Anasayfa » SAĞLIK » Apandist Hakkında Bilgiler

Apandist Hakkında Bilgiler

Apandist, Apandist nedir, Apandist hakkında bilgiler, Apandist özellikler, Apandist belirtiler, Apandist tedavisi, Apandist nedenleri, Apandist ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Apandist hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Apandist hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Apandist Nedir ? Apandist nedenleri nelerdir ?, Apandist belirtileri nelerdir ?, Apandist tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Apandist Rahatsızlığı

Apandist Nedir

Apandisit, kalın bağırsaktan uzanan 8-9 cm uzunlukta bir doku tüpü olan ekin iltihabıdır. Apandis (apendiks) kör bağırsak olarak da bilinir, ince bağırsaklar ile kalın bağırsağın birleşme yerindeki solucan benzeri yapıdır, bu organın iltihaplanmasına apandisit denir.

Apandist Hakkında Bilgiler

Apandisit, kalın bağırsaktan uzanan 8-9 cm uzunlukta bir doku tüpü olan ekin iltihabıdır. Apandis (apendiks) kör bağırsak olarak da bilinir, ince bağırsaklar ile kalın bağırsağın birleşme yerindeki solucan benzeri yapıdır, bu organın iltihaplanmasına apandisit denir. Apandisit, hemen her zaman eki çıkarmak için acil cerrahi müdahale gerektiren bir tıbbi acil durumdur. Eğer tedavi edilmezse apandisitin patlamasına ve enfeksiyona neden olabilir. Bu ciddi ve bazen ölümcül olabilir.

Apandist Rahatsızlığı

Apandist Nedenleri Nelerdir ?

  • Midede tam olarak sindirilemeyen nar çekirdeği, limon çekirdeği gibi besin artıklarının ince bağırsaktan kalın bağırsağa geçerken apendikse kaçması
  • Sindirim sistemi iltihapları nedeniyle apendiks ağzındaki lenf bezlerinde şişme ve karna alınan darbeler sonucunda apendiksin tıkanması
  • Chrons, Ülser ve ülseratif kolit hastalığı
  • Tümörler
  • Bağırsak kurtları, solucanları ve parazitleri
  • Genetik Yatkınlık
  • Bakteriyel enfeksiyonlar, bağırsak enfeksiyonları
  • Virüs, mantar ve diğer mikroorganizmalar da apendiks dokusuna zarar vererek iltihaplanmaya neden olabilir.

Apandist Belirtileri Nelerdir ?

Apandisit belirtileri, genellikle ilk şikayet karın ağrısıdır. Bu ağrı göbek çevresinde ve hafifçe karnın üst taraflarında başlar ve yeri tam olarak gösterilemez. Ağrı daha sonra sağ alt karın bölgesine kayar ve bu durumda hasta artık noktasal olarak ağrının yerini gösterebilir. Ayrıca iştah kaybı bulantı-kusma, ateş yükselmesi, idrar yaparken yanma, ishal gibi şikayetlerde ağrıya eşlik edebilir. Hastalar genellikle sakin bir ağrı süreci geçirirler. Fazla hareket etmek istemezler çünkü hareket ağrıyı arttırır.

Apandist Rahatsızlığı

Apandist Tedavisi Nedir ?

Apandisit teşhisi için fiziksel muayene yapılır. Karın bölgesinde hassasiyet ve ağrı söz konusu ise bakteriyel enfeksiyonu olup olmadığına dair bilgi için kan sayımı testi istenebilir. Apandisit teşhisini doğrudan tespit edebilecek kesin bir kan tahlili yoktur. Hastalığın tedavisi kişiden kişiye değişebilir ancak genellikle ameliyat ile tedavi edilir. Ameliyatın tipi hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Eğer apendiks bölgesindeki apse patlamamış ya da yırtılmamış ise doktor tarafından öncelikli olarak antibiyotik tedavisi uygulanır.

Kullanıcılar Bu Konu Başlıklarını’da Okudu

Ayak Ağrıları Hakkında Bilgiler

Anne Sütünün Az Olmasının Nedenleri Hakkında Bilgiler
Arpacık Hakkında Bilgiler

Yorum yapın