Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Ayakkabı Modelleri Hakkında Bilinmeyenler

0

Her Sektörde Olduğu Gibi Ayakkabı Sektöründe De Kullanılan Bebe, Patik, Zenne Gibi Bazı Terimler Vardır. Bu Terimler Toptan Ve Perakende Satış Yapan Ayakkabıcıların Sipariş Esnasında Kendi Aralarında Sağlıklı Bir İletişim Kurmasına İmkan Vermektedir. İş Bu Entry’de Yukarda Bahsi Geçen Terimler Hakkında Kapsamlı Bilgiler Aşağıda Sunulmaktadır:

Bebe: 19 Numaradan 25 Numaraya Kadar Ayakkabıların Olduğu Gruba Verilen İsimdir. Yeni Dogan-3 Yaş Grubundaki Çocuklara (Bazen Çocukların Yaşları Değişkenlik Gösterebilir) Bebe Grubundan Ayakkabı Giydirilir.
Ayakkabı Takımları Genel Olarak Sekiz (Bazen Altı Ya Da On) Çiftten Oluşur. Bebe Grubundaki Takımlar Bazen 19-23 Bazen De 21-25 Olarak Sekizli Ya Da Onlu Gruplandırılabilir.

Patik: 26’Dan 30’A Kadar Ayakkabıların Olduğu Gruba Verilen İsimdir. Bu Gruptaki Ayakkabılar 4-8 Yaş Arası Çocuklar İçindir. Çocuklardaki Bireysel Farklılıklara Göre Bu Yaş Aralığı Değişebilir.

Filet: 31’Den 35’E Kadar Ayakkabıların Olduğu Gruba Verilen İsimdir. Bu Grup Bazen 29-35 Ya Da 31-36 Olarak Değişkenlik Gösterebilir. Bu Gruptaki Ayakkabılar Genellikle 8-12 Yaş Aralığındaki Çocuklar İçindir. Çocuklardaki Bireysel Farklılıklara Göre Bu Yaş Aralığı Değişebilir.

Garson:36’Dan 40’A Kadar Ayakkabıların Olduğu Gruba Verilen İsimdir. Bu Gruptaki Ayakkabılar Genellikle 13+ Yaş Grubu İçindir.

Zenne: 36-40 Arası Bayan Ayakkabılarına Verilen İsimdir. Bu Grup Adını Orta Oyunundaki “Zenne”Den Almaktadır (Bkz: Zenne).
Zenne İle Garson Arasındaki Fark Şudur: Zenne Yalnızca Bayan Ayakkabılarına Karşılık Gelirken; Garson 36-40 Arasındaki Bütün Ayakkabı, Terlik Vs. Çeşidine Karşılık Gelmektedir.
Bu Arada Zenne Grubuna 34-35-41 Ve 42 Numaralar Da Dahil Olur. Bu Ayakkabılardan 34 Ve 35 İçin Herhangi Bir Adlandırma Bulunmazken, 41 Ve 42 “Büyük Ayak” Olarak Adlandırılmaktadır.

Merdane: 40-44 Arası Erkek Ayakkabılarından Oluşan Gruba Verilen İsimdir. Bayan Ayakkabılarında Olduğu Gibi Erkek Ayakkabılarında Da 39 Ve 45+ Numaralar Mevcuttur. Bayanlarda Olduğu Gibi Bu Grupta Da 45+ Numaralar “Büyük Ayak” Olarak Adlandırılır. Daha Önce De Bahsedildiği Gibi, Takımlar Genelde Sekiz Çiftten Oluşur. Takımda Bir Tane 40, İki Tane 41,İki Tane 42,İki Tane 43 Ve Bir Tane De 44 Bulunmaktadır.

Ekstra Not: 13 Yaş Altındaki Çocukların Kaç Numara Ayakkabı Giydiği Aşağı Yukarı Tahmin Edilebilir. Örneğin 6 Yaşındaki Bir Çocuk Tahminen 28-29 Numara Ayakkabı Giymektedir. Dahası, Bu Hesabın Formülü Oldukça Basittir:
Çocuğun Yaşı + (22 Ya Da23) = Çocuğun Ayakkabı Numarası.
Bu Formül 13+ Yaştan İtibaren Tutarlı Olmayabilir. Çünkü Ergenlik Dönemindeki Cocuklar Standardın Dışında Bir Gelişim Göstermektedir. Dolayısıyla 14 Yaşındaki Bir Çocuk 36 Numara Da Giyebilir, 38 De, 39 Da…

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap