Anasayfa » SAĞLIK » Ayak Burkulması Hakkında Bilgiler

Ayak Burkulması Hakkında Bilgiler

Ayak Burkulması, Ayak Burkulması nedir, Ayak Burkulması hakkında bilgiler, Ayak Burkulması özellikleri, Ayak Burkulması nedenleri, Ayak Burkulması belirtileri, Ayak Burkulması tedavisi, Ayak Burkulması

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim bugün sizlere. Bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere Göz Kapağı Şişliği hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Göz Kapağı Şişliği yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur. Peki Ayak Burkulması Nedir ? Ayak Burkulması nedenleri nelerdir?, Ayak Burkulması belirtileri nelerdir ?, Ayak Burkulması tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Ayak Burkulması

Ayak Burkulması Nedir

Ayak burkulması, bacak kemiklerini ayağa bağlayan ve ligament adı verilen sert doku bantlarının yaralanmasıdır.

Ayak Burkulması Hakkında Bilgiler

Ayak burkulması, bacak kemiklerini ayağa bağlayan ve ligament adı verilen sert doku bantlarının yaralanmasıdır. Burkulmaya bağlı yaralanma tipik olarak ayak bileğini anormal bir şekilde çevirme veya zorlama sonucunda meydana gelir. Ligamentler eklemlerin stabilize edilmesine yardımcı olarak aşırı hareketi önler. Burkulan ayak bileği, bağlar normal hareket aralıklarının ötesine zorlandığında meydana gelir. Zorlama sonucunda ayak bileği eklemini bir arada tutan bağlarda esneme veya yırtılma görülebilir. En sık olarak ayak bileğinin dış tarafında yer alan ligamentlerde hasar meydana gelir. Sıklıkla ağrı, hassasiyet, morluk, şişlik gibi belirtiler görülür. Ayak burkulması tedavisinde kullanılan yöntemler, yaralanmanın şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ayak Burkulması

Ayak Burkulması Nedenleri Nelerdir ?

 • Ayak bileğinde bükülmeye neden olan düşmeler
 • Zıpladıktan veya kendi etrafında döndükten sonra ayak üzerine anormal şekilde yüklenmek
 • Düz olmayan bir yüzeyde yürümek veya egzersiz yapmak
 • Bir spor aktivitesi sırasında başka bir kişinin ayağınıza basması

Ayak Burkulması Belirtileri Nelerdir ?

 • Özellikle etkilenen ayak üzerinde dururken ağrı
 • Ayak bileğinde hassasiyet
 • Şişme
 • Morarma
 • Hareketlerde sınırlılık
 • Ayak bileğinde gevşeklik
 • Sertlik
 • Ciltte renk değişikliği
 • Yaralanma anında patlama hissi veya sesi
Ayak Burkulması

Ayak Burkulması Tedavisi Nedir ?

Ayak burkulması tedavisi yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak planlanır. Tedavide hedef ağrı ve şişliği azaltmak, yaralanan bağın iyileşmesini teşvik etmek ve ayak bileğinin fonksiyonunu geri kazanmaktır. Ciddi yaralanmalar için ortopedi veya fiziksel tıp ve rehabilitasyon alanında uzmanlaşmış bir doktora başvurarak tedavi almak gerekir. Ayak bileği burkulması tedavi yaklaşımları şunları içerir:

İstirahat: Hasta; bilekte acı, şişme veya rahatsızlığa neden olan faaliyetlerden kaçınmalıdır.

Buz: Burkulmadan hemen sonra 15 ila 20 dakika boyunca buz torbası ile soğuk tatbiki iltihabı azaltarak iyileşmeyi hızlandırır. Daha sonra uyanıkken her iki veya üç saatte bir buz uygulaması tekrarlanabilir. Fakat damar tıkanıklığı, şeker hastalığı ya da bacaklarında his kaybı olanlar buz uygulamadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Bandaj kullanımı: Şişliğin inmesine yardımcı olmak için, ayak bileğini elastik bir bandajla sabitleme yararlı olabilir. Bandaj dolaşımı engellememesi için çok sıkı şekilde sarılmamalıdır.

Elevasyon: Bilhassa geceleri yaralanan bileği kalbin seviyesinin üzerine tutmak şişliğin azalmasını hızlandırabilir. Yer çekimi, fazla sıvının atılmasına, dolayısıyla şişliğin azaltılmasına yardımcı olur.

Yorum yapın