Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Bahçe Kiraz Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Bahçe Kiraz Kuşları, Bahçe Kiraz Kuşları nedir, Bahçe Kiraz Kuşları özellikleri, Bahçe Kiraz Kuşları hakkında bilgiler, Bahçe Kiraz Kuşları bakımı, Bahçe Kiraz Kuşları beslenmesi, Bahçe Kiraz Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Bahçe Kiraz Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Bahçe Kiraz Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de bulunmayan cins bir kuş türüdür.


Bahçe Kiraz Kuşları Nedir

Bahçe kiraz kuşu, kiraz kuşugiller familyasına ait bir ötücü kuş türü. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasında sınıflandırılmışdır. Ayrıca boğmaklı çinte, bahçe çintesi ve çit kiraz kuşu olarak da adlandırılır.

Bahçe Kiraz Kuşları Hakkında Bilgiler

Bahçe kiraz kuşu (Emberiza cirlus), kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasına ait bir ötücü kuş türü. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasında sınıflandırılmışdır. Ayrıca boğmaklı çinte, bahçe çintesi ve çit kiraz kuşu olarak da adlandırılır. Kuşların doğal besini tohumlar, yavruları beslerken ise, tohumlarla birlikte böceklerdir. Yuvalarını yere yaparlar. 2-5 arası yumurta, kiraz kuşunun kılımsı yuva özelliklerini taşıyan yuvalarında bulunur. Avrupa’nın güneyinden, Akdeniz adaları ve Kuzey Afrika’ya kadar olan bölgelerde bulunur. Bu ılıman alanların yerleşik kuşudur ve kışları göç etmez. Açık alanlar ve çalılık ve ağaçlar bulundukları yerlerdir, bununla beraber güneşli bayırlarda bulunmayı tercih ederler.

Bahçe Kiraz Kuşları Özellikleri

Bahçe kiraz kuşu, sarı kiraz kuşuna benzer. 15-16,5 cm boyunda bir vücuda sahiptir. Kalın, tohum kırıcı bir gagası vardır. Erkekler, açık sarı renkli bir başa ve siyah çizgili gözlere, boğaza ve yeşilimsi göğüs ve sarı alt kısma sahiptirler. Sırt çizgili ve kahverengidir. Dişiler sarı kiraz kuşuna daha çok benzerler, fakat kıç, göğüs ve omuzlar gri-kahvedir.

Bahçe Kiraz Kuşları Yaşam Alanları

Avrupa’nın güneyinden, Akdeniz adaları ve Kuzey Afrika’ya kadar olan bölgelerde bulunur. Bu ılıman alanların yerleşik kuşudur ve kışları göç etmez. Açık alanlar ve çalılık ve ağaçlar bulundukları yerlerdir, bununla beraber güneşli bayırlarda bulunmayı tercih ederler.

Bahçe Kiraz Kuşları Beslenmesi

Kuşların doğal besini tohumlar, yavruları beslerken ise, tohumlarla birlikte böceklerdir. Yuvalarını yere yaparlar. 2-5 arası yumurta, kiraz kuşunun kılımsı yuva özelliklerini taşıyan yuvalarında bulunur.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap