Aspirinin Ham Maddesi Nedir, Aspirin Hakkında Bilinmeyen Gerçekler Nelerdir?

aspirin, aspirin nedir, aspirinin ham maddesi nedir, aspirin ne için kullanılır, aspirin ağrı kesici mi, aspirin içmek ne işe yarar, aspirinin zararları nedir, aspirin adı nereden gelir

Sevgili okurlar, bugün sizlere aspirinden bahsedeceğiz. Zaman zaman evde ağrı kesici, ateş düşürücü bulamadığımız günlerde imdadımıza yetişen ve her evde mutlaka bulunan aspirinin özellikleri nelerdir, aspirin ne işe yarar, aspirinin zararları nelerdir ve aspirin adı nereden geliyor bunlardan bahsedeceğiz.

Aspirin Ne İçin Kullanılır?

Aspirinin Ham Maddesi Nedir?

Uzmanlar, Aspirin’in özünü oluşturan salisik asitin özü olan salisatların yasemin, fasulye, bezelye ve yonca ile söğüt ağacında da bulunduğunu, antik çağlardan beri insanların bu bitkileri ağrılarını kesmek, acılarını dindirmek için kullandıklarını belirtti. Salisik asitin özünü oluşturan salisatların en zengin kaynağını ise söğüt ağacı oluşturuyor.

Aspirin Ne İçin Kullanılır?

Yüz yıldan daha uzun süredir bilinen ve Dünyada en çok tanınan ilaç aspirindir. 1897 yılında Alman Kimyager Felix Hoffmann tarafndan geliştirilmiştir. Uzun süre ağrı kesici, ateş düşürücü olarak kullanılan bu ilaç, 40 yıldır kalp damar hastalıklarında koruyucu etkisi nedeniyle kullanılmaktadır.

Aspirin Ağrı Kesici Mi?

1897 yılında Alman Kimyager Felix Hoffmann tarafından geliştirilmiştir. Uzun süre ağrı kesici, ateş düşürücü olarak kullanılan bu ilaç, 40 yıldır kalp damar hastalıklarında koruyucu etkisi nedeniyle kullanılmaktadır.

Aspirin İçmek Ne İşe Yarar?

Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi dışında aspirinin en bilinen faydaları arasında tansiyonu düşürmesi yer alır. Araştırmalara göre hipertansiyon dışındaki yüksek tansiyon ve orta tansiyon problemlerinde düzenli aspirin kullanımı tansiyonun az seviyede düşmesini sağlar.
Aspirinin diğer bir faydası, kanı inceltme işlevi sayesinde kalp krizi riski dahil kalp hastalıkları riskini azaltmasıdır.
Kan sulandırıcı etkiye sahip olan ve kanın incelmesini sağlayan aspirin damarların tıkanma ve iltihaplanma riskini düşürür.
Aspirin kullanımı aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını azaltır. Kan pıhtılaşmasını azaltması ise felçten koruyucu etkiye sahiptir.

Aspirin Ne İçin Kullanılır?

Aspirinin Zararları Nedir?

Aspirin’in en önemli yan etkisi kanamadır. Kanamaların çoğu mide- barsak kanamaları olup bazı kanamalar hayatı tehdit edecek kadar ciddi olabilir. Bunların en ölümcülü ise beyin kanamasıdır. Aspirin’e bağlı kanama riski en yüksek olanlar: daha önce ülser veya kanama geçirenler, yaşı >60 olanlar, yüksek doz ilaç alanlar, birlikte kortizon veya ek kan sulandırıcı ilaç alan hastalardır. Aspirinin kanama yapıcı etkisi enterik kaplı (bağırsakta açılır) olması veya düşük dozda alınması ile önlenemez. Kanama riski yüksek hastalar aspirin almak zorunda ise beraberinde mide koruyucu tedavi de verilmelidir.

 Aspirinin Adı Nereden Gelir?

Hoffman, 1897’de asetilsalisilik asit adlı, salisilik asit türevini sentezledi. İlaca verilen aspirin adı, söğüt ağacının eski adı olan “spiraea ulmaria” kelimesinden türetildi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir