Anasayfa » SAĞLIK » Ayak Burkulması Hakkında Bilgiler

Ayak Burkulması Hakkında Bilgiler

Ayak Burkulması, Ayak Burkulması nedir, Ayak Burkulması hakkında bilgiler, Ayak Burkulması özellikler, Ayak Burkulması belirtileri, Ayak Burkulması nedenleri, Ayak Burkulması tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Ayak Burkulması hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Ayak Burkulması hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Ayak Burkulması Nedir ? Ayak Burkulması nedenleri nelerdir ?, Ayak Burkulması belirtileri nelerdir ?, Ayak Burkulması tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Ayak Burkulması

Ayak Burkulması Nedir

Ayak burkulması, bacak kemiklerini ayağa bağlayan ve ligament adı verilen sert doku bantlarının yaralanmasıdır.

Ayak Burkulması Hakkında Bilgiler

Ayak burkulması, bacak kemiklerini ayağa bağlayan ve ligament adı verilen sert doku bantlarının yaralanmasıdır. Burkulmaya bağlı yaralanma tipik olarak ayak bileğini anormal bir şekilde çevirme veya zorlama sonucunda meydana gelir. Ligamentler eklemlerin stabilize edilmesine yardımcı olarak aşırı hareketi önler. Burkulan ayak bileği, bağlar normal hareket aralıklarının ötesine zorlandığında meydana gelir. Zorlama sonucunda ayak bileği eklemini bir arada tutan bağlarda esneme veya yırtılma görülebilir. En sık olarak ayak bileğinin dış tarafında yer alan ligamentlerde hasar meydana gelir. Sıklıkla ağrı, hassasiyet, morluk, şişlik gibi belirtiler görülür. Ayak burkulması tedavisinde kullanılan yöntemler, yaralanmanın şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ayak Burkulması

Ayak Burkulması Nedenleri Nelerdir ?

Ayak burkulması, ters bir hareketin sonucu olarak ayak bileği normal pozisyonundan çıkmaya zorlandığında ortaya çıkar. Bu zorlama, ayak bileğindeki bağlardan bir veya daha fazlasının gerilmesine, kısmen veya tamamen yırtılmasına neden olabilir. Bilek burkulmasının nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

  • Ayak bileğinde bükülmeye neden olan düşmeler
  • Zıpladıktan veya kendi etrafında döndükten sonra ayak üzerine anormal şekilde yüklenmek
  • Düz olmayan bir yüzeyde yürümek veya egzersiz yapmak
  • Bir spor aktivitesi sırasında başka bir kişinin ayağınıza basması

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir ?

Travmalarda genel olarak akut devrede ayağın bir süre mutlak istirahat ettirilmesi ayak çevresine 2-3 gün süreyle soğuk uygulanması gerekir. Dinlenme: Ağrılı hareketleri yapmayacak ama ağrısız hareketlere izin verecek düzeyde istirahat etmek gerekiyor.

Buz uygulama: Her seferinde 20 dakika olmak üzere iki saatte bir ya da saatte bir 10 dakika bileğe buz uygulanması.

Kompresyon: Elastik bandaj veya ayak bileği koruyucusu kullanılması.

Ayağı yukarı kaldırma: Ayağın kalp hizasından yukarıya kaldırılarak yatılması.

Ayak Burkulması

Ayak Burkulması Tedavisi Nedir ?

Ayak burkulması çok hafif olduğu durumlarda yani derece 1 olarak isimlendirildiğinde bağlarda kopma olmaz, ancak esneme görülür, bağ çevresinde su toplanması (ödem) olur. Tedavisinde ise hastanın ayağına elastik bandaj sarılır, istirahat etmesi ve çok yürümemesi önerilir. Ayak bileğini 48 saat süreyle sırtüstü yatarak, kalp seviyesinden yukarı kaldırarak yatması istenir. Bu yapıldığında ayağın da şişmesi engellemiş olur. Aynı zamanda buz uygulamasına da devam etmek gerekir.

Yorum yapın