Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Bağırsak İltihabı Hakkında Bilgiler

0

Bağırsak İltihabı, Bağırsak İltihabı nedir, Bağırsak İltihabı hakkında bilgiler, Bağırsak İltihabı özellikler, Bağırsak İltihabı belirtileri, Bağırsak İltihabı nedenleri, Bağırsak İltihabı tedavisi, Bağırsak İltihabı ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Bağırsak İltihabı hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Bağırsak İltihabı hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Bağırsak İltihabı Nedir ? Bağırsak İltihabı nedenleri nelerdir ?, Bağırsak İltihabı belirtileri nelerdir ?, Bağırsak İltihabı tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Bağırsak İltihabıq

Bağırsak İltihabı Nedir

Bağırsak İltihabı (Kolit) hastalığı, bağırsakların bir bölümünün veya tamamının iltihaplanmasıyla meydana gelen ve ölümcül olabilen bir hastalıktır. … Kolit (Bağırsak İltihabı), belirtileri arasında İshal, Ateş ve Yorgunluk, Karın ağrısı ve kramp, Dışkıda Kan, İştah kaybı ve kilo kaybı gibi birçok neden görülebilir.

Bağırsak İltihabı Hakkında Bilgiler

Kolit (Bağırsak İltihabı) bağırsakların bir bölümü veya tamamının iltihaplanması ile ortaya çıkan ölümcül olabilen bir hastalıktır. Kolit (Bağırsak İltihabı), belirtileri arasında İshal, Ateş ve Yorgunluk, Karın ağrısı ve kramp, Dışkıda Kan, İştah kaybı ve kilo kaybı gibi birçok neden görülebilir. Kolit (Bağırsak İltihabı)’nın bir türü olan Ülseratif kolitte iltihap uzun süreli ve kalıcıdır. Bağırsak iltihabı tedavi edilmezse ölümcül olabilen bir hastalıktır. Bağırsak iltihabının belirtilerini bilmek ve nedenlerini öğrenmek bağırsak iltihabına karşı önlem almanızı sağlar. Bağırsak iltihabının bir diğer türü ülseratif kolittir. Ülseratif kolitte bağırsak iltihabı uzun soluklu ve kalıcıdır. Ayrıca ülseratif kolitte kalın bağırsak ve anüste kalıcı yaralar oluşur. Bağırsak iltihabı Crohn hastalığı ile de karıştırılmaktadır. Crohn hastalığı hem ince hem de kalın bağırsağı etkisi alına alır. Bağırsak iltihabı ise bütün bağırsak sistemini etkileyen bir hastalıktır.

Bağırsak İltihabı

Bağırsak İltihabı Nedenleri Nelerdir ?

Bağırsak iltihabının esas nedeni bilinmese de beslenme şekli ve stres bağırsak iltihabına sebep gösterilmektedir. Bağışıklık sistemindeki bir fonksiyon bozukluğu da bağırsak iltihabına neden olabilir. Bağışıklık sistemi bağırsak hücrelerine anormal şekilde saldırdığında ve vücut hücrelerini düşman gibi algıladığında bağırsak iltihabı görülebilir. Genetik yatkınlık da bağırsak iltihabı görülme riskini arttırabilir.

Bağırsak İltihabı Belirtileri Nelerdir ?

  • Karın bölgesinde kramp şeklinde ağrı
  • Dışkıda kan görülmesi yada kanlı ishal olma durumu
  • Dışkıda mukus görülmesi (mukus bağırsak iltihabı nedeniyle oluşur ve emilim problemleri yaşanmasına neden olur)
  • Kilo kaybı görülebilir. Çünkü bağırsaklarda oluşan emilim sorunları alınan besinlerdeki yararlı maddelerin emilmesini ve kana karışmasını engellemektedir
  • Bağırsak iltihabı bağırsaklarda kanamaya B12 vitaminin emilimine engel olmakta bu nedenle kansızlık görülebilir
  • İltihaplanma derecesinin fazla olması ateş, terleme, eklem ağrıları, bulantı ve kusma görülmesine neden olabilmektedir.

Bağırsak İltihabı

Bağırsak İltihabı Tedavisi Nedir ?

Bağırsak iltihabının oluşumuna sebep olan etkenler farklı olduğundan tedavi yöntemleri de farklılıklar göstermektedir. Uygulanan ilaç tedavisinde ilk amaç iltihaba sebep olan etkenleri baskılamaktır. Kullanılan ilaçlar da yan etkisi en az olan ilaçlardır. Hastalığın çabuk iyileşmesini sağlayan ilaçlar bağışıklık sistemi alıştırılarak artırılır. Çünkü bağırsak iltihabını ilaçlar ile tedavi etmek basamaklar şeklinde yapılmaktadır. Bu aşamalar şu şekildedir:

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap