Anasayfa » HAYVANLAR ALEMİ » Ardıç Bülbülü Hakkında Bilgiler

Ardıç Bülbülü Hakkında Bilgiler

Ardıç Bülbülü, Ardıç Bülbülü nedir, Ardıç Bülbülü hakkında bilgiler, Ardıç Bülbülü özellikler, Ardıç Bülbülü bakımı, Ardıç Bülbülü beslenmesi, Ardıç Bülbülü yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Ardıç Bülbülü hakkında bahsetmek gerekirse Ardıç Bülbülü, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.


Ardıç Bülbülü Nedir

Ardıç bülbülü, sinekkapangiller familyasından bülbülle yakın akraba olan güzel sesli bir kuş türü.

Ardıç bülbülü Hakkında Bilgiler

Siyah gözü vardır ve gözünü çevreleyen beyazımsı bir çember vardır. kızılkuyruğun dişisini andırır ama bacakları ve kuyruğunun ortası koyu renk değildir. Üst tüyleri kuyruk sokumunda ve sırtta kızıla çalan düz sıcak bir kahverengidir; alt tüyleri uçuk nohudî kır olur boğazı daha soluk renktedir. Erişkinlerde gövdenin kırıyla kaynaşan uçuk devetüyü renginde silik bir göğüslük vardır. Kahverengi başın üstünde iri ve kara gözü hafif beyazımtırak göz çeperiyle öne çıkar. Kaş açık kır rengindedir. Orta Asya da yaşayan L. megarhynchos hafizi alt türünün kaş şeridi daha belirsiz ve soluktur. Dişi ve erkek birbirine benzer yalnız erişkin erkeğin kanat uzunluğu 90 mm den fazla erişkin dişininki 83 mm den az olur. Gençlik döneminde bülbüller jüvenil kızılgerdanları andırırlar ama farklı olarak kuyrukları kızıla çalar. Bu dönemde kafa ve kanatlar daha koyu ve soluk bir kahverengi üzerine daha açık nohudî kahve beneklidir; gerdan kirli çopur olur. Kısmî gençlik ertesi karınsasına eylül başında girerler; küçük ve ortanca örtü telekleri bazen de büyük örtüler ve en küçük uçma teleği yenilenir. İlk kışındaki bülbüllerin göz çeperi yetişkinlerinkinden silik olur; güzün karınsaya yeni girmiş olanlar gençlikteki küçük ve ortanca örtü teleklerini muhafaza ederler o yüzden bu teleklerde silik benekler vardır. İlk baharda karınsa tamamlandığında bu benekler silinir; fakat karınsa tamamlanmamışsa bile baharda bu telekler kullanıla kullanıla yıpranıp düz bir renk almış olabilir. Örtü telekleri kısadır. Üreme ertesi karınsasına yine eylül başında girerler karınsa tamamlandığında tüyleri erişkinlerinki gibidir. Bülbülün görünüşü yakın akrabası ardıç bülbülüne çok benzediği için alan çalışması sırasında ayırt edilmesi bazen imkânsızdır. Ardıç bülbülünün tüyleri genellikle silik boz-kahverengidir yalnız bazı ardıç bülbüllerinin donu aynı bülbülünkü gibi sıcak tarçıni bir kahverengi olabilir.

Ardıç Bülbülü Özellikleri

Ardıç bülbülü kızılgerdanla aynı büyüklükte olup ona çok benzer. Üstü açık gri kahverengi, alt kısmı gri beyaz renklidir. Gri tonlar hakimdir, alt taraftan bakıldığında bulutlu bir görünüşe sahiptir. Açık kırmızı kuyruk yamalarının olmayışı ve tüylerinin açık renkte olması bülbülle arasındaki en önemli farklardır. Erkeğin sesi yüksektir, ıslık gibi, titreme ve çıtırtılı sesler çıkarır. Bülbülde gittikçe yükselen ıslık çalıyormuş gibi devam eden nağmeler yoktur.

Ardıç Bülbülü Yaşam Alanları

Avrupa ve Asya ormanlarında yaşayan böcekçil göçmen bir kuş türüdür. Çok yakın akrabası olan bülbülden daha kuzeyde yayılış yapar. Alçak sık çalılıklarda yuva yapar. Kışı Afrika’da geçirir. Akdeniz ülkelerinin orman ve bahçelerinde bol rastlanır. Yaprak döken açık ormanlarda, dere boyları, fundalıklar vs. gibi bahçelerde yaşar.Türkiye’nin hemen her tarafında uygun habitatlarda üreme göçmenidir. Ilıman ve sıcak iklim bölgelerinde alçak fundalıkları ve kapalı katları olmayan genç ağaçlardan oluşan meşcereleri baltalık ağaç türleri bulanan yaşam alanlarını tercih ederler; özellikle de hem yırtıcılardan saklanmalarına hem de yem ararken yuvalarını korumalarına elverişli olan fındık dallarında rastlanırlar. İngiltere de yaşam alanı niteliklerinin değişimi uğraması ve fundalık yoğunluklarını azaltan Çin munçağını ve karacayı orman habitatlarına entegre etme çalışmalarının bu ülkedeki bülbül nüfusunun düşüşüne katkısı olduğu bilinmektedir. Büyük olasılıkla diğer bölgeler için de gösterge değeri taşıyan Almanya nın Ren bölgesinde bülbül için şu aşağıdaki coğrafî parametreler tespit edilmiştir.

Ardıç Bülbülü Beslenmesi

Böcek, tırtıl ve yumuşak taneli meyvelerle beslenir. Asil olarak böcekcil beslenirler, fakat sonbahirda bogurtlengillerin meyvalaini kacirmazlar Avlarını genellikle yerde ararlar. Küçük böcekler larvalar solucan vb. gibi canlı yemleri; sonbaharda da küçük yabani meyveleri tüketirler. Birçok diğer ötücü kuş gibi bülbül de bitki ve fidanlara zarar veren böcekleri yiyerek bu bitkilerin gelişmelerine katkıda bulunur.

Yorum yapın