Anasayfa » A dan Z ye kadar » Arılar Hakkında Bilgiler

Arılar Hakkında Bilgiler

Arı, arı nedir, arıların özellikleri, arılar hakkında bilgiler, arılar, arılar ne yer, arılar nerelerde yaşar, arılar nasıl bal yapar

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Arılardan bahsetmek gerekirse; Arılar, bir çok arı türü vardır bunların arasında zehirli, ölümcül ve zararsız olanlarıda bulunmaktadır.

Arı Nedir

Arılar, tozlaşmadaki rolleri ve en iyi bilinen arı türleri, batı bal arısı, bal ve balmumu üretmek için bilinen eşek arıları ve karıncalarla yakından ilişkili böceklerdir. Arılar, Apoidea süper familyasında monofilik bir soydur ve şu anda Anthophila adı verilen bir kla olarak kabul edilmektedir.

Arılar Hakkında Bilgiler/Özellikler

Bal arısı, 40 milyon yıldır aynı topluluk sistemi içinde gayretli çalışmalarını yürütmektedir. 2014 gibi yakın bir tarihte bal arısının kökenleri hakkında yeni keşifler yapılmıştır. Bunlara göre bal arısı, 300.000 yıl önce Asya’dan çıkarak Avrupa ve Afrika’ya yayılmıştır. Bal arısı cinsi Apis Mellifera, şimdi ılıman bölgemizde türünün tek örneğidir. Arı, binlerce yıldır insan hayatıyla yakın bir ilişki içindedir. İnsanoğlu yerleşik hayata geçtikten sonra yerleşim merkezlerine yakın yerlerde arıcılık gelişmiştir. O zamanlarda bile bal, fazlasıyla rağbet görmüştür. Mısırlılar, Yunanlar ve Romalıların her biri arıların değerini fark etmiş, onlara hayran olmuş ve onlara ev sağlamıştır. Bugün, bal arısı çileklerden ve ahududulardan yoncalara kadar ekinlerimizin ve de vahşi bitkilerimizin yaklaşık yüzde 80’inin polenini yaydığı için ineklerden sonra en önemli çalışan hayvandır. Bal arısının polen yayma faaliyetleri, o bildiğimiz ve keyfini çıkardığımız gıda çeşidi zenginliğine sahip olmamızı sağlar. Bal arısız bir insan yaşamını hayal etmek imkânsızdır, ancak maalesef arıların varlığı yıllardır büyük bir tehdit altındadır. Bu nedenle bu önemli ve büyüleyici işlerini yerine getirirken koruma altında ve sağlıklı kalmalarını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmalıyız.

Arılar Nerelerde Yaşar

Arılar 1 kovan içerisinde koloni halinde yaşar. Bir arı kovanı içerisinde kraliçe arı, erkek arı ve işçi arılar bulunur.

Arılar Nasıl Bal Yapar

Arı çiçeğin üzerine iniş yapar ve sonrasında çiçekten nektarı çekmek için hortumunu (ya da “bal dili”) kullanır. Nektar enzimlerle karıştırılır ve ardından arının bal karnında depolanır.

Yorum yapın