Anasayfa » BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ » Beyzbol Nedir, Beyzbol Nasıl Oynanır?

Beyzbol Nedir, Beyzbol Nasıl Oynanır?

beyzbol, beyzbol nedir, beyzbol hakkında bilgiler, beyzbol oyun kuralları, beyzbol nasıl oynanır, beyzbol kaç kişi oynanır

Sevgili okurlar, sizlere beyzbol’un oynanış şekilleri ve beyzbol hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Beyzbol Nasıl Oynanır?

Beyzbol Nedir?

Amerika’nın milli sporlarından biri olan beyzbol, 1800’lü yıllarda başka oyunlardan esinlenerek ortaya çıkmış olan bir spordur. Amatör olarak fazla oynanan bir oyun olmasının yanı sıra, profesyonel anlamda oynayan ve karşılığında yüksek ücret alan kişiler de vardır. Beyzbol sopası denilen bir adet sopa ile oynanan oyunda, her iki takımın da oyun devrelerinde hücum ve savunma hakları bulunmaktadır.

Beyzbol onamak isteyenlerin hangi elini kullandıkları da büyük önem taşıyor. Sağ elini kullananlar oyunun bütün alanlarında aktif rol üstlenebilirken, sol elini kullananların kaleci ya da dış alanda bulunan oyuncu olması gerekmektedir.

Beyzbol Nasıl Oynanır?

Vurucu ve yakalayıcı gibi görevlerin bulunduğu bir oyun olarak, takımların hücum ve savunma sırasında atılan toplara isabetli karşılık vermeleri gerekmektedir. Dokuz devreden oluşan her devre içinde bir adet savunma ve hücum hakkı tanınan takımların 3 kalede bulunan kale bekçileri ve saha içindeki oyuncuları ile birlik olmaları gereken bir oyundur. 3 kalenin dışında esas kale sayılan sayı kalesi en çok savunma gerektiren kaledir. 3 kez üst üste atışları kaçıran ve yere düşmesi gereken topun havada yakalanması gibi durumlara maruz kalan oyuncular oyun dışı kalmaktadır. Bu noktada 3 oyuncusunu bu kurallar çerçevesinde kaybeden takımın da hücum hakları sona erer.

Beyzbol Oyun Kuralları Nedir? 

Amerika’nın simgesel sporlarından biri olan beyzbol, bilmeyenler ve daha önce hiç oynamamış olanlar için kafa karıştırıcıdır. Dokuz kişilikten ibaret iki takım arasında gerçekleşen beyzboldaki amaç, en çok koşu yaparak en fazla sayı elde etmektir. 9 periyotun sonunda bir beraberlik söz konusuysa, maç beraberlik bozulana kadar uzamaktadır.

Beyzbol Nasıl Oynanır?

Beyzbol Nasıl Ortaya Çıkmıştır? 

Beyzbolun geçmişi çok eskiye dayanmaktadır ve uzun yıllardır özellikle Amerika’da sevilerek oynanmaktadır. İlk resmi beyzbol müsabakasının 1846’da yılında Amerika’da yapıldığı bilinmektedir. Rounders oyunundan esinlenerek ortaya çıkarıldığı düşünülen beyzbol, Amerikan kültürünü en iyi yansıtan oyunlardan biridir. Amerika’da kısa sürede en fazla beğenilen spor haline gelen beyzbol, Türkiye’de de bazı kesimler tarafından ilgi görmektedir.

 

“Beyzbol Nedir, Beyzbol Nasıl Oynanır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın