Anasayfa » BİLGİSAYAR BÖLÜMÜ » Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl alınır Hangi Tuşla Alınır

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl alınır Hangi Tuşla Alınır

Bilgisayarda ekran görüntüsü nasıl alınır, bilgisayarda bir sayfadan ekran görüntüsü alma,pc ekran görüntüsü alma tuşu, ekran görüntüsü kaydetme tuşları 

Bilgisayar ekran kopyalama tuşu
Pc ekran yakalama tuşu

Ekran görüntüsünü klavyenizde bulunan PRINT SCREEN ( bazı klavyelerde PRTSC veya PRTSCN) ile alırız. Bu tuşa bastığımız zaman ekranın tüm fotoğrafı belleğe kaydedilir ve istediğimiz bir programa, word’e, maile veya Paint e yapıştırarak kullanabiliriz. İki türlü ekran görüntüsü vardır. Birincisi o anki  tüm ekranı almak diğeride sadece çalıştığımız pencereyi almak. Örneğin aynı anda 3 program ile çalışıyorsanız sadece birinin görüntüsünü almak isteyebilirsiniz.

Not : Bazı mobile cihazlar ya da bilgisayarlar Print Screen tuşu bulunmayabilir bunun yerine başka tuş kombinasyonları kullanılabilir. FN + INSERT gibi. Daha fazla bilgi için cihazınızın kullanım klavuzuna bakmanızı tavsiye ederiz.

* Tüm ekranın görüntüsünü almak için ;

PRINT SCREEN tuşuna basın

* Sadece aktif pencere görüntüsünü almak için ;

ALT + PRINT SCREEN tuşlarına basın

Umarım yardımcı olmuşuzdur. Bilgisayar konusunda ipuçları vermeye devam edeceğiz.

2. Panoya kaydedilen ekran görüntüsünü görebilmeniz için bilgisayarınızda bulunan bir resim düzenleme programını kullanabilirsiniz. Örnek olarak Windows ile birlikte gelen Paint‘i kullanacağız.

Paint’i Windows Vista ve Windows 7’de Başlat’a basıp arama alanına Paint yazarak, Windows XP’de ise Başlat > Tüm Programlar > Donatılar altında bulabilirsiniz,

3. Paint içinde Yapıştır‘ı seçin (Windows XP için Düzen >Yapıştır) ya da CTRL+V tuş kombinasyonunu kullanın. Böylece panodaki ekran görüntünüz Paint‘e kopyalanmış olur.

Bu yazıyı okuyanlar Ayrıca bunları okudu.

En iyi 10 Bilgisayar Oyunu

Bilgisayar Otomatik Kapatma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarı Kablosuz Tv ye Nasıl Bağlanır?

Sizi Bilgisayar uzmanı yapıcaksın klavye Kısa Yol Tuşları

Mac Bilgisayarda Ekran görüntüsü alma tuşları

Tabletlerde Ekran Görüntüsü Alma tuşları

Bilgisayar Hızlandırmanın Kolay yöntemleri