Ana SayfaEĞİTİMAz Veren Candan Çok Veren Maldan İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Az Veren Candan Çok Veren Maldan İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Author

Date

Category

az veren candan çok veren maldan ile ilgili kompozisyon, az veren candan çok veren maldan ile ilgili kompozisyon örnekleri, az veren candan çok veren maldan ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 az veren candan çok veren maldan ile ilgili kompozisyon, 2021 az veren candan çok veren maldan ile ilgili kompozisyon örnekleri, az veren candan çok veren maldan ile ilgili kısa kompozisyonlar, az veren candan çok veren maldan ile ilgili kompozisyon ödevleri, az veren candan çok veren maldan ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size az veren candan çok veren maldan  ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. az veren candan çok veren maldan ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, az veren candan çok veren maldan ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Az Veren Candan Çok Veren Maldan İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Az Veren Candan Çok Veren Maldan İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Bir insanın cömert olup olmadığı, verdiği malın miktarına göre değil, sahip olduğunun ne kadarını verdiği ile anlaşılabilir. Bazı kimseler vardır ki verdiği şey azdır; ancak elinde olan da azdır ve verdiğini can-ı gönülden vermektedir. Bazı kimselerin verdiği çoktur; fakat sahip oldukları daha çoktur. Örneğin iki elması olup da birini paylaşan kişi, on elması olup da üç tanesini paylaşan kişiden daha cömerttir denilebilir; çünkü ilk kişi sahip olduğunun yarısını verirken; ikinci kişi sayı olarak daha fazla elma vermiş olsa bile oran olarak daha az vermiştir. Yani ilk kişinin gönlünden kopan daha fazladır.

İnsanları yaptığı iyilikleri, yardımları bu şekilde düşünmek gerek. Zengin insanlar, elindeki mallar ile yardım yaptığında yaptıkları yardım büyük görünmektedir; oysa sahip olduğu mallar ile kıyaslandığında ne kadar az yardım yaptıkları anlaşılabilir. Bu nedenle bize verilen, bize yapılan yardımın miktarına değil, bunu yapan kişinin elindeki imkanları ne miktarda kullandığına, ne kadar fedakarlık yaptığına bakmalıyız.

Az Veren Candan Çok Veren Maldan İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Varolalı beri insan, insanın yardımına ihtiyaç duymuştur. Bu bakımdan ihtiyaç sahibine yardımda bulunmak bir insanlık görevi hâline gelmiştir. Kimi yoksul kimseler birilerine yardım ya da armağan olarak bir şey verirlerse (küçük de olsa) bu onlar için bir fedakârlıktır. Çünkü verdikleri şeyden kendilerinde de yok denecek kadar az bulunmaktadır. Dolayısıyla yardımları ya da armağanları yürekten, içten ve candandır. Bunun yanında zengin olanın yapacağı yardım, fakirin yaptığı yardımdan daha fazla olabilir. Ancak bu onun için fedakârlık sayılmaz. Çünkü ihtiyacından fazla olan malından vermiştir. Dolayısıyla verdiği malın yoksulluğunu çekmiyordur o.

Elindekinin yarısını paylaşan birisi tüm varlığının yarısından vazgeçmiş demektir. Bu ise gerçek manada cömertliğin ta kendisidir. Belki miktar olarak çok olmayabilir ama kendisine ayırdığı kadarını başka birine vererek çok büyük bir iyilik yapmış olur. Bu yüzden atalarımız “az veren candan, çok veren maldan” demişlerdir. Zaten az olan bir şeyi paylaşabilmek gerçekten de canından can vermek gibidir. Herkesin yapabileceği bir davranış değildir.

Çok olan şeylerden birazını vermek kolaydır ama az olan bir şeyi paylaşabilmek, başkasına karşılıksız olarak verebilmek her yiğidin harcı değildir. Bunu yapabilenler esas cömertlerdir.

Az Veren Candan Çok Veren Maldan İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar