B12 Vitamini Bulunduran Bolca Besinler -B12 Vitamini Eksikliği Nelere Sebeb Olur

0

Sayfanın Konusu ;b12 vitamini nedir,b12 vitamini eksikliği belirtileri,b12 vitamini nelere sebeb olur,b12 vitamini nelerde bulunur, b12 içeren kuruyemişler,b12 nelerde bulunur sebze ve meyveler,b vitamini faydaları,b vitamini eksikliği,b12 eksikliğine iyi gelen sebze ve meyveler,d vitamini içeren besinler,b12 vitamini hapı,b vitamini takviyesi,

B12 VİTAMİNİ ;

B12 vitamini, insan vücudunun her hücresinde mevcut olan suda çözünen bir vitamindir.

B12 VİTAMİNİ BULUNDURAN BESİNLER YİYECEKLER

b12 vitamini hangi meyvelerde bulunur

b12 vitamini hangi besinlerde bulunur

TAHILLAR

Yemeye hazır tahıllar, fincan başına 6 gram B12 vitamini kapsar. Kepekli tahıllar tercih edin ve ilave şeker kapsayanları satın almayın.

SOMON

Somon B12 Vitamini açısından zengin bir diğer şahane gıdadır. Yarım fileto somonda 9 gram B12 vitamini vardır.

İSTİRİDYE

İstiridye yarım kabukta ham tüketilebilir veya pişirilebilir. B12 dışında istiridye; iyi bir çinko, bakır, fosfor ve demir kaynağıdır.

YENGEÇ VE ISTAKOZ

Yengeçler ve ıstakozlar çoğunlukla pişmiş veya buğuda pişirilmiş olarak servis edilir. Her iki gıdada 10 gram B12 vitamini bulunur.

SOMON

Somon B12 Vitamini açısından zengin bir diğer şahane gıdadır. Yarım fileto somonda 9 gram B12 vitamini vardır.

YENGEÇ VE ISTAKOZ

Yengeçler ve ıstakozlar çoğunlukla pişmiş veya buğuda pişirilmiş olarak servis edilir. Her iki gıdada 10 gram B12 vitamini bulunur.

KIRMIZI ET

Kuzu eti ve tavuk eti iyi bir B12 vitamini kaynağıdır. Saç sıhhatini gözetmek için lüzumlu olan proteinleri bol ölçüde içerirler.

TAHILLAR

Yemeye hazır tahıllar, fincan başına 6 gram B12 vitamini kapsar. Kepekli tahıllar tercih edin ve ilave şeker kapsayanları satın almayın.


B grubu vitaminler hangileridir?
B1, B2, B3, B5, B6, B10, B11 ve B12 vitaminleri genel olarak B grubu vitaminler adı altında toplanırlar.

B grubu vitaminlerin görevi nedir?
Bağışıklık sisteminin ve beyin fonksiyonlarının düzgün biçimde işleyebilmesi için B grubu vitaminlere ihtiyacı vardır. Merkezi sinir sistemini koruyan, kırmızı kan hücrelerini artıran B grubu vitaminlerdir.

B grubu vitaminler hangi besinlerde bulunur?

B1 vitamini hangi besinlerde bulunur?
Ay çekirdeği, fındık, ceviz, yer fıstığı, badem, şam fıstığı, sarımsak, kestane, buğday, bira mayası, yürek, fasulye, susam, bira mayası, maydanoz, bezelye, nohut, mercimek, enginar, karnabahar.

B2 vitamini hangi besinlerde bulunur?
Kırmızı et, balık, karaciğer, süt, yumurta, soya fasulyesi, ıspanak, domates, mantar, yeşil yapraklı bitkiler, kuru baklagiler, böbrek, bira, ekmek mayası, muz ve ıspanakta bulunur.

B3 vitamini hangi besinlerde bulunur?
Somon balığı, ton balığı, sığır ve kuzu eti, hindi, tavuk, kuşkonmaz ve buğday başlıca B3 vitamini kaynaklarıdır.

B5 vitamini hangi besinlerde bulunur?
Yumurta, kuruyemişer, balık, tavuk, dana eti, karaciğer, peynir, fasulye, kuru baklagiller ve tahıllar, avocado, mısır, patates, bezelye ve karnabahar B5 içerir.

B6 vitamini hangi besinlerde bulunur?
Balık, ay çekirdeği, fındık, şam fıstığı, pirinç ve buğday kepeği, sarımsak, ciğer, susam B6 açısından zengin yiyecklerdir.

B10 vitamini hangi besinlerde bulunur?
Yumurta sarısı, haşlanmış patates, fındık, fıstık, bira mayası ve süt ürünlerinde bulunur.

B11 vitamini hangi besinlerde bulunur?
Karaciğer, böbrek, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, ekmek, portakal ve muz özellikle B11 vitaminin bulunduğu besinlerdir.

B12 vitamini hangi besinlerde bulunur?
Yoğurt, süt, kefir, kırmızı et, sakatat, tavuk, karides, soya sütü B12 içerir.

B12 içeren kuruyemişler

Fındık ,Ceviz ,leblebi, Badem


b12 vitamin eksikliği neden olur


B vitamini eksikliği nelere sebep olur?

Kendinizi sürekli yorgun hissetmenizin sebeplerinden biri B vitamin eksikliği olabilir. B6 ve B12 eksikliği anemiye, yani kansızlığa sebep olur ve bu da size halsiz düşürür. Bu iki vitamin yemeklerden alınarak saç, tırnak ve cilt sağlığınızı geliştirmek amacıyla enerjiye çevrildiğinden dolayı vücut için çok önemlidir. Vejetaryenler ve hamile olan veya bebek sahibi olmayı planlayan kadınlarda B6, B12 ve folik asit eksikliği daha fazla görülür.

B6 ve B12 vitaminleri, vücudunuza oksiyen taşıyan kırmızı kan hücrelerine de şekil verir . B6, vücuttaki serotonin ve dopamin hormonlarını, hücrelerin büyümesini ve bağışıklık sistemini düzenler. Bunun yanı sıra diyabet açısından oldukça önemli olan glikozun parçalanmasını sağlar.

Çoğu insan aslında yeteri kadar B6 ve B12 alsa da özellikle kadınlar ve yaşlılar B6 vitamini eksikliği risk grubundadır. Çünkü yaşlandıkça vitamin emilimi zorlaşır. Ayrıca B23 genellikle hayvansal gıdalarda bulunduğundan dolayı veganlar da genellikle B23 eksikliği yaşar.

b12 vitamini

B12 VİTAMİNİ FAYDALARI

Muhtemel Kanser Önleyici
B12 vitamini eksikliği, folatın aktif formuna dönüştürülmesini önler. Bu nedenle, DNA uygun şekilde kopyalanamaz ve zarar görebilir. Uzmanlar, zarar görmüş DNA’nın doğrudan kanser oluşumuna katkıda bulunabileceğine inanıyor. Folat takviyesi ile birlikte B12 Vitamini takviyesi, bazı kanser türlerini önlemeye ve hatta tedavi etmeye yardım etmenin bir yolu olarak değerlendirilmektedir.

Beyin Sağlığına İyi Gelir

Düşük B12 vitamini düzeylerinin, yaşlı erkeklerde ve kadınlarda Alzheimer hastalığına yakalanma riskini ikiye katladığı gösterilmiştir. B12 Vitamini, Alzheimer hastalığının gelişiminde rol oynayabilecek düşük homosistein seviyelerinin korunmasına yardımcı olur. Odaklanma yeteneği için de önemlidir ve zayıf hafıza semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Depresyonu Önleyebilir

Çok sayıda çalışma depresyon ve B12 vitamini eksikliği arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu mantıklı bir bulgudur çünkü B12 vitamini ruh halini düzenleyen bir nörotransmiterin sentezi için gereklidir. Eğer kendinizi son zamanlarda olduğunuzdan daha az motive ve daha fazla depresif hissediyorsanız, B12 seviyenize baktırabilirsiniz.

Anemi Önleme ve Kırmızı Kan Hücresi Üretimi

B12 vitamini sağlıklı bir seviye ve kırmızı kan hücrelerinin boyutunun üretimi için gereklidir. B12 anemi, özellikle megaloblastik aneminin önlenmesine yardımcı olur. Bu anemi şekli, kırmızı kan hücrelerinin sayıca daha az olmadığı, aynı zamanda olgunlaşmanın yanı sıra normal boyuttan da büyük olduğu anlamına gelir. İstenmeyen kırmızı kan hücresi koşullarının tümü, kan yoluyla vücudun dokularına giden düşük oksijen seviyelerine eşittir, bu da genel zayıflık ve halsizlik belirtilerine neden olabilir. Bunlarla savaşmak için B12 içeren kuruyemişler ve öteki besinleri denemelisiniz.

Optimal Enerji Seviyesini Yakalatır

B grubu vitaminleri arasında en önemli olanlardan bir tanesi olarak değerlendirilen B12 vitamini, tükettiğimiz karbonhidratların, proteinlerin ve yağların vücutta kullanılabilir bir yakıta dönüştürülmesine yardımcı olur. Bu dönüşümler ideal bir şekilde gerçekleşmezse, B12 vitamini eksikliği olan insanlar genellikle düzenli olarak yorulurlar. B12 vitamini ayrıca kaslarınızın kasılmasına yardımcı olan ve yorgun ve halsiz hissetmeden gününüze devam etmek için enerji veren nörotransmiter sinyalizasyonu için de gereklidir.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.