Astım Hastalığı Hakkında Bilgiler

0
137

Astım, Astım nedir, Astım hakkında bilgiler, Astım özellikleri, Astım belirtileri, Astım tedavisi, Astım nedenleri, Astım ölümcül mü

Sevgili okurlar, bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere Astım Hastalığı hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Astım Hastalığı ile alakalı yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur.

Astım Hastalığı

Astım Nedir

Astım hava yollarının duyarlılığının artmasına bağlı olarak gelişen kronik bir hastalıktır.

Astım Hakkında Bilgiler

Astımhava yollarının çevresel etkenlere karşı aşırı duyarlı olmasıdır. Hava yollarında ve hava yollarını döşeyen mukoza denilen zarda şişme söz konusudur. Bu şişme, zaman zaman hava akımını engelleyerek solunum sıkıntısına neden olur. Bu dönemlere astım nöbetleri denir. Alerjik astım özellikle bahar ve yaz mevsiminde görülür. Özellikle toplumun yaklaşık yüzde 20- 25’ini etkileyen ve kadınlarda yaygın olarak rastlanan alerjik nezle, tedavi edilmediği takdirde astıma neden olabilir. Alerjiler; alerjen adı verilen, havada bulunan, küçük partiküllere karşı burnun verdiği anormal yanıt sonucu gelişir. Bazı insanlarda bu partiküller akciğerlerde alerjik astım, gözlerde de alerjik konjonktiviteye neden olabilir. Alerjilerin meydana gelmesinde çevresel faktörler ve genetik yatkınlık büyük rol oynamaktadır.

Astım Nedenleri Nedir ?

  • Ailede astım varlığı
  • Solunum yoluyla toz ve kimyasal maddeler maruz kalan meslekler
  • Bebeklik döneminde alerjenlere maruz kalma
  • Bebeklik döneminde ağır solunum yolu hastalıkları geçirmek
  • Annenin gebeyken sigara içmesi
  • Yoğun sigara dumanına maruz kalma

Astım Belirtileri Nedir ?

Astımdaki en önemli bulgulardan biri nefes alırken güçlük çekmedir. Alerjik bünye, hem nefes alırken, hem de verirken oldukça zorlanır. Özellikle de nefes verirken hırıltılı soluk alıp verme görülür. Oldukça sık karşılaşılsa da, başka solunum yolu rahatsızlıklarında da hırıltılı nefes alma ile karşılaşılabilir. Bu sebep ile sadece astıma özgü bir belirti olmayabileceği gibi, bir uzman tarafından kontrol edilmelidir. Astımda en çok bilinen belirtilerden biri de öksürüktür. Bu kuru ve inatçı öksürük, özellikle geceleri ya da sabaha karşı ortaya çıkar ve hastayı uykudan uyandırır. Astımın ileri safhalarında, hastada morarmalar da görülebilir. Diğer belirtilerden biri de kaburgaların gözle görülebilir şekilde belirgin hale gelmesidir. Bu durumda, mutlaka bir uzmana görünmek, muayene olmak gerekir.

Astım Hastalığı

Astım Tedavisi Nedir ?

Alerjik hastalıkların ve astımın mucizevi bir tedavi yöntemi yoktur. Çünkü bu hastalıklar genetik geçişlidir. Ancak erken tanı ve iyi bir tedavi ile tamamen kontrol altına alınabilen hastalıklardır. Tedavide en önemli olan, hasta-hekim ilişkisi ve hastanın, hastalığı hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Tedavinin amacı, hastaya, şikayetlerinin olmadığı veya en az düzeyde olduğu bir yaşam sağlamaktır. Tedavi uzun sürelidir. Tedavide birinci basamak kişinin duyarlı olduğu alerjenlerden uzaklaşması ve sakınmasıdır. Tedavinin ikinci basamağı ilaçlardır. Öncelikle solunum yolu ile alınan, sprey veya toz şeklindeki ilaçlar tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here