Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Balinalar hakkında Bilgiler

0

Balina, Balina hakkında özellikler, Balinalar hangi bölgede yaşar, balina ne ile beslenir

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Balinalar hakkında bahsetmek gerekirse, Balinalar nesli tükenmekte olan canlı türüdür.

Balina

Balinalar memeli canlılar sınıfının, Balinagiller takımını oluşturan deniz hayvanlarıdır. … Balinalar suda yaşamasına rağmen taşıdığı birçok özellik sebebiyle memeliler sınıfında yer almaktadır. Bir balık gibi yumurtlayarak üremezler, yavrularını doğuran ve emziren canlılardır.

Balinalar Hakkında Bilgiler

Dünyada 78 adet balina ve yunus türü bulunmaktadır. Genelde karıştırılsa da bu canlıların 4 m den küçükleri yunus büyükleri balina olarak kabul görmektedir. Türkiye denizlerinde ise bazıları nadir de olsa toplam 10 tür gözlenebilmektedir.Bunlar ise şöyledir; Uzun balina(2000 yılında Adana’nın Yumurtalık sahilinde kıyıya vurmuş 10 m’lik yavru bir uzun balina bulunmuştur), Kaşalot (2002 yılının haziran ayında Ölüdeniz açıklarında balıkçı ağlarına alt çeneden ve kuyruk yüzgecinden takılan 12 m uzunluğunda dişi kaşalot balinası, Deniz Kuvvetleri dalgıçlarının ve balıkçıların yardımlarıyla kurtarılmıştır), Küvier balinası, Siyah yunus, Yalancı katil balina (Bu türün bir bireyi 1994 yılında Urla iskelesinde yaralı olarak bulunmuş daha sonrada ölmüştür), Grampus, Afalina, Çizgili yunus, Tırtak ve Mutur’dur.

Balinaların Özellikleri

  • Ağırlıkları ise ortalama olarak 150 tona kadar çıkabilmektedir.
  • Suyun kaldırma gücü sayesinde 150 tonluk devasa vücutlarını hiç zorlanmadan suda taşıyabilmektedirler.
  • Balinalar balıklar gibi yumurtlayarak ürememektedirler. Yavrularını doğal gebelik eylemi ile dünyaya getirmekte ve doğal yoldan emzirmektedirler.
  • Balinaların en belirgin özelliklerinden biri de oldukça sıcak kanlı deniz canlıları olmalarıdır. Dolaysıyla balinalar insanlara karşı da oldukça sıcak kanlıdırlar
  • Balinalar akciğer solunumu yapma özelliğine sahiptirler.
  • Balinaların gövdeleri mekik biçimdedir.
  • Kuyrukları yatay biçimde düzleşmiştir.
  • Balinaların en belirgin özelliklerinden biri de vücutlarının tamamının pulsuz olmasıdır. Vücutları aynı zamanda oldukça kaygan ve sert yapıdadır.
  • Balinaların kemiklerinin içi ve tüm vücutlarının tamamı yağ tabakasıyla kaplıdır. Bu yağ tabakasının en önemli görevi ise balinaların soğuktan korunmasını sağlamasıdır. Balinaların vücutlarını kaplayan yağ tabakasının kalınlığı ise ortalama olarak 45 cm civarıdır.
  • Balinaların en belirgin özelliklerinden biri de yaşam sürelerinin oldukça uzun olmasıdır. Balinalar ortalama olarak 70 ila 90 yıl arasında yaşayabilmektedirler.

Balinalar Ne İle Beslenir

Mavi balinaların beslenmesini temel olarak kril (Euphausiacea) denilen karides benzeri çok küçük kabuklu canlılar oluşturur ancak nadiren de olsa küçük balıklarla da beslenirler. Aşağıda bu beslenme anı görülmektedir:

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap