Anasayfa » Genel » Avrupa’lı Köleler

Avrupa’lı Köleler

Peki Aslında Avrupalıların Da Bir Dönem Köle Olduğunu Söylesem?

Kuzey Afrikalı Korsanlar, Zaman Zaman Avrupa’ya Gider, Esir Aldıkları, Çoğunlukla Kadınları Özellikle De Slav Kadınları Köle Olarak Satarlardı. Bazı Tahminlere Göre 1-1.5 Milyon Avrupalının O Dönemde Köle Olarak Satıldığı Söyleniyor. En Büyük Pazar İse İstanbul’daydı.

Belki Trivia’ları Sevenler Bilir, İzlanda Yasalarına Göre Adada Türk Görüldüğünde Öldürmek Suç Değildir. (Doğruluğunu Bilmiyorum Ama Böyle Bir Bilgi Kulağıma Çalınmıştı) Bunun Sebebi De Bu Korsanların Oraya Gidip Yağmalamasından Başka Bir Şey Değil. (Edit: 1970’Lere Kadar Unutulmuş Bir Yasa Olarak Kalmış, Sonradan Kaldırılmış.)

Kimi Zamanlar Bu Korsanlık Olayları Vatikan’ın 20-25 Kilometre Yakınında Olurken, İzlanda’ya Kadar Gidilmiş.

1551 Yılında Turgut Reis, Malta’ya Yakın Bir Ada Olan Gozo Adasının Nüfusunun Tamamını Köle Olarak Almışlardı. Daha Sonra Güney İtalyadaki Vieste Şehrine Gidip 5-6 Bin Kişiyi Daha Köle Olarak Almışlardı. Bu Tip Olaylar 1800’Lü Yıllara Kadar Devam Etti.

Peki Avrupalılar Buna Karşılık Neden Önlem Alamıyorlardı?

Çünkü Kuzey Afrika’nın Deniz Kıyılarına Gidenler Bilirler, Büyük Lagünler Vardır. Coğrafya Korsanların Yanındaydı. Bu Sayede Çok Erkenden Gelen Gemileri Görebiliyorlar Ve Gerilla Savaşı Yapıyorlardı.

Avrupalıların Tek Yapabildikleri İse Malta Şövalyeleri Gibi Oluşumlarla Adalarını Korumak Veya Bazı Şövalyelerin Birleşerek Rehine Kurtarmaya Çalışması Gibi Sınırlı Önlemler Oluyordu.

17. Yüzyıl Sonlarına Doğru İse Güney Avrupa’daki Özellikle İtalya’daki Küçük Yerleşim Birimleri Şehirlerini Birkaç Kilometre İçeriye, Tepelere Ve Korunaklı Bölgelere Taşımaya Başladılar. Korsanlar İse Buna Ticaret Gemilerini Yağmalayarak Cevap Verdi. Bu Sefer De Gemideki Çalışanları Köle Olarak Alıyorlardı.

1613-1621 Yılları Arasında Cezayirli Korsanlar, İngiliz, Fransız, Hollandalı Ve İspanyollara Ait Toplamda 1000 Gemiyi Çalmışlardı. Danimarka Kralı İse Korsanlara Yıllık Belli Bir Para Göndererek Danimarka Gemilerinin Rahatça Akdeniz’de Ve Diğer Denizlerde Gezebilmesini Sağlıyordu.

1776’Da Abd’nin Bağımsızlığını İlan Etmesinden Sonra, Abd’yi İlk Tanıyan Ülke Fas’tır. Ne Tesadüftür Ki, Abd’ye Ait Olup Da Ele Geçirilen İlk Gemi De Faslı Korsanlar Tarafından Ele Geçirilmiştir. Daha Sonra Da Diğer Kuzey Afrikalılar Amerikalılar’a Akdeniz’de Rahat Yüzü Göstermemiştir. 1786’Da Thomas Jefferson Ve John Adams, Londra’ya Sırf Libya’dan Gelen Korsanların Elçileriyle Buluşmak İçin Gitmiştir Ve “Kur’an’da Peygamberin Söylediklerine Uymayan Herkesin Günahkar Olduğu Ve Müslümanların Onların Mallarında Hakkı Olduğu Yazar” Cevabını Almıştır.

Jefferson Daha Sonra Abd Başkanı Olduğunda, Korsanlara Para Göndermeyi Reddetmiş Ve Akdeniz’e Bir Savaş Filosu Göndermiştir Ve Başlıca Büyük Şehirleri Bombalamıştır. 1801-1805 Yılları Arasındaki Bu Savaşa Da Birinci Berberi Savaşı Denmiştir. O Dönem Abd Filosunun En Önemli Gemilerinden Uss Philadelphia İse Bu Savaşta Yakılmıştır.

Napolyon Savaşları İse Durumu Korsanların Aleyhine Geri Dönülmez Bir Biçimde Çevirdi. Britanya Köleliği Yasaklamıştı Ve Diğer Ülkelere Baskı Kurarak Viyana Kongresi’nde Bunun Kabul Edilmesini Sağladı. Amiral Sidney Smith Kuzey Afrika’ya Son Bir Büyük Baskın Düzenleyerek Oradaki Beyaz Kölelerin Kurtarılmasını Sağladı. 1816 Yılında Britanya Gemileri Cezayir Kıyılarına 50 Bin Bomba Attı. İki Hafta İçerisinde Tunus, Libya Ve Fas Köleliği Kaldırdıklarını Açıkladı. 300 Yıl Süren Bu Süreç De Böylece Sona Ermiş Oldu.

Yorum yapın