Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Boz Kiraz Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Boz Kiraz Kuşları, Boz Kiraz Kuşları nedir, Boz Kiraz Kuşları özellikleri, Boz Kiraz Kuşları hakkında bilgiler, Boz Kiraz Kuşları bakımı ,Boz Kiraz Kuşları beslenmesi, Boz Kiraz Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Boz Kiraz Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Boz Kiraz Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de bulunmayan cins bir kuş türüdür.

Boz Kiraz Kuşları Nedir

Boz kiraz kuşu (Emberiza cineracea), kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasına ait bir ötücü kuş türü. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasında sınıflandırılmışdır.

Boz Kiraz Kuşları Hakkında Bilgiler

Boz kiraz kuşu (Emberiza buchanani), kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasına ait bir ötücü kuş türüdür. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasında sınıflandırılmışdır. Beyaz bıyık ve gri omuz tüyleri ile kiraz kuşundan ayrıılan özellikleridir. Pembe gagası ve beyazımsı göz halkasıyla kirazkuşuna ve kızıl kirazkuşuna benzer. Erişkinin başı donuk kül grisidir, kızıl kirazkuşundan daha donuk renklidir ve bu gri göğsüne inip bir kuşak oluşturmaz. Altı açık kızıl kahverengi olup boğazı ve bıyık çizgisi beyazımsı, kıçı ve kuyruk altı örtüleri açık krem rengidir. Sonbaharda tüyleri yeni değiştiği zaman altı soluk kızıl olup açık renkli tüy kenarlarıyla soluk desenlidir. Boz renkli üst tarafı kızıl kahverengi omuz tüyleriyle kontrast oluşturur. Üstteki çizgiler belirsiz veya silik, kuyruk sokumu boz renklidir. Kanat telekleri (diğerlerindeki gibi siyahımsı değil) boz kahverengidir, kın teleklerinin kenarları belirsiz ve kirli kahverengidir ve diğer kirazkuşlarının net şekilde basamak yapmaz. Genci benzer kızıl kirazkuşundan boz kuyruk sokumu ve daha açık renkli kıçı ve kuyruk altı örtüleriyle ayrılır. Ayrıca her iki kirazkuşundan da çok daha az çizgili üst tarafı, daha soluk kanat telekleri ve belirsiz kın telekleri deseniyle ayrılır.

Boz Kiraz Kuşları Özellikleri

Bu kuşun ilk dikkat çeken özellikleri kalın gagaya sahip olması ve soluk rengi az çizgisi olmasıdır. Kuşun boyu yaklaşık 16-17 cm vücudu ince yapılıdır. Beyaz kuyruk tüyleri vardır. Dişileri, gri-kahverengi üst kısımlı, sadece bıyık bölgeleri sarı çizgilidir ve boğaz beyazımsı renklidir. Yetişkin erkeğin ise boğaz parlak çizgili ve başı soluk sarı ve bıyık kısmı vardır. Önemli bir fark ise Türkiye’nin doğudakiler grimsidir alt kısımları sarı, fakat güneyinde yerleşenlerin alt kısımları sarıdır.

Boz Kiraz Kuşları Yaşam Alanları

Kuşlar genellikle tohumlarla beslenirler. Yavrularını beslerken diğer kiraz kuşları gibi böceklerle de yerler. Kuru dağlık yamaçlarda yuvalanır, yuvasına genellikle 3 yumurta bırakır. Şakımaları, sert ve kısık zru- zru-zru-zru şeklindedir.

Boz Kiraz Kuşları Beslenmesi

Böcek ve tohumlardan beslenir.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap