Anasayfa » EĞİTİM » Bana Bir Harf Öğretenin Kırk Yıl Kölesi Olurum İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Bana Bir Harf Öğretenin Kırk Yıl Kölesi Olurum İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ile ilgili kompozisyon, bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ile ilgili kompozisyon örnekleri, bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ile ilgili kompozisyon, 2021 bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ile ilgili kompozisyon örnekleri, bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ile ilgili kısa kompozisyonlar, bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ile ilgili kompozisyon ödevleri, bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Bana Bir Harf Öğretenin Kırk Yıl Kölesi Olurum İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Bana Bir Harf Öğretenin Kırk Yıl Kölesi Olurum İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Öğrenmek, kişiyi mutluluğa götüren önemli bir olgudur. Öğrendiğimiz her bilgi, bizi başarıya ve mutluluğa bir adım daha yaklaştırır. Öğrenmek kadar mutluluk veren bir şey varsa, o da öğretmektir. İnsanın, bildiğini başkaları ile paylaşması kadar zevkli bir iş yoktur. Öğrenen de öğreten de kutsal bir yolculukta gibidir. Dinimiz, her müminin, bildiklerini başkaları ile paylaşmasını tavsiye etmiştir. Nitekim İslam’ın ilk yayılışı, bilenlerin bilmeyenlere anlatıp öğretmesi şeklinde meydana gelmiştir.

Peygamber efendimizin Müslümanlığı Mekke’de yaymaya başladığı dönemlerde, Medine’de iman eden neredeyse kimse yoktu. Mekke’nin önde gelen ailelerinden birinin oğlu olan Mus’ab Bin Umeyr, Medinelilere İslamı anlatma vazifesini üstlenmiş ve tüm bildiklerini Medinelilere anlatarak bu şehri kısa bir sürede Müslümanlaştırmıştır. Öğretme eyleminin, bir şehri değiştirecek kadar etkili ve önemli olduğu apaçık anlaşılmaktadır. Nitekim Allah’ın aslanı sıfatı ile bilinen Hz. Ali, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyerek öğretmenin önemini vurgulamıştır.

Bu doğrultuda, bin bir emekle bizlere bir şeyler öğreten öğretmenlerimizin de üzerimizdeki hakkı büyüktür. Bize okumayı, yazmayı, düşünmeyi, doğru ile yanlışı ayırt etmeyi öğreten öğretmenlerimizin değerini bilmeli, onların gösterdiği doğru yolda durmadan ilerlemeliyiz. İşte o zaman, Hz. Ali’nin bu sözü yerini bulmuş olacak ve öğretenin kıymeti anlaşılmış olacaktır.

Bana Bir Harf Öğretenin Kırk Yıl Kölesi Olurum İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Hz. Ali Efendimizin bu kısa sözünde çok büyük manalar yüklüdür. Her şeyden önce okumanın, ilim öğrenmenin, eğitimin önemi vurgulanmaktadır. Bu sözde, insanlığın kurtuluş reçetesi İslam gelmeden önce köleliğin, beşeriyetin yaşadığı yüz karası bir dönem olduğu, kaldırılmasının da zor olduğu, kaldırılmasının ilimle, okumakla, eğitimle olacağı mesajı verilmektedir. Devletin başkanı, Halife Hz. Ali efendimiz insanın hakiki insan olmasının okumakla, öğrenmekle olacağını, insanın ancak doğruyu, yanlışı, güzeli, çirkini, haklıyı, haksızı, cehaleti, bilgili olmayı, adaletle hükmetmeyi bu şekilde başarabileceğini ifade etmektedir.

Kur’an, “De ki: Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Doğrusu ancak aklıselim sahipleri öğüt alır.” (Zümer, 39/9) buyururken, Hz. Ali (r.a) yukarıdaki özlü sözüyle, Dinini anlama ve anlatma adına hareket ettiğini gösterir. Bilmek öğrenmekle olur. Öğrenme ve öğretmede, medeniyetlerin ilerlemesi ve yükselmesinin en önemli aktörleri hep öğretmenler olmuştur. Öğretmen, insan yetiştiren bir sanatkardır. Bu sanatın adı, eğitim, davranışları değiştirme sanatı. Kişide olumlu, faydalı davranışların yerleşmesi, olumsuz davranışların sonlandırılması amacıyla sürdürülen sistematik bir program, insanı insan yapan bir süreçtir. İnsanın insan olabilmesi, onun beşikten mezara kadar bir eğitim sürecinden geçmesini zorunlu kılar. Bu sürecin en önemli öğesi öğretmendir.

Öğretmen, kendisine emanet edilen çocukların “insan” olarak yetişebilmeleri için onları maddi ve manevi açıdan sevgiyle şekillendirir. Bu, öğretmenlerin, birer sanatkâr olduklarının bir göstergesidir. Öğretmen, yaratılanların en şereflisi olan insanı yetiştiren, gelişimine katkı sağlayan ve terbiye eden sanatkardır. Kaynak: ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ sözünden ne anlamalıyız? – Misafir Kalem

Bana Bir Harf Öğretenin Kırk Yıl Kölesi Olurum İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın