Anasayfa » Genel » Avrupa Başkentlerinin İsimlerinin Hikâyeleri

Avrupa Başkentlerinin İsimlerinin Hikâyeleri

Avrupa Başkentlerinin İsimlerinin Hikâyeleri.

Paris: İsmin Kökeni İçin İlk Akla Gelen Truvalı Paris Olsa Da, Şehir İsmini 1. Yüzyıldan İtibaren Bölgede Yerleşmiş Olan Kelt Kavmi Parisii’den Almıştır. Kelime Anlamı “Çalışan İnsanlar”Dır. Şehrin Günümüzdeki Sakinlerine “Parisiens” Denmektedir. Aydınlanma Çağında Eğitimin Ve Yeni Fikirlerin Merkezi Olan Şehir “La Ville-Lumière” (Işığın Şehri) Ünvanını Almıştır. 19. Yüzyılda Gaz Lambalarıyla Aydınlatılan İlk Şehir Olarak Ünvanını Perçinlemiştir. Günümüzde İse Eyfel Kulesiyle Ziyaretçilerine Işık Şovunu Sürdürmektedir.

Londra: Eski İsmi Yeni Troy Anlamındaki “Trinovantum” Olan Şehri 1. Yüzyılda Kral Lud’un Yeniden İnşa Ettiği Söylenmektedir. Yaptırdığı Kaleler Sebebiyle “Kaer Llundain” (Lud’un Kalesi) Olarak Anılmaya Başlayan Şehrin İsmi, Önce Londinium Ve Sonrasında London’a Dönüşmüştür. Kral Lud’un Kapısını Da İçeren Eski Şehir Bölgesi Şu An City Of London Olarak Anılmaktadır Ve Sınırları Ejderhalar İle Temsil Edilmektedir.

Roma: İsmini Kurucusu Romulus’tan Almıştır. Efsaneye Göre Savaş Tanrısı Mars’ın İkiz Çocukları Romulus Ve Remus, Yasak Aşkın Sonucunda Doğdukları İçin Amcaları Kral Amulius Tarafından Tiber Nehrine Atılmış Ve Onları Bulan Kurt Tarafından Büyütülmüşlerdir. Sonrasında Bir Çoban Tarafından Yetiştirilen İkizleri Bulan Mars, Çocuklarına Bulundukları Yere Bir Şehir Kurmalarını Söylemiştir. Şehrin Kuruluşu İçin Romulus Palatine Tepesini Seçerken, Remus Aventine Tepesini Tercih Etmiştir. Romulus’un Palatine Tepesine Yaptırdığı Kaleyle Remus’un Dalga Geçmesi Üzerine İkizler Arasında Büyük Bir Kavga Çıkmıştır. Kardeşi Remus’u Öldüren Romulus, Kendisini Şehrin Lideri Ve Kurucusu İlan Etmiştir.

Amsterdam: 12. Yüzyılın Sonunda Bir Balıkçı Kasabası Olarak Kurulmuştur. İsmini Amstel Nehrinin Üzerine Kurulan Barajdan Almaktadır. İsmin İlk Kullanımı Amstelledamme Olarak 13. Yüzyıl Sonunda Görülmüştür. Amstel Kelimesi İse Felemenkçe “Aeme-Stelle” (Su Alanı) Kelimelerinin Birleşmesinden Oluşmuştur. Kanallar Etrafında Büyüyen Şehir Günümüzde De İsmini Yansıtmaya Devam Etmektedir.

Madrid: M.ö. 2. Yüzyılda Manzanares Nehri Etrafında Kurulan Şehrin İlk İsmi Nehir Yatağı Anlamındaki “Matrice” Olarak Bilinmektedir. 8. Yüzyılda Arapların Yönetimine Geçen Şehir, “Mayrit” (Nehir Kollarının Buluştuğu Yer) Olarak Anılmaya Başlamıştır Ve Tekrar İspanyolların Eline Geçtikten Sonra Bugünkü İsmini Almıştır.

Berlin: 12. Yüzyılda Spree Nehrinin Etrafında Kurulan Şehrin İsmi İçin İki Farklı İddia Bulunmaktadır. İlk İddiaya Göre Şehrin İsmi Eski Slavca “Nehir Tırmığı” Anlamına Gelmektedir Ve Spree Nehrinde Taşmaları / Tıkanmaları Engellemek İçin Kullanılan İskelelerden İsmini Almaktadır. Diğer İddiaya Göre İse Kelime Halen Şehrin Logosunda Da Bulunan Almanca Bär (Ayı) Kelimesinden Türemiştir.

Viyana: Tuna Nehrinin Kenarındaki Şehirde İlk Yerleşime M.ö. 500 Tarihlerinde Rastlanmaktadır. Şehrin İlk İsmi Vindobona, “Açık Renkli Yerleşim” Anlamına Gelmektedir. Bazı Kaynaklara Göre İse Şehrin İsmi Etrafındaki Ormanlardan Esinlenilerek “Orman Akımı” Anlamına Gelen “Vedunia” Kelimesinden Türemiştir.

Budapeşte: 1873’Te Buda Ve Pest Şehirlerinin Birleşmesiyle İsmini Almıştır. 1. Yüzyılda Tuna Nehrinin Batısında Romalıların Kurduğu Aquincum Şehri, 5. Yüzyılda Hunlar Tarafından Alınmıştır. Şehrin Buda İsmini Attila’nın Kardeşi Kral Bleda’dan Aldığı Düşünülmektedir. Diğer İddia İse Buda Adının Şehrin İlk İsmindeki Aqua Kelimesinin Slavca Karşılığı Voda’dan Geldiği Yönündedir. Tuna Nehrinin Doğusunda Kalan Pest Şehrinin İsmi, Yunanlı Astronom-Coğrafyacı Ptolemy’nin Eserlerinde “Pession” Olarak Geçmektedir. Pest Kelimesi Aynı Zamanda Eski Macarcada Fırın Anlamına Gelmektedir.

Atina: Mitolojinin Başkenti Diyebileceğimiz Şehre İsmini Bilgeliğin Tanrıçası Athena Vermiştir. Efsaneye Göre Bu Güzel Şehre İsmini Verebilmek İçin Tanrılar Ve Tanrıçalar Büyük Bir Yarış Vermişlerdir. Zeus, Finale Kalan Deniz Tanrısı Poseidon Ve Tanrıça Athena’dan Şehre Birer Hediye Vermelerini Ve Son Kararı Hediyelere Göre Halkın Seçeceğini Söylemiştir. Poseidon Akropolis’teki Bir Taşı Yarıp İçinden Su Kaynağı Çıkartarak Şehre Denizde Ve Savaşta Başarı Müjdelemiştir. Athena İse Toprağa Düştüğü Anda Zeytin Ağacına Dönüşen Bir Tohum Ekerek Barış Ve Bilgeliğin Meyvelerini Hediye Etmiştir. Halk Athena’nın Hediyesini Kabul Ederek Şehre İsmini Vermiştir. Efsanenin Yansımaları İse Günümüzde Halen Yaşanmaktadır, Şehrin Birçok Yerinde Zeytin Ağaçları Bulunurken Özellikle Yaz Aylarında Su Sıkıntısı Çekilmektedir.

Yorum yapın