Anasayfa » EĞİTİM » Aşk Acısı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Aşk Acısı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

aşk acısı ile ilgili kompozisyon, aşk acısı ile ilgili kompozisyon örnekleri, aşk acısı ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 aşk acısı ile ilgili kompozisyon, 2021 aşk acısı ile ilgili kompozisyon örnekleri, aşk acısı ile ilgili kısa kompozisyonlar, aşk acısı ile ilgili kompozisyon ödevleri, aşk acısı ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Aşk kelimesinin anlamı ‘bir kimseye ya da bir şeye karşı duyulan aşırı bağlılık” duygusudur. Başka bir ifade olarak ise iki ayrı cinsin birbirine karşı duydukları bedensel ve ruhsal sevgi anlamına gelir. Bizde size aşk acısı ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Aşk acısı ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, aşk acısı ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Aşk Acısı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Aşk Acısı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Yüce Yaratıcının, insanlara sunduğu en güzel duygulardan biridir aşk. Aşkı tek manaya hapsetmek ve iki insan arasında yaşandığını söylemek çok sığ olur. Aşk öyle bir duygudur ki salt iki insan arasındaki yoğun sevgi duygusu ile sınırlamak, ona haksızlık olur. Aşk, karşı bir cinse duyulabileceği gibi Yaratıcıya, bir ideolojiye, bir memlekete, bir iş veya uğraşa da duyulabilir. Bu yüzden ”Herhangi bir varlığa veya kavrama duyulan yoğun sevgi” olarak tanımlamak en mantıklısı olacaktır.

Kişi, aşık olduğuna bambaşka bir gözle bakar. Onun her zaman güzel taraflarını görür, eksik veya hatalı yanlarını ise ya hiç görmez ya da görmezlikten gelir. Aşık olduğunu her an düşünür ve onsuz yapamayacağını, onsuz yaşanmayacağını hisseder. Aşk her zaman mutluluk veren bir duygu değildir. Aşkın en yakın komşusu acıdır. Nitekim çoğu defa, aşk ile acı beraber yaşar ve çoğu defa beraber ölürler. Aşk öldüğünde acı biter; veya acı bittiğinde aşk ölür diyebiliriz. Bu durum bir çelişki gibi görünebilir; ancak derin düşünüldüğünde, durumun gerçekten de bu şekilde olduğu anlaşılır. Aşk ve beraberindeki sevgi duygusu, insan üzerinde de büyük etkilere sahiptir. Örneğin insan neslinin devam edilmesinde aşkın ve sevginin rolü büyüktür. Aşk iki insanı bir araya getiri ve bu beraberlik sonucunda neslin devamı sağlanır. Zaten Allah’ın aşk, sevgi ve cinsellik arzusu gibi duyguları insana vermesinin belki de en büyük anlamı, onların çoğalmasını sağlamaktır.

Düşünsenize, dünyada aşk, sevgi ve cinsellik duyguları veya dürtüleri olmasaydı, kaç kişi evliliği veya çocuk doğurup büyütmeyi göze alabilirdi ki? İnsanlar, Allah’ın kendilerine verdiği bu güzel duygunun kıymetini bilmeli, aşka değer vermeli ve ona sahip olmalıdır. Günümüz aşk anlayışı maalesef genel anlamda değişmiştir. Eski saf aşkların nesli tükenmek üzeredir. Eskiden mezarda biten aşklar, şimdilerde birkaç yıl, hatta birkaç ay sonra bitiveriyor. Bu güzel duygunun peşinden gidin ve acısından da tat çıkarmayı öğrenin.

Aşk Acısı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Aşk; söz olur, düşer kiminin kalbinden, kimine göre saçmalıktan başka bir şey değildir. Kimine göre kalbin kan pompalamak dışında yapabildiği ve hayatı daha anlamlı kılan duyguların en özeli ve en güzelidir. Yalnızca yaşanmaya değer değil aşk… Yazılmaya, okunmaya ve anlatılmaya da değer. Herkes de bilir o kısacık üç harfi n içine neler sığdırabileceğini, insana neler yaptırabileceğini… O değil midir ki; söz söz kaleme mürekkep olabilen, şiirlere ve romanlara en güzel anlamları getirebilen, şarkı olup dinlendiğinde yaş olup gözden akan, anıları canlandırıp sevdiğini getiren aklına…

Yahut Mecnun olup çöllere düşüren, Aslı olup küllere döndüren de, destanlar yazdıran da yine o değil midir? Veysel Karani’nin aradığı aşk neydi? Şems’in Mevlana’yı araması nedendi peki? Ya Yunus Emre’nin güneşi Tapduk Emre için yaptıkları? Sezai Karakoç’a Monna Rosa’yı yazdıran mesela? Cemal Süreya’ya o dizeleri söyleten; Aşık Veysel’in, Aşık Reyhani’nin saza döktükleri nedir? Akif’e İstiklal Marşı’nın son kıtasını tırnaklarıyla duvara kazıyarak yazdıran nedir? Bunca şairin, bunca ozanın yazdığı, söylediği şeylere ilham olabilen bu denli güçlü ve anlamlı bir duyguyu sıradanlaştırmak ahmaklıktır. Aşkın şöylesi böylesi olmaz. Zaten gerçek aşk, manevi olandır. Katıldığı her şeyi anlamlı kılandır.

Böyledir aşk. Üç harfin de ötesidir. İster gerçek aşka aşık olun, ister kağıda, kaleme ya da aşka… Ama aşık olun. Kalbiniz her zamankinden farklı atsın bu sefer de. Korkmayın ondan, hatta bulduğunuzda sımsıkı sarılın ona. Çünkü kolay kolay bulunmaz kendileri ama bulduğunuzda, bir ömür yanı başınızdan ayrılmaz.

Aşk Acısı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın