Brüksel Griffonu Köpekleri Hakkında Bilgiler

0
201

Brüksel Griffonu, Brüksel Griffonu nedir, Brüksel Griffonu köpeklerinin özellikleri, Brüksel Griffonu köpekleri hakkında bilgiler, Brüksel Griffonu köpeklerinin beslenmesi, Brüksel Griffonu köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Brüksel Griffonu Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Brüksel Griffonu, belçikada üretilmiş bir süs köpeğidir.

Brüksel Griffonu Nedir

Brüksel griffonu, Belçika’da üretilmiş süs köpeği ırkı. Suratı kısa, gözleri iri ve koyu renklidir. Yüzündeki uzun tüyler, özel bir hava verir. Omuzdan yere yüksekliği 20 cm, ağırlığı 3,5 – 4,5 kg’dır. İri yuvarlak kafasının yukarı kesiminde yarı dik kulakları vardır. Kuyruğu küçük ve diktir.

Brüksel Griffonu Köpekleri Hakkında Bilgiler

Bu zeki ve dengeli köpekler, dikkatli, gururlu ve sağlamdır. Neredeyse kare biçiminde olup kemik yapıları iyidir. Buna rağmen zarif yapılı olup nazik hareket ederler. Neredeyse insansı yüz ifadesi göze çarpar. Ne ürkek ne de saldırgan olan bu köpekler çok dikkatlidir ve insan dostlarına yoğun bir şekilde bağlanır. Bu küçük köpekler, at arabalarını korumak ve ahırlardaki kemirgenleri temizlemek üzere yetiştirilmiştir. İki Griffon kaba kürklü olup renginden ayırt edilebilirken, Küçün Brabançon kısa tüylüdür. 1800’lerde Yorkshire affenpinscher minyatür schnauzer ve pug cinsi köpeklerin çiftleştirilmesiyle elde edildi.

Brüksel Griffonu Köpeklerinin Özellikleri

Griffon, kare şeklinde vücuda ve vücuduna oranla büyük, yuvarlak bir kafa şekline sahiptir. Toy gruba dahil olan Griffon’un basık bir yüzü vardır. İsteğe bağlı olmakla birlikte, genellikle kulaklar ve kuyruk kesilir. Tüyler dalgalı tipi ve düz olarak iki tiptedir.

Brüksel Griffonu Köpeklerinin Bakımı

Brüksel Griffonu düzenli bakım isteyen bir köpek ırkıdır. Bilhassa kürkü düzenli fırçalanmalıdır. Eğer show amaçlı yetiştirmek istemiyorsanız tüylerini yılda üç veya dört defa tıraş ettirmenizde fayda var çünkü tıraş köpeğinizin daha bakımlı görünmesini sağlayacaktır. Brüksel Griffonu neredeyse hiç tüy dökmez, mevsimsel dönemde ise çok az tüy döker. Brüksel Griffonu apartman hayatına çok rahat uyum sağlayabilecek bir ırktır. Evin bahçeli olmasına dahi gerek kalmaz. Evin içinde sahibiyle vakit geçirmek onun için yeterli olacaktır. Tek isteği sürekli sahibine yakın olmaktır. Köpeğiyle fazla vakit geçiremeyecek kişiler için uygun olmayan bir ırktır. Bu ırk çok fazla egzersize ihtiyaç duymaz yani sahibinin egzersiz ihtiyacı için ekstra bir çaba sarf etmesine gerek yoktur. Bunun nedeni ise gün içinde çok fazla hareketli ve aktif olmasıdır. Kendi egzersiz ihtiyacını kendi hareketleriyle giderebilir.

Brüksel Griffonu Köpeklerinin Beslenmesi

  • Et çiğ veya haşlanmış kaynar su verilebilir (domuz eti alınamaz)
  • Deniz balığı kemiksiz, haşlanmış.
  • Çeşitli tahıllar (karabuğday, pirinç, yulaf ezmesi)
  • Mevsim meyveleri ve sebzeleri
  • Laktik asit ürünleri (düşük yağ içeriği)
  • Haftada 1 kez bıldırcın yumurtası
  • 1 saatlik zâviye ye. günde bir kez bitkisel yağ
  • Vitamin ve mineral bulundurduğunuzdan emin olun (veteriner hekime danışın)
  • Köpeğin diyetinden hariç tutulan baklagiller, hamur işleri, füme etler, tatlılar, yağlı yiyecekler olmalıdır. Doğru ve dengeli beslenmenin evcil hayvanınızın sağlıklı ve güzel olmasını sağlayacağını unutmayın.

Brüksel Griffonu Köpeklerinin Fiyatları

Brüksel Griffonu Köpeklerinin fiyatları ise 600 lira ile 2000 lira arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here