Anasayfa » Asus » Asus Zenpower Taşınabilir Şarj Aleti Özellikleri

Asus Zenpower Taşınabilir Şarj Aleti Özellikleri

Asus Zenpower Detaylı İnceleme

Asus Zenpower taşınabilir sarj aleti

Tayvan merkezli teknoloji deviAsus,  geçtiğimiz günlerde,Asus E-Shop online alış veriş mağazasını tüm dünyada kullanıma sundu. Asus e-Shop lansman ürünü ise Asus’un bu yıl başında duyurusunu yaptığıZenPower taşınabilir şarj cihazı oldu.

Akıllı telefonlar hızla yaygınlaşıyor. Dünyada akıllı telefonların,  özellikli telefonlara karşı penetrasyonu %60 düzeyine yaklaştı. Bu hızlı gelişim beraberinde bir çok yeni teknoloji ve özellik getirse de değişmeyen tek şey akıllı telefonların “batarya sorunu”oldu malesef.

Değişen ve gelişen tüm teknolojiye rağmen yeni özelliklerin ortaya çıkardığı ekstra enerji ihtiyacı sebebi ile akıllı telefon bataryaları çoğu zaman bir gün, bazı ekstra cihazlarda ise iki güne kadar kullanım imkanı sunuyor. Akıllı telefon bataryalarındaki bu durum ortaya yeni bir sektör çıkardı desek abartmış sayılmayız. Powerbank ya da taşınabilir şarj cihazları artık çoğu kullanıcı için bir ihtiyaç halini aldı.

Geçtiğimiz yıldan itibaren akıllı telefon ve tablet modelleri ile mobil sektörde ağırlığını hissettirmeye başlayan Asus da ZenPower taşınabilir şarj cihazı ile oldukça iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Tasarım

Asus Zenpower, “kredi kartı boyutunda” sloganı taşıyan, minimalist bir ambalajda geliyor. Reel olarak kredi kartı boyutlarında olmasa da taşınabilirlik açısından ideal en boy oranına sahip. Rakiplerinin kullandığı kare formlu tasarımın tersine Asus, kredi kartına yakın, en boy oranına sahip. Fakat kalınlık olarak neredeyse iki akıllı telefon kalınlığında. Bunda 10050 mAh kapasiteye sahip bataryanın etkisi tartışılmaz.

 

Asus Zenpower, yekpare alüminyum gövdeye sahip. Uzun kenarlardaki yuvarlatılmış çizgiler, kısa kenarlarda keskin köşelerle buluşuyor. Zenpower’ın alt yüzeyinde sadece ürünün bazı teknik detaylarının yer aldığı yazılar ve ZenPower logosu bulunuyor. Zenpower’ın üst tarafını ise olayın bittiği yer olarak adlandırabiliriz.

Zenpower’ın üst kısmında, dört adet led ışıktan oluşan şarj durumu göstergesi bulunuyor. Bir adet USB ve bir adet Micro Usb soketi bulunan üst tarafta yuvarlak daire şeklinde tasarlanmış açma ve kapama için güç düğmesi bulunuyor.

Özellikler

Asus Zenpower’ın ilk dikkat çeken özelliği, batarya kapasitesi oluyor. 10050 mAhkapasiteye sahip Zenpower ile3.000 mAh kapasiteye sahip üst seviye bir akıllı telefonu“en az iki kere” tam olarak şarj edebiliyorsunuz.

Asus Zenpower, yaptığımız testlerde şarj olma süresi olarak 10050 mAh kapasite için makul bir sürede %100 şarj doluluk oranına ulaştı. ZenPower taşınabilir şarj cihazımızı, tamamen deşarj ettikten sonra şarja taktık ve toplam 6 saat 10 dakikada, şarjı %100 doluluk oranına ulaştı. Bu süre Zenpower’ı şarj ettiğiniz şarj adaptörüne göre değişiklik gösterebilir.

