Anasayfa » EĞİTİM » Çivi Çiviyi Söker İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Çivi Çiviyi Söker İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

çivi çiviyi söker ile ilgili kompozisyon, çivi çiviyi söker ile ilgili kompozisyon örnekleri, çivi çiviyi söker ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 çivi çiviyi söker ile ilgili kompozisyon, 2021 çivi çiviyi söker ile ilgili kompozisyon örnekleri, çivi çiviyi söker ile ilgili kısa kompozisyonlar, çivi çiviyi söker ile ilgili kompozisyon ödevleri, çivi çiviyi söker ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size çivi çiviyi söker ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. çivi çiviyi söker ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, çivi çiviyi söker ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Çivi Çiviyi Söker İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Çivi Çiviyi Söker İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Geçmesi zor olan bir durumu, tıpkı onun gibi zor veya güçlü başka bir şeyler geçirmeye çalışmak anlamında kullanılır. Bazen öyle güç şeyler vardır ki onlarla baş edebilmek için, en az onlar kadar güçlü şeyleri kullanmalıyız. Bu atasözü hayatımızın neredeyse her alanında geçerliğini ve anlamını koruyan bir atasözüdür. Dünyanın en zehirli, en ölümcül hayvanlarından birisi yılandır. Bazı yılanlar vardır ki birkaç damla zehri, onlarca kişiyi öldürmek için yeterlidir. Peki, bu kadar güç ve etkili olan yılan zehrinin etkisini azaltmak için ne yapılmalı? İşte, işin püf noktası da burada.

Yılan zehrine karşı, yine yılan zehri kullanılır. Kendisini yıla sokmuş birisine hastane ortamında panzehir verilir. Panzehir ise yine yılan zehrinden yapılmıştır. Buna benzer bir örnek de peygamber efendimizin bir hadisinde geçmektedir. Hadise göre, peygamberimizin çorbasına sinek düşmüştür. Peygamberimiz de kaşığı ile sineği çorbaya hafifçe daldırmış ve sineği çıkardıktan sonra çorbasını içmeye devam etmiştir. Bunu soran sahabelere de şunu söylemiştir. ”Sineğin bir kanadında zehir, diğer kanadında ise o zehre karşı çıkacak şifa vardır. Sinek bir yemeğe düşünce önce zehirli kanadını bırakır. Siz de diğer kanadı batırdığınızda, o zehrin zararını gidermiş olursunuz.” Görüldüğü gibi yine çiviyi çivi sökmüştür. İşin enteresan tarafı ise o zamanda, bunun farkında olmak o zamanki teknoloji için mümkün değildi.

Çok sonradan yapılan araştırmalar, gerçekten de sineğin bir kanadında zehir, diğer kanadında panzehir olduğu ortaya çıktı. Hayatımızın başka alanlarında da bu atasözünün ne kadar geçerli olduğunu görürüz. Biraz abes de olsa, çok sevdiği sevgilisinden ayrılan biri, başka biri ile sevgili olduğu zaman, ilk sevgilini daha kolay bir şekilde unutur ve o kadar acı çekmez. Oysa sevgilisinden ayrıldıktan sonra yalnız yaşamaya devam eden kişi, sürekli ayrıldığı sevgilisini düşüneceği için, onu unutması da o kadar zor olacaktır. Ya da tek çocuğu olan ve onu da kaybeden kişi, acısını dindirmek için zaman kaybetmeden başka çocuk yapar. İkinci çocuk, birincisinin acısını bitirmez elbet fakat az da olsa bastırmaya yeterli gelir.

Çivi Çiviyi Söker İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

İnsan, hayatı boyunca pek çok olayla, kişilerle karşılaşır. Bilgi, beceri ve çalışmalarımızla pek çok olaya göğüs gerer; onların üstesinden gelmeