı -50 Derece. Aralık Ve Ocak Aylarında İse Ortalama -30 Dereceyle En Sıcak Günlerini Geçiriyor.

Afrika’nın Çöllerini Ve Vahşi Hayatını, Amerikan Rüyasını, Avrupa’nın Kültürünü, Asya’nın Doğal Güzelliklerini, Avustralya’daki Kanguruları Gördük. Yeni Bir Heyecan Arıyoruz. Antarktika Doğru Seçim Olabilir. Tabi Cesaretimiz Buna Yeterse.

Antarktika’ya Nasıl Gideriz

Gemi Ve Uçak Seçenekleri Mevcut.

Ancak Havayolu İle Gidildiğinde Uçağın 1-2 Saat İçinde Donmalara Karşı Tekrar Tekrar Havalanması Gerekiyor. Uçuşlar Genelde Askeri Kargo Uçaklarıyla Yapılıyor Ve Maliyeti Çok Yüksek Oluyor. Bu Uçuşlar Genelde Yeni Zelanda’dan Yapılıyor. Bu Ülkenin Türklere Vize Uygulamasından Dolayı, Ekstra Yükler Getiriyor. 10 Saatlik Konforsuz Uçak Yolculuğu Da Cabası.

Gemi İle Gitmek İse Her Şeyi Gözlemek İçin Daha İyi Fırsat Sunuyor Ve Daha Düşük Bütçelere De Hitap Ediyor.

Gemi Turları Genelde 10-15 Gün Arası Sürüyor.

Gemiye Tabi Ki İstanbul’dan Binmeyeceğiz.

Arjantin’in Ushuaia Ya Da Şili’nin Punta Arenas Şehrine Gitmeliyiz. Güzel Haber İse Bu Ülkeler Türkler’den Vize İstemiyor. Türkiye’den Direkt Uçuş Olmamakla Beraber Thy’nin Sau Paulo Aktarmalı Buenos Aires Uçuşları Mevcut. Bunun Dışında Aktarmalı Olarak Birçok Opsiyon Mevcut. Buradan Da Yine Uçakla Ushuaia Ya Da Punta Arenas’a Uçmamız Gerekiyor. Tabi Ki Öncesinde Başlangıç Noktası Bu Şehirler Olan Turları Satın Almalıyız. Son Dakika Karar Verenler İçin Ushuaia Doğru Adres Olacaktır. Ushuaia’ya Minimum Aktarma Süreli Bağlantılı Uçuşları Tercih Ederek 20-22 Saat Gibi Bir Sürede Ulaşmak Mümkün.

Sonrasında İse Yaklaşık 3 Günlük Zorlu Bir Gemi Seyahati Bekliyor. Macellan Boğazı’nı Geçmek Gerekiyor. Hava Şartlarından Dolayı Geminin Geri Dönmesi Gerekebilir. Doğru Mevsimde Gidilirse Bu Riskler Aza İnecektir.

En Yüksek Ortalama Sıcaklık Aralık Ve Ocak Aylarında Görüldüğünden, Seyahat Etmek İçin Bu Tarihleri Seçmek Faydalı Olacaktır.

Google’a Yazarak, Tüm Tur Opsiyonlarına Ulaşmak Ve Satın Almak Mümkün.

İstanbul’dan Çıkış Yaptıktan 1 Hafta Sonra Penguenler Ve Fok Balıkları Karşımızda. Doğanın El Değmemiş Bütün Güzellikleri.

Araştırma İstasyonlarında Uyuyabileceğinizi Düşünüyorsanız, Bunu Unutun. Geceleme Büyük İhtimalle Gemide Ya Da Korunaklı Bir Çadırda Olacaktır.

Bahtsız Bedevi’lerin Hikayelerine Konu Olan Ve Gece Uyurken Ziyarete Gelebileceğini Düşündüğünüz Kutup Ayıları İse Bu Kıtada Yaşamıyor. Onlar İçin Dünyanın Tam Diğer Ucuna, Yani Kuzey Kutbu’na Gitmek Gerekiyor. Oraya Gittiğinizde De Penguenleri Göremeyeceksiniz. Çünkü, Penguenler De Güney Kutbu’nda Yaşar.

Hastalık Ve Sakatlık Durumlarında Gemide Ya Da Araştırma İstasyonundaki Doktorlar Yardımcı Olabilir. Ancak, Dikkatli Olmakta Fayda Var. Çünkü, İmkanlar Çok Kısıtlı.

İstanbul’dan Yapılacak Seyahat İçin Her Şey Dahil Yaklaşık 10.000 Dolar’ı Gözden Çıkartmak Gerekiyor. 17-18 Günlük Bir Süre İse Muhtemelen Yeterli Olacaktır.

Son Olarak, Yünlü İç Donunuzu Unutmayın!

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.