Anasayfa » SAĞLIK » Burun Kanaması Hakkında Bilgiler

Burun Kanaması Hakkında Bilgiler

Burun Kanaması, Burun Kanaması nedir, Burun Kanaması hakkında bilgileri, Burun Kanaması nedenleri, Burun Kanaması belirtileri, Burun Kanaması tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Burun Kanaması hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Burun Kanaması hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Burun Kanaması Nedir ? Burun Kanaması nedenleri nelerdir ?, Burun Kanaması belirtileri nelerdir ?, Burun Kanaması tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Burun Kanaması

Burun Kanaması Nedir

Burun kanaması Burun kanaması; kulak burun boğaz bölümüne başvurmanızı gerektiren acil durumlardan biridir. Genellikle burun hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak nedeni yüksek tansiyon gibi kalp damar sistemi ile ilgi hastalıklar da olabilmektedir.

Burun Kanaması Hakkında Bilgiler

Burun kanaması; kulak burun boğaz bölümüne başvurmanızı gerektiren acil durumlardan biridir. Genellikle burun hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak nedeni yüksek tansiyon gibi kalp damar sistemi ile ilgi hastalıklar da olabilmektedir. Burun kanamasının görülme oranı yaklaşık % 10’dur. Bu vakaların sadece %1-2’si cerrahi tedavi gerektirmektedir. “Mukoza” adı verilen ve burun boşluğunun iç yüzeyini kaplayan tabaka damar yönünden zengindir. Bu damarlarda oluşabilecek travma ya da başka etkenler kanamaya neden olabilmektedir.
Burun kanamaları ikiye ayrılır; ön burun kanamaları ve arka burun kanamaları. En sık karşılaşılan tipi; ön burun kanamalarıdır. Özellikle çocuklar ve gençlerde daha sık rastlanır. Arka burun kanmaları ise yetişkin ve ileri yaştaki kişilerde daha sık gözlenir. Bu tip kanamalarda ağızdan kan gelmesi de söz konusudur.

Burun Kanaması

Burun Kanaması Nedenleri Nelerdir ?

 • Burun karıştırılması, darbeler gibi burunda gözlenen travmalar
 • Kuvvetli sümkürme burun çekme
 • Soğuk ve kuru hava
 • Devamlı burun spreyi kullanımı
 • Yüksek irtifa
 • Sinüzit, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklar
 • Burun içindeki kemik ya da kıkırdak eğriliği (deviasyon)
 • Alerjik rinit
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon)
 • Bazı hormonal hastalıklar
 • Kanama bozuklukları (hemofili gibi)
 • Sinüs tümörleri

Burun Kanaması Belirtileri Nelerdir ?

Burun kanaması başlı başına bir belirti olmasına rağmen altta yatan farklı bir hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Bu gibi durumlarda burun kanamasına ek belirtiler olup olmadığına dikkat edilmeli ve baş dönmesi ya da mide bulantısı gibi durumlar varsa en kısa sürede bir hekime başvurulması gereklidir. Burun kanamaları tek taraflı olabileceği gibi burnun ön ya da arka tarafında da meydana gelebilir. Ön tarafta meydana gelen kanamalar genellikle kısa sürer ve enfeksiyon, nezle ya da tahriş olma gibi durumlara bağlı olarak gelişir. Fakat arka taraf kaynaklı kanamalar ise tansiyon veya tümör gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Burun Kanaması

Burun Kanaması Tedavisi Nedir ?

​​​​Burnun az miktarda kanaması çok az müdahale gerektirir. Örneğin, soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonu olan bir kişi şiddetli bir şekilde sümkürürse ve mendilde bir miktar kan görürse bu hafif bir kanama olduğunu gösterir. Bu durumda hasta şiddetli şekilde sümkürmekten, hapşırmaktan ve burnunu karıştırmaktan kaçınmalıdır. Bu genellikle kanamanın daha da kötüye gitmesini önlemek için yeterlidir.

Yorum yapın