Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Böbrek Ağrısı Hakkında Bilgiler

0

Böbrek Ağrısı, Böbrek Ağrısı nedir, Böbrek Ağrısı hakkında bilgiler, Böbrek Ağrısı özellikleri, Böbrek Ağrısı belirtileri, Böbrek Ağrısı nedenleri, Böbrek Ağrısı tedavisi, Böbrek Ağrısı ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Böbrek Ağrısı hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Böbrek Ağrısı hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Böbrek Ağrısı Nedir ? Böbrek Ağrısı nedenleri nelerdir ?, Böbrek Ağrısı belirtileri nelerdir ?, Böbrek Ağrısı tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Böbrek Ağrısı

Böbrek Ağrısı Nedir

Böbrekleriniz, karnınızın arkasında, göğüs kafenizin hemen altında, omurganızın her iki tarafında, sırta yakın bir şekilde bulunur. Böbrek ağrısının travma ya da hastalık gibi nedenleri olabileceği gibi bazen sırtta hissedilen başka ağrılar da böbrek ağrıları ile karıştırılabilir.

Böbrek Ağrısı Hakkında Bilgiler

Böbrekler, yaklaşık 11 cm x 7 cm x 3 cm boyutlarında olan, üst karın bölgesindeki sırt kaslarına karşı yerleştirilmiş fasulye şeklindeki organlardır. Vücudun hem sol hem de sağ tarafında birbirlerine simetrik bir şekilde yerleşmiştir. Fakat sağ böbrek, karaciğer nedeniyle sol böbrekten biraz daha aşağıda bulunur. Böbreklerin başlıca işlevleri atık ürünleri ve fazla sıvıyı vücuttan uzaklaştırmak, bunun yanında vücut dengesinin korunması için çok önemli görevleri olan (kan basıncını, kırmızı kan hücresi üretimini, asit düzenlemesini düzenleyen ve kalsiyum, sodyum, potasyum ve diğer elektrolit metabolizmasını etkileyen) hormonlar üretmektir.

Böbrek Ağrısı

Böbrek Ağrısı Nedenleri Nelerdir ?

Böbrek ağrısına yol açan böbrek hastalığının sebeplerinden birçoğu, böbrek fonksiyonunu akut veya kronik olarak etkileyebilecek, altta yatan ve sonradan edinilmiş hastalıklardan kaynaklanır. Bazen doğumsal kusurlarla oluşan rahatsızlıklardan da böbrek ağrıları oluşabilir. Örneğin bazı insanlar, böbrekleri etkileyen genetik olarak taşınan bir anormallik ile doğmuş olabilir.

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir ?

  • Ateş
  • İdrar sırasında yanma ve acı
  • Sürekli idrara çıkma ihtiyacı
  • Pembe, kırmızı veya kahverengi idrar
  • Sırtta ve kaburgaların altında şiddetli ağrı
  • Böğür ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • İştah kaybı

Böbrek Ağrısı

Böbrek Ağrısı Tedavisi Nedir ?

Böbrek ağrısının tedavisi, ağrının altında yatan tıbbi nedenine bağlıdır. Ağrıya neden olan böbrek enfeksiyonları uygun antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Bunun yanında böbrek taşının neden olduğu renal kolik ağrılarında güçlü, steroid olmayan antienflamatuvar ağrı kesiciler reçete edilebilir. Çok şiddetli ağrılarda doktorunuz gerek görürse özel reçete ile satılan ağrı kesiciler reçeteleyebilir. Bununla beraber ağrı kesiciler geçici bir çözümdür ve taşın varlığına bir etkisi bulunmaz.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap