Anasayfa » ŞİFALI BİTKİLER VE FAYDALARI » Bahçedeki Sebzelerin Köklerini Yiyen Kurtlardan Nasıl Kurtulunur ?

Bahçedeki Sebzelerin Köklerini Yiyen Kurtlardan Nasıl Kurtulunur ?

Toprak kurtlarından organik olarak kurtulma, Sebzelerin köklerini kemiren kurtlardan kurtulma yöntemleri, sebzeleri kesen kurtlardan organik olarak kurtulma,

Bahçemizdeki sebzeleri kemiren kurtlardan kurtulma
Bahçecilik sezonu başladığında, kurtları tanımlamak ve kurtlardan nasıl kurtulacağım konusunda araştırma yapacağımı hiç düşünmemiştim. On yıldan fazla bir süredir bahçıvanlık yapıyorum ve daha önce hiç bir kurta rastlamadım.

Kurtlar yıkıcı küçük solucanlardır ve bahçenizi hızla yok eder. Bu yılki solucan solucanı deneyimimizden çıkan aklıma gelen tek iyi şey, fide nakillerimizden herhangi birini dikmeden önce onları keşfetmekti. Bu, kesme kurtları hasarını önleme konusunda proaktif olmamı sağladı.

Bahçedeki Kurtlardan Nasıl Kurtulunur?

Onları nasıl tanımlayacağınız ve onlarla organik olarak başa çıkmanın 5 pratik yolunu bu yazımızda sizlere ayrıntılışekilde nlatacağız.

Cutworm (kurt) nedir?

Yeni bahçe alanımızda ilk kez bir kurt bulduğumda, onu bir kenara fırlattım ve bahçemi tırmıklamaya devam ettim. Sonra bir tane daha buldum. Ve bir tane daha. Toprakta kaç tane kurt bulduğumu sayamadığımda, bu küçük böceklerin sorunlu olabileceğini ve onları tanımlamaları gerektiğini fark ettim. Tanımlamayı kolaylaştırmak için birkaç fotoğraf çektim ve araştırmaya başladım.

Bahçedeki Kurtlar’dan organik olarak nasıl kurtulurum ?

Bir kesme kurdu, çoğunlukla toprağın üst veya iki inçinde bulunan bir güve türünün larvalarıdır. En yaygın solucan türü, genç bir bitkinin gövdesine tırmanır, etrafını sarar ve onunla beslenirken onu keser. Bu nedenle adı! Rahatsız olduklarında, solucanlar bir “C” şekline kıvrılır.

Bir solucanın yaşam döngüsü kısadır, bu nedenle bu böcekler tüm sezon boyunca sorun olmaz. Sanırım bu iyi bir şey, ama yine de başa çıkmak için bir acı! Yaz başında, bir solucan, bir pupanın (kozanın) sonraki yaşam aşamasına geçmelidir. Solucanlar yerine güve pupasını bulmaya başladığımda, tehlike bölgemizin geçtiğini bildiğim için oldukça heyecanlandım!

bir kurt pupa veya koza aşaması

Organik Olarak Cutworms’tan Kurtulun
Çok fazla araştırma yaptım ve bulunduğum birkaç çiftlik ve bahçe forumunda solucanlar hakkında sorular sordum. Bahçelerimizde asla zehirli bir böcek ilacı kullanmayacağız, bu nedenle bahçemizdeki solucanlardan kurtulmak için doğal, organik yöntemler bulmak önemliydi. İşte öğrendiklerimiz:

1. Diyatomlu Toprak. Bu, solucanlardan kurtulmak için en çok önerilen doğal çözümdü. Diyatomlu Toprak yumuşak gövdeli böcekleri öldürür ( burada bulabilirsiniz ). Bu, bazı insanlar için harika bir seçenek. Ne yazık ki bizim için bu yöntemi denemedik çünkü arılara bulaşırsa öldüreceğini de okuduk. Bal arısı kovanlarımız sebze bahçemizin hemen yanında , bu yüzden şansa bırakmak istemedim.

Sebzeleri yiyen kurtlardan kurtulma

2. Solucanları ortaya çıkarın ve kuşların bayram etmesine izin verin. Kesik kurtları keşfettiğimizde yeni bahçemize yeni koyuyorduk. Bahçemiz yaklaşık 7000 metrekare ve eski bir at mera. Bu ilk yıl toprağı işlemeye karar verdik. Toprağı işleyerek, solucanların saklandığı ot parçalarını devirdi. Katiller, serçeler, sığırcıklar ve kızılgerdanlar bahçeye akın etti ve günlerce ziyafet çekti. Tavuklarınız varsa, onları fidelerinizi yemeden bahçeye kesme kurtlarını yemelerine izin vermenin bir yolunu bulun!

Sebzeleri Kemiren Kurtlardan Organik Olarak Kurtulma Yöntemleri
3. Bitki yakaları. Cutworms, kesmek için bitki gövdesinin etrafına sarıldığından, bitki tasmaları gerçekten yardımcı olabilir. Bitki tasmaları satın alabilirsin ama şu şeylerin fiyatına bak ! Bu seçenek için fazla tutumluyuz. Bunun yerine birkaç hafta tuvalet kağıdı rulosu topladık. Onları ikiye böldüm ve onları dikerken en küçük fidelerimin etrafına koydum. Kağıt borunun içine sığacak kadar küçük olduklarından, bu brokoli ve lahana fideleri için harika çalıştı. Tüp, toprağa en az bir inç aşağı ve bir inç yukarı gitmelidir. Üçe bölünmüş kağıt havlu tüpleri ve her iki ucu kesik teneke kutular da kullanan bazı insanlardan duydum.

Bahçedeki solucanlardan korunmak için bitki tasmaları için tuvalet kağıdı tüpleri kullanmak
Sebzeleri Kemiren Kurtlardan Organik Olarak Kurtulma
4. Gövde koruyucuları. Domates ve tomatillos gibi daha büyük bitki başlangıçlarımız için, gövde koruyucuları için çiviler kullandık. Bazı insanlar kürdan veya daha kısa parçalara kesilmiş plastik pipetler kullandıklarını söyledi. Kocam bir müteahhit, bu yüzden etrafta çok fazla çivi var, bu yüzden bu seçeneği seçtik. Temel olarak fikir, solucanın etrafını sarmasını ve kesmesini önlemek için bitkinin gövdesinin etrafına uzun bir şey koymaktır.

Bahçe bitkilerini solucanlardan organik olarak korumak için kök koruyucu olarak çivi kullanma
Sebzeleri Kemiren Kurtlardan Organik Olarak Kurtulma
5. Seçin ve ezin. Bu en az hoş seçenek ama çok etkili. Cutworms geceleri yemek için dışarı çıkar, böylece şafakta, alacakaranlıkta veya gece bir ışıkla dışarı çıkabilirsiniz. Toprak seviyesinin birkaç santim aşağısını kazarak da solucanları toprakta bulabilirsiniz. Onları genellikle yeni bir bahçe yatağında tırmıklarken veya fide dikmek için çukur kazarken buldum. Yumuşacık oldukları için öldürmeleri biraz zor olabilir. En etkili yöntemin, solucanı bir kayanın üzerine oturtup ikiye bölmek veya başka bir taşla ezmek olduğunu buldum. Bizim gibi yeterince büyük bir sorununuz varsa, onları ezmek aslında oldukça tatmin edici olabilir!

Fidelerimizi yakalara dikmek ya da gövde koruyucuları takmak bahçede ekstra işti ama buna değdi. Şimdiye kadar bir solucana karşı tek bir bitkiyi kaybetmedik (ama kuraklık tamamen başka bir hikaye !). Hâlâ küçük canavarları bulmaya devam ediyorum ama giderek azalıyorlar. Güveler yumurtalarını uzun otların arasına bıraktığından, artık bir at mera olmadığı için önümüzdeki yıl bahçede bir solucan sorunu yaşamayacağımızı umuyoruz!

eb tarayıcınız (Chrome 88) güncel değil. Daha fazla güvenlik ve hız ile bu sitede en iyi deneyim için tarayıcınızı güncelleyin.
tarayıcıyı güncelle Yok demek
Michigan Eyalet Üniversitesi yeşil grafik
MSU Uzantısı
Hakkında
Ürün Merkezi
Olaylar
Ilçeler
Personel Rehberi
Uzantıya Sor
Sebze bahçesindeki solucanlar
Gretchen Voyle, Michigan Eyalet Üniversitesi Uzantısı – 2 Şubat 2012

kaydetti Cıvıldamak Paylaşmak Yazdır E-posta
Kesilmiş nakiller ve fideler, solucanlara sahip olduğunuza dair ipucudur. Bahçenizi bu haşereden korumak için bu pestisit olmayan çözümleri düşünün.

“Bu sabah sebze bahçeme çıktım ve dört küçük domates nakli yerde yatıyordu. Saplar, toprak hattının hemen üzerinde bir diyagonal üzerinde temiz bir şekilde kesilmiştir.”

Bu ifade veya bunun bir varyasyonu, ilkbaharda, bahçede yeni nakledilen sebze bitkileri veya ihale fideleri ortaya çıktığında, Michigan’da sıklıkla duyulur. Olağan şüphelilerin listesi kısadır: solucanlar. Adlarına uygun yaşıyorlar ve suçlu taraf onlar. Kötü adamlar daha büyük hayvan zararlıları olsaydı, tüm bitki eksik olurdu.

Cutworms, birkaç tür gece uçan güvenin larva veya genç formudur. Yetişkin güveler zarar vermez, larvalar zarar verir. Bazı solucanlar gece toprak hattında beslenir, bazıları toprağın hemen altında beslenir ve bazıları bitkinin içine tırmanarak orada beslenir. Bir solucan, gövdesini gövdenin etrafına kıvırır ve onunla beslenir, onu hemen hemen toprak yüzeyinde keser. Gün boyunca, solucanlar bitki döküntülerinde saklanır ve akşamın ziyafetini bekler. Yeni nakiller, özellikle bahçeye yeni konmuşlarsa, hassas gövdelere sahiptir. Bu saplar yaş ve büyüme ile daha da sertleşir. Yeşil fasulye gibi bazı doğrudan tohumlanmış bitkiler de kırpılabilir.

Cutworm ve cutworm hasarı
Cutworm larvası ve hasarı. Fotoğraf kredisi: Clemson Üniversitesi – USDA Kooperatif Uzatma Slayt
Serisi, Bugwood.org.
Cutworms, birkaç pestisit olmayan solüsyonla kontrol edilebilir. Pestisitler genellikle başarısızdır. Bir bahçıvan, bitki kayıplarını azaltmak için bir veya daha fazla teknik deneyebilir. Cutworms gölge, bitki artıkları, nemli toprak ve hassas gövdeler arar. Akıllı bahçıvan, ihtiyaçlarını engellemeye çalışacaktır.

Kesme kurtlarının bahçeyi çevreleyen daha az beslenmesi için bahçenin kenarına kadar biçin.
Bahçeye girmek için çekici olmaması için, tüm çevre çevresinde bitki olmayan 3 veya 4 metrelik bir kuru toprak şeridi tutun.
Çevresine tuzak mahsulü olarak ayçiçeği ekin ve günlük olarak kesme kurtlarını avlayın ve öldürün. Bu tercih edilen bir yemektir. Ancak “ara ve yok et” görevi düzenli olmalı, yoksa solucanların sayısı beslendikleri için artacaktır.

Hiç bahçedeki solucanlarla uğraşmak zorunda kaldınız mı? Paylaşacak ipuçlarınız var mı?

Yorum yapın