Anasayfa » A dan Z ye kadar » Avustralya Çoban Köpekleri Hakkında Bilgiler

Avustralya Çoban Köpekleri Hakkında Bilgiler

Avustralya çoban köpeği, avustralya çoban köpeği nedir, avustralya çoban köpeği hakkında bilgiler, avustralya çoban köpeğinin özellikleri, avustralya çoban köpeğinin bakımı, avustralya çoban köpeğinin, beslenmesi, avustralya çoban köpeğinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Avustralya Çoban Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Avustralya Çoban Köpekleri, çiftlikler için kullanılan bir köpek türüdür.

Avustrlya Çoban Köpepği Nedir

Genellikle “Aussie” olarak bilinen Avustralya Çobanı, 19. yüzyılın sonlarında ABD’de çiftlikte geliştirilen orta büyüklükte bir köpek cinsidir.

Avustralya Çoban Köpeği Hakkında Bilgiler

Her ne kadar adından dolayı Avustralya kökenli bir ırk olduğu düşünülse de, Avustralya Çoban Köpeği ABD kökenlerine sahip. ABD’nin batı bölgelerinde çobanlar tarafından sürülerini korumak için kullanılan bu ırk, günümüzde de hala aynı iş için kullanılmaya devam ediyor. Kökenleri ve üretimi konusunda herhangi bir net bilgi bulunmuyor. Ancak bir teoriye göre bu köpeklerin atalarının Avustralya’dan gelen koyunlarla birlikte ABD’ye geldiği düşünülüyor. Çobanlar tarafından özel olarak melezlenerek geliştirilen bu ırk, hem çok güçlü hem de fazlasıyla popüler. Özellikle ikinci dünya savaşı sırasında, diğer ırk köpeklerin sayısının azalması ile popülerlik kazanan Avustralya Çoban Köpeği, bu dönemde ABD dışına çıkarılarak, Avrupa’da da kullanılmaya başlandı.

Avustralya Çoban Köpeklerinin Özellikleri

  • Avusturalya Çoban Köpeği , tercihen Frizbi gibi yüksek enerjili etkinliklerle günde yaklaşık 30 ila 60 dakikalık bir egzersiz oynamalıdır .
  • Günlük itaat eğitimi veya hayvancılık ve çeviklik denemelerindeki rekabet gibi etkinliklere ihtiyaçları var.
  • Avusturalya Çoban Köpeği, ihtiyaç duydukları egzersiz ve zihinsel gereksinimleri alamıyorlarsa uzun süre boyunca çok tahrip edici ve agrasif olabilirler.
  • Avusturalya Çoban Köpeği, şüpheli bir şey görürse veya duyarsa sizi uyarmak için havlar ve aile bireylerini ailelerini ve evlerini şaşırtıcı bir şiddet ile korurlar.
  • Avusturalya Çoban Köpeği, geniş açık alana ihtiyaç duysa da, yeterince egzersiz yaparlarsa şehirlere de gayet iyi uyum sağlarlar. Yine de iyi apartman köpekleri değiller. En azından enerjilerinin bir kısmından kurtulmalarına yardımcı olmak için küçük bir avluya ihtiyacınız olacak.
  • Bu sürü cinsi köpeğinin diğer canlı hayvanlara ve çekingen ya da deneyimsiz sahiplere karşı ailede baskın bir rol üstlenebilir.
  • Avusturalya Çoban Köpeği, Avustralya Çoban Köpeği, sağlam ve kendine güvenen bir sahibe ihtiyaç duyar
  • Daha önce hiç köpeğiniz olmadıysa, Avustralya Çoban Köpeği muhtemelen iyi bir seçim değildir.
  • Avusturalya Çoban Köpeği’nin haftalık rutin bakıma ihtiyaçları vardır. Bu fırçalama ve temizleme işlerini kapsamaktadır.

Avustralya Çoban Köpeklerinin Bakımı

Çok az tarama gerektiren köpek türleridir ancak tüy dökerken yeterli tarama yapılması gerekir. Sadece gerektiğinde banyo yaptırılmalıdır. Ilık ve serin havaları tolare edebilirler ancak iç mekanda yaşaması gereken cinslerdir çünkü devamlı sosyalleşme isterler.

Avustralya Çoban Köpeğinin Beslenmesi

Doğa ile iç içe olan bu köpek dostumuz hem etçil hemde otcul bir köpek türüdür. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi yiyebilmektedirler

Avustralya Çoban Köpeğinin Fiyatları

Avustralya Çoban Köpeklerinin fiyatı ise 400 lira ile 2000 lira arasında değişmektedir.

Yorum yapın