Anasayfa » A dan Z ye kadar » Çıngıraklı Yılan Hakkında Bilgiler

Çıngıraklı Yılan Hakkında Bilgiler

Çıngıraklı yılan, çıngıraklı yılan nedir, çıngıraklı yılanın özellikleri, çıngıraklı yılan hakkında bilgiler, çıngıraklı yılan hangi bölgelerde görülür

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Çıngıraklı Yılan hakkında bahsetmek gerekirse, Çıngıraklı Yılan, özel gözlere sahiptir ve bu sayede avlarını rahatlıkla görebilirler.

Çıngıraklı Yılan Nedir

Çıngıraklı yılan, Crotalinae alt ailesinde yer alan bir yılan cinsidir. Çıngıraklı yılanlar ısıya duyarlı özel gözleri ile zifiri karanlıkta bile fare, sıçan gibi sıcakkanlı avları bulabilirler.

Çıngıraklı Yılan Hakkında Bilgiler

Reptilia (Sürüngenler) sınıfına dahil olan çıngıraklı yılan, kendi türleri arasında en zehirli olanlardan biridir. Engerekgiller familyasında yer alan bir yılan türüdür. Çıkardığı ses nedeniyle bu ismi alan canlı, ısıya duyarlı ve oldukça keskin gözlere sahiptir. Çoğunlukla gece avlanan hayvanlardan biri olup, zifiri karanlıkta rahatlıkla fare ya da sıçan avına çıkabilir. Yayılan sıcaklık enerjisiyle avlanan çıngıraklı yılan, 0.004 derecelik sıcaklıktaki bir hayvanı dahi rahatlıkla hissedip yakalayabilir.

Çıngıraklı yılanda dikkat çeken özelliklerden biri de avını asla ıskalamamasıdır. Gece ya da gündüz fark etmeksizin hızlı manevralarla yaklaşık 1 dakika içinde avını öldüren bir yılandır. Yakalama sonrasında dişlerinden yaydığı zehirle, avını önce felç eder daha sonra yavaş yavaş yer. Bu nedenle en çok korkulan yılan türleri arasında yer almaktadır.

3 metre uzunluğa ulaşabilen çıngıraklı yılan, birbirinden farklı türlere sahiptir. Rengine ve yaşadığı bölgeye göre farklılık gösteren yılan 12-15 kilograma kadar çıkabilmektedir.

Çıngıraklı Yılanın Özellikleri

Kuvvetli zehri ile avını birkaç dakika içinde felç eden daha sonra öldüren çıngıraklı yılan, zehir sıralamasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Vücudunun üzerinde kırmızı, kahverengi ve sarı renkli lekeler bulunan yılanın derisi aşağı yöne bakan pullarla kaplıdır. Oldukça sert bir deriye sahip olan çıngıraklı yılanın ağız kısmında 4 adet dişi bulunur.

Bu 4 diş avını yakaladığında kullanmak istediği zehrin kanallarından oluşmaktadır. Yalnızca hayvanlar üzerinde değil insanlar üzerinde de öldürücü etkiye sahip olan çıngıraklı yılan, kendi öldükten birkaç saat sonraya kadar tehlikeli kabul edilmektedir. Çünkü dişlerine temas edilmesi durumunda zehir gelmeye devam etmektedir.

Yorum yapın