Buldog Köpekleri Hakkında Bilgiler

0
352

Buldog, buldog köpekleri, buldog köpekleri nedir, buldog köpeklerinin özellikleri, buldog köpekleri hakkında bilgiler, buldog köpekleri beslenmesi, buldog köpekleri yaşam alanları, buldog köpekleri fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Buldog Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Buldog Köpekleri, doğada bulunan en bilinen köpek türlerinden biridir. Dövüş için üretilmiştir.


Buldog Köpekleri Nedir

Buldog, asırlar önce İngiltere’de boğa ve ayı dövüşleri için üretilmiş bir köpek ırkı. Buldog adı, İngilizce bull ve dog sözcüklerinin bir araya gelmesiyle türetilmiştir.

Buldog Köpekleri Hakkında Bilgiler

Bulldoglar, anavatanı İngiltere olan orta büyüklükte köpeklerdir. Bulldog, Mastiff ve Pug’un çiftleşmesiyle 16. yüzyılda üretilmiştir. Başlangıçta boğalarla yapılan kavgalar için üretildi (adı buradan gelmektedir). Bu kanlı spor yasadışı olunca, Bulldog, arkadaş köpek olarak popülerleşti. Bulldog, alışılmadık görünümü ve dengeli bir kişiliği sayesinde birçok TV dizisinde, filmde ve reklamda görülebilir. Ayrıca dünyadaki en popüler evcil hayvanlardan biridir (ABD’de 5. en popüler köpek türüdür).

Buldog Köpeklerinin Özellikleri

  • Bulldog, 30 ila 45 santim yüksekliğe ve 18 ila 25 kilo ağırlığa ulaşabilir.
  • Bulldog, beyaz, kırmızı, açık veya koyu kahverengi veya çok renkli, kısa tüylü, düz ve pürüzsüz bir kürke sahiptir.
  • Bulldog’un geniş çeneleri, geniş, kaslı omuzları, kısa gövdesi, kısa ama güçlü bacakları ve kısa kuyruğu vardır.
    Yüz, boyun ve omuzdaki deri gevşek ve buruşuktur. Alt çene dişleri daima görülebilir çünkü alt çene üst çenenin dışına çıkıntı yapar.
  • Bulldog çok inatçı bir köpektir, ancak düzgün bir şekilde eğitildiğinde, itaat, çeviklik ve flyball yarışmalarında iyi sonuçlar elde edebilir.
  • Bulldog, çocuklu aileler için uygun, çok akıllı, huzurlu ve dostça bir köpektir.

Buldog Köpekleri Beslenmesi

Genetik özellikleri dikkate alınarak seçilen mamalar ile beslenmelidirler. Yavrular 6 ile 8 hafta boyunca anne sütü ile beslenmelidir. Serbest beslenme 4 aya kadar dürebilir. Ancak kilo alma konusunda hassas olan bu ırk için mama saatleri ve mama miktarı dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Günde 2-3 öğün ortalama bir yetişkin için yeterlidir. Yaş ilerledikçe 2 hatta 1 öğün mama verilebilir. 12 aylık olan bir yavru artık yetişkin statüsündedir. Bu şekilde günde 2 ile 3 öğün mama ile beslenmelidir. Yavrular hızlıca kilo alabilir ve ciddi anlamda obez olma ihtimalleri vardır. Bu nedenle mamanın içeriğine ve öğünlerde verilen miktara dikkat edilmelidir.

Mama her zaman aynı yerde ve mümkün oldukça aynı saatte verilmelidir. Mamayı verdikten sonra 20-25 dakika bekleyin. Yense de yenmese de kabı ve mamayı kaldırın. Bu şekilde beslenme disiplini sağlar, düzenli mama yeme alışkanlığı edinirler.

Buldog Köpekleri Nerelerde Yaşar

Buldogların anavatanı ingilteredir. Buldoglar ingiltere başta olmak üzere tüm avrupa ülkerinde görülebilir.

Buldog Köpekleri Fiyatı

Buldog Köpeklerinin fiyatları 1000-4000 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here