Anasayfa » BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ » Balın Yan Etkileri – Balın Zararları

Balın Yan Etkileri – Balın Zararları

Balın Yan etkileri nelerdir, balın Zararları nelerdir, balın kısa süreli yan etkileri nelerdir

Balın Yan etkileri
Balın Zararları nelerdir

Balın Zararları

Bal insanlar tarafından binlerce yıldır gıda olarak ve tıbbi sebeplerden dolayı kullanılmaktadır. Bal, 1892 yılından bu yana bilimsel araştırmalarda, olumlu faydaları olan bir gıda olarak tanıtılmaktadır.

Sağlıklı yetişkinler için genel olarak bal tüketimi güvenli olduğu düşünülürse de fazla tüketildiği zaman bazı yan etkilere ve sorunlara yol açabilmektedir.

Balın Kısa Vadeli Yan Etkileri

Günlük 10 yemek kaşığı üzerinde bal tüketimi mide krampları, şişkinlik, kabızlık ve gastrik problemlere neden olur. Balın fruktoz içermesi nedeniyle, fazla tüketildiği zaman bağırsakların besin maddelerini emme kabiliyetine müdahale edebilir. Bu balın sisteminizden çıkana kadar daha fazla karın rahatsızlığına katkıda bulunabilir.

Balın Uzun Vadeli Yan Etkileri

Sürekli bal tüketen kişilerde, gastrointestinal sistem üzerinde uzun vadeli olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Besin emilimi, sistemde bal yokken bile kalıcı bir sorun haline gelebilir. Bal da biraz asidiktir ve asidik gıdalara uzun süre maruz kalma, diş minesini ve asit reflü hastalığına yol açabilen yemek borusu, karın ve bağırsağınızın astarlarını aşındırabilir. Aşırı şeker tüketimi gibi aşırı bal tüketimi insülin duyarsızlığına neden olabilir.

Bal ile ilgili Diğer Konular

Balın Faydaları Maddeler Halinde
Balın Yan Etkileri – Balın Zararları
Çiçek Balı’nın Faydaları Nelerdir
Kestane Balı’nın Faydaları ve Hakkında Bilgiler
Çam Balı Hakkında Bilgi ve Faydaları
Anzer Balı NEdir? Anzer Balı Fiyatı ve Anzer Balının Faydaları

Yorum yapın