Anasayfa » BİLGİSAYAR BÖLÜMÜ » Bilgisayarı Kim ve Ne Zaman İcat Etti?

Bilgisayarı Kim ve Ne Zaman İcat Etti?

bilgisayar, bilgisayar ne zaman kuruldu, bilgisayarı kim icat etti, bilgisayar nedir, bilgisayar ne zaman bulundu

Sevgili okurlar, sizlere her evde bulunan, yaşamımızı kolaylaştıran bilgisayarın tarihinden bahsedeceğiz. Peki bilgisayar ne zaman icat edildi, kim icat etti? Hepsi ve daha fazlası yazımızda.

Bilgisayar Nedir?

Bilgisayar, kendisine işlediğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilen cihaza denir. Günümüz bilgisayarları, program adı verilen genelleştirilmiş işlem kümelerini izleme yeteneğine sahiptir. Bu programlar, bilgisayarların çok çeşitli görevleri yerine getirmesini sağlar.

Bilgisayar Ne Zaman Bulundu?

İlk bilgisayar 1833-1871 seneleri arasında Charies Babbage tarafından üretilmiştir. Charles Babbage ürettiği bu prototipi 1870 senesine kadar geliştirilmiştir. Mucit Charles Babbage sayıları ekleyip çıkararak işlem yapan Difference Engine üretmiştir. Üretmiş olduğu bu fark makinesini birleştirmek yerine çok daha geliştirme hedefiyle bilgisayarı üretmiştir. Charies Babbage’in üretmiş olduğu bu cihaz toplama-çıkarma vb. basit işlemleri gerçekleştiren bir bilgisayardı. Günümüz bilgisayarlarının ilk üretimine bakıldığındaysa ilk dijital bilgisayarlar 1945 yılında üretilmiştir. Böylece bilgisayarlar tarihte büyük bir yol kat ederek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Bilgisayarı Kim Buldu? 

Tarihteki icat edilen ilk bilgisayarın abaküs olduğu veya 1622 senesinde William Oughtred’in icat ettiği söylenebilir. Ancak günümüz bilgisayarlarına benzeyen ilk örnek Fark Makinesini, İngiliz matematikçi olan Charles Babbage tarafından 1833-1871 seneleri arasında tasarlayarak çalıştırmayı başarmıştır.

“Bilgisayarı Kim ve Ne Zaman İcat Etti?” üzerine bir yorum

Yorum yapın