Zenpower’ı Android işletim sistemli ve 3000 mAh bataryaya sahip Sony Xperia Z1 ve Windows Phone işletim sistemli 2420 mAh batarya kapasitesi bulunan Nokia Lumia 930 cihazları üzerinde test ettik. Her iki cihazı da sıfır şarj ile şarj etmeye başladığımız Zenpower, Lumia 930’u 2 saat 50 dakikada tam kapasiteye ulaştırırken, Sony Xperia Z1’i ise 3 saat 15 dakikada %100 oranında şarj etti.

Zenpower’ın hızlı şarj özelliğini desteklemesi, bu özelliğe sahip Samsung Galaxy S6, LG G4  gibi cihazları daha kısa sürede şarj etmesini sağlayacaktır.

Asus Zenpower taşınabilir şarj cihazının fiziksel özelliklerine aşağıdaki listeden göz atabilirsiniz.

Ebatlar90.5 x 59 x 22 mm
Ağırlık215 Gram
RenkPembe
GirişlerDC 5V 2.0 A (En Fazla)
ÇıkışlarDC 5.1V 2.4 A (En Fazla)
Güç DC 3,6V / 10050 mAh (36Wh)
Giriş/Çıkış PortlarıMikro USB (giriş) bağlantı noktası USB (çıkış) bağlantı noktası

Asus Zenpower  sarj aleti

Sonuç ve Değerlendirme

Asus Zenpower,  Asus’un tüm dünya ile aynı anda Türkiye’de de kullanıma sunduğu Asus e-Shop lansman ürünü demiştik. Asus bu ürüne özel olarak %40 indirimli  Türkiye’de satışa sundu. Standart fiyatı olan 99 TL yerine Asus Zenpower Asus e-Shop üzerinden 59 TL fiyatla satın alınabiliyor.

Öncelikle tasarım ve taşınabilirlik noktasında Asus Zenpower’ı değerlendirmemiz gerekirse  bir çok editörün aksine bizce Zenpower oldukça başarılı bir tasarıma sahip. Evet ebat olarak cebinizde taşıyabilecek boyutlarda fakat ağırlık yönünden buna uygun değil zira 215 gram ağırlığa sahip. Zaten Zenpower gibi bir cihaza ihtiyacınız varsa bunu cebinizde taşıyamayacağınızı bilmelisiniz.

Asus Zenpower,  bu fiyata sahip olacağınız en iyi seçeneklerden biri hiç şüphesiz. Muhtemelen aynı fiyat aralığında kağıt üzerinde daha yüksek kapasiteye fakat daha küçük boyutlara sahip herhangi bir marka bulabilirsiniz. Fakat kağıt üzerindeki verilerin çoğu zaman performansa yansımadığını hatırlatalım.

Peki hiç mi eksi yönü yok bu Zenpower’ın diyebilirsiniz. Tabi ki var. Öncelikle, ürünle birlikte gelen USB kablo çok kısa ve sert. Bu ürünle iki farklı kablo kutu içeriğinde bulunabilirdi. Ayrıca oldukça şık bir dış yüzeye sahip Zenpower’ı muhafaza etmek için de bir çözüm sunulabilirdi. Gerçi bunun için Asus E-shop’da Zenpower taşıma kılıfı mevcut ve 19.90 TL fiyatla satılıyor. Ayrıca bu kapasitedeki bir güç deposuna sadece bir adet USB çıkışı yakışmamış. En azından aynı anda iki cihazı şarj etmek için iki farklı Usb şarj çıkışı konulabilirdi.

ZenPower,  sık seyahat edenler, yoğun iş temposunda akıllı telefonlarına sürekli ihtiyaç duyanlar veya okul ve iş çıkışı yoğun İstanbul trafiğinde telefonları ile oyun oynayıp müzik dinlemek isteyenler için ideal bir alternatif yardımcı olacaktır. Asus gibi kaliteli ve Türkiye’de sevilen bir markanın güvencesi, bu ürünü tavsiye etmemiz yeterli.

Asus Zenpower’ın detaylı fotoğraflarını aşağıdaki foto galeride inceleyebilirsiniz. Görselleri orjinal boyutlarında görmek için resim üzerine sağ tıklayıp “resmi aç” diyerek fotoğrafları orjinal boyutlarında görüntüleyebilirsiniz.

 

Yorum yapın