Anasayfa » Genel » Beyin Ölümü Nedir?

Beyin Ölümü Nedir?

beyin, beyin ölümü, beyin ölümü nedir, beyin ölümü hakkında bilgiler, beyin nedir, beyin ölümü neden gerçekleşir, beyin ölümünden sonra yaşayan var mı, beyin ölümünden sonra ne olur, beyin ölümü sonrası kalp ne zaman durur

Sevgili okurlar, sizlere dünya da çok sık rastlanan durumlardan biri olan beyin ölümü hakkında bilgiler vereceğiz. Beyin ölümünün nasıl gerçekleştiği, beyin ölümü nedir? Sorularına ve daha fazlasına cevap vereceğiz.

Beyin Ölümü Nedir?

Beyin ölümü tablosundaki hastanın sadece kalbi atmaktadır, bir başka deyişle sadece nabzı ve kalp atımları alınabilmektedir. Dışardan izlenebilen tek yaşam işareti kalp atımlarıdır. Diğer yaşamsal fonksiyonları tıbbi destek ve solunum cihazıyla sağlanmaktadır. Öyle ki bu hastaların kendiliğinden solunumları da olmadığı için yaşam destekleri kesilir kesilmez kaybedilirler.

Beyin ölümü tıbbi ölüm hali olarak kabul edilir. Yani “ölüm” ile eşdeğer olarak kabul edilir. Serebral fonksiyonların kaybının işaretleri derin koma ve ağrılı uyaranlara tam cevapsızlık halidir.

Beyin Ölümü Sonrasında Yaşayan Var Mı?

Beyin ölümü yasal olarak deklare edildikten sonra geri dönüşü olmayan bir süreçtir. Beyin ölümü olan kişinin kalbi neden atıyor: ‘Öldüyse neden kalbi hala atıyor?’ diye sorulabilir. Kalp, beyin fonksiyonlarını göstermiyor olsa da oksijen desteği sağlandığında kısıtlı bir süre daha atmaya devam eder.

Beyin Ölümünden Sonra Ne Olur?

Ciddi kazaların, ağır felçlerin ya da beyin kanamasının neden olduğu beyin ölümünde hastanın bilinci kapalıdır ve acı hissetmez. Beyin ölümü; hayatın artık sona erdiğini, vücutta bulunan organların ise ancak makine desteği ile fonksiyonlarını devam ettirebildiği bir süreçtir.

Beyin Ölümü Sonrası Kalp Ne Zaman Durur?

Burada kalbin bu yoğun desteğe rağmen çalışmasının devam etmesi vakanın hayata döneceği anlamına gelmemelidir. Genel olarak beyin ölümünden sonra ortalama 48 saat içinde kalp de durur.

Yorum yapın