Anasayfa » KİM KİMDİR » Cengiz Topel Kimdir

Cengiz Topel Kimdir

BİR ÇOK YERDE CENGİZ TOPEL ADINI GÖRMÜŞSÜNÜZDÜR.
CENGİZ TOPEL KİMDİR ?  MERAK ETTİNİZ Mİ?.

Kıbrıs harekatında şehit olan Yzb Cengiz Topel’in nasıl şehit olduğunu bileniniz var mı?

Cengiz Topel anıtı
Rumlar tarafından işkence öldürülen cengiz Topel hayatı

Uçağı arızalanınca paraşütle atlayan Topel Rumların kontrolündeki bölgeye iner.
Rumlar barış gücü askerlerinin gözü önünde onu esir aldıktan sonra Lefkoşa’ya götürürler.
Türkiye tarafından Lefkoşa büyükelçiliği aracılığıyla Yüzbaşının serbest bırakılması istenir.
Rumlar Yüzbaşı Cengiz Topel’in hayatta olduğunu ve sorgulandığını bildirirler. Fakat beş gün sonra cesedini Birleşmiş Milletler barış gücü askerleri vasıtasıyla Türk yetkililere gönderirler.
Ceset incelendiğinde işkence gördüğü anlaşılır.
Rumlar Cenevre Sözleşmesi’ni hiçe saymışlar, genç Yüzbaşıyı korkunç işkencelere tâbi tutarak öldürmüşlerdir.
Cesedi inceleyen Eşref Düşenkalkar’ın ifadesi gerçeği bütün çıplaklığıyla ortaya koymaktadır. Eşref Düşenkalkar der ki
“Türk doktorların ve Birleşmiş Milletler askerlerinin huzurunda Topel’in cesedini dikkatle incelediğimde, sol gözünün Rumlar tarafından tahrip edilmiş ve her iki kolunun pazusunun matkapla delinmiş olduğunu gördüm. Edep yerleri ezilmiş, kafatasının sol tarafına bir beton çivisi çakılmıştı. Sol ayağı da kırılmıştı. Bunlar yetmezmiş gibi, boğazından göbeğine kadar göğsü yarılmış ve çuval diker gibi yeniden dikilmişti. İç organlarını çalmışlardı, akciğeri ve kalbi noksandı. ”

Yüzbaşı Cengiz Topel naaşı
Cengiz Topel naaşı

Evet dostlar birçoğumuz Cengiz Topel ismini duymuşuzdur fakat nerede ne şekilde şehit edildiğini çoğumuz bilmiyoruz, yaşadığımız acıları seslendirmeyi yeni nesillere aktarmayı maalesef beceremiyoruz
Balkanlar’da, Azerbaycan’da, Girit’te birçok yerde çektiğimiz acıları unuttuğumuz için bugün birçok saldırıya karşı gerekli birlik ve beraberliği sağlayıp okkalı bir cevap veremiyoruz.

8 AĞUSTOS KAHRAMAN ŞEHIDİN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ ?? Mekânı cennet olsun. ⚘


Cengiz Topel resimleri
Yüzbaşı Cengiz Topel hayatı hakkında bilgi

CENGİZ TOPEL BİYOGRAFİSİ

Cengiz Topel, 2 Eylül 1934, İzmit doğumlu – 8 Ağustos 1964 yılında hayatını kaybeden , Türk pilot yüzbaşıdır. 1964’te Türk Hava Kuvvetleri’nin Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği uyarı uçuşunda, uçağı Rum uçaksavarlar tarafından vurulunca paraşütle atladı ve esir düştü. Rumlar tarafından hastanede öldüğü belirtilen Topel’in naaşı iade edildi. Türk Hava Kuvvetleri’nin Kıbrıs’taki ilk pilot kaybıdır.

Trabzonlu Tekel tütün eksperi Hakkı Bey’in oğludur. Babasının görevli olduğu İzmit’te 2 Eylül 1934 tarihinde doğdu. Annesi Mebuse Hanım’dır. Ailede dört kardeşin üçüncüsüdür.

İlkokula Bandırma II. İlkokulu’nda başladı, babasının Gönen, Balıkesir’e tayini ile Ömer Seyfettin İlkokulu’nda öğrenimine devam etti. Babasını kaybettikten sonra ailesi Kadıköy, İstanbul’a yerleşti. Kadıköy Yeldeğirmeni Okulu’nda ilk ve orta öğrenimini tamamladı. Lise öğrenimine, Haydarpaşa Lisesi’nde başlayıp Kuleli Askeri Lisesi’ne devam ederek 1953 yılında bitirdi. 1955 yılında Kara Harp Okulu’nu bitirip asteğmen olarak ordu saflarına katıldı.

Küçük yaşlardan beri havacılığa olan merakı sonucu hava sınıfına ayrıldı. Pilotaj eğitimi için Kanada’ya gönderildi. Kanada’daki eğitimini başarıyla tamamlayarak 1957 yılında yurda dönüp Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda göreve başladı. 1961 yılında Eskişehir 1. Hava Ana Jet Üssü’ne atandı. 1963 yılında yüzbaşılığa terfi etti.

Yorum yapın