Anasayfa » 81 il Gezilecek Yerler » Bursa’nın Kolyesi Gölyazı

Bursa’nın Kolyesi Gölyazı

Bursa – Gölyazı, Türklerle Rumların Ortak Tarihi Açısından Önemli Özelliklere Sahiptir. Eski Bir Rum Köyü Olan Ve Bugün Daha Çok Mübadele İle Selanik’ten Göç Edenlerin Yaşadığı Gölyazı, Osmanlı Döneminde Türklerle Rumların Bir Arada Yaşadığı Ve Rumların Çoğunlukta Olduğu Bir Yerleşim Merkeziydi. 1924 Yılında Mübadele Anlaşması İle Gelen Türk Göçmenler, Gölyazı Ve Çevresi İle Uyum Sağlamışlar, Çalışkanlıklarıyla Çevre Kültürünü Geliştirmişlerdir.

Tamamı Sit Alanı Olan Ve Bağlı Olduğu İlçeye Adını Veren Muhteşem Nilüfer Çiçeklerine Ev Sahipliği Yapan Uluabat Gölü, 2–4 Metre Arasındaki Derinliği Ve Puslu Havasıyla Farklı Bir Görüntü Yansıtır. Gölyazı Halkının Geçim Kaynağı Tarım, Balıkçılık Ve Turizmdir. Gölde Turna, Sazan Ve Köylüler Tarafından “Feki” Adı Verilen Küçük Bir Balık Türü Yaşar. Uluabat’ın Simgesi Olan Kerevit İse Bölge Halkının Geçim Kaynağı Olmaktan Çoktan Çıkarak Anılardaki Yerini Almış Durumdadır.

İlkbaharda Gölün Yükselmesiyle Su İçinde Kalan Ağaçlar, Yine Bu Sularda Süzülen Ördekler, Çoğu Zaman Gölü Kaplayan Sis, Sazlık Bölgeler, Sandallarında Avlanan Balıkçı Kadınlar, Arnavut Kaldırımlı Sokaklar; Antik Çağda Apolyont Olarak Bilinen Bu Köyün Güzelliklerinden Yalnızca Birkaçıdır.

Yorum yapın