Ariston Clas Evo Kombi Hata Kodları ve Açıklamaları

0
263

Ariston clas evo arıza kodları ,Hata Kodları Çözümleri ce Açıklamaları

Ariston Clas Evo Hata Kodları ve çözümleri
Ariston Clas Evo Arıza Kodları ve Açıklamaları

Ariston 101 Hata Kodu

Kombi aşırı ısınma sorunu

Kombi aşırı ısınırsa termostat emniyet amacı ile devreye girmektedir. Cihaz içerisinde su sıcaklığı maksimum değeri aşabilir. Bu tür arıza kodlarında servis öncesi kombi cihazının kalorifer vanalarını, tesisat vanalarını kontrol etmeniz gerekir. Kombi türlerinde vanaların kapalı değil açık olması son derece önemlidir. Kombiyi kapalı şekilde görürseniz mutlaka açmanız gerekir. Daha sonra ise reset bölümüne basarak kombiyi resetleyebilirsiniz. Resetleme sonrasında arıza üzerinde düzelme durumu olmaması durumunda üç yollu vanada sorun görülebilir.

Ariston 501 Hata Kodu

Kombi içerisinde Brülörde yanma bulunmuyor

Ateşleme sistemlerinde bir sorun olması durumunda ortaya çıkan arıza kodlarıdır. Bu arıza sorunun teknik olarak servis öncesinde gaz girişi kontrol edilmelidir. Gaz giriş bölümleri açık durumda olması gerekmektedir. Daha sonra ise “reset” düğmesine basarak makineyi resetleyebilirsiniz. Resetleme sonrası arıza düzelmemesi durumunda başka sorunlar neden olabilir.

Ariston 103-104-105-106-107 Hata Kodu

Kombi içerisinde yetersiz su dolaşım
Bu arıza sorunu ise tesisat suyunun azalmaya başladığını gösterir ya da tesisat içerisinde suyun dolaşmadığını söyleyebilir. İlk olarak panelin sol tarafında yer alan bar göstergesine bakmanız gerekir. Gösterge 1 barın altında olması durumunda su basma işlemini yapabilirsiniz. Ariston Clas model kombi modellerinin sağ alt bölgesinde yer alan mavi doldurma musluğunu sol tarafa çevirip açmanız gerekir. İşlem sonrasında ise doldurma musluğunu kapatmalısınız. Arıza düzelmemesi durumunda eğer “reset” düğmesine basarak resetleme işlemini yapmanız gerekir. Arıza durumu devam etmesi durumunda ya da basınç ideal konumda yer alıyorsa kombide su dolaşımı olmamaktadır. Bu tür durumlarda pompa arızalı olarak yer alabilir ve devir daim yapamayabilir.

Ariston 601 Hata Kodu

Kombide Atık gaz tahliye sorunu

Clas model kombi modellerinde atık gaz sorunu olduğunu açıklamaktadır. Farklı bir nedenden dolayı atık gaz dışarı gönderilememektedir. Cihazın farklılık durumuna bağlı şekilde değişebilen bu arıza durumunda Clas hermetik kombilerde farklı sorunlar görülebilir. Baca uzun olması durumunda ya da baca yerinden çıkıyorsa yine bu sorun görülebilmektedir. Clas bacalı kombi modellerinde baca sensörü arızası, da yine bu sorunun ortaya çıktığını gösterir. Bu sorunla karşılaştığınız durumlarda cihaza müdahale etmemeniz gerekir. Müdahalede bulunmaya gerek kalmadan mutlaka uzman servis ekiplerinden yardım almanız tavsiye edilir.

Ariston 305-306-307 Hata Kodu

Kombi üzerinde ana kart arızası

Anakart üzerinde kablolarında ya da bağlantılarında sorun olduğunu göstermektedir. Böyle bir sorun olduğu zaman teknik konuda cihaza bir müdahale yapmadan mutlaka servisi aramanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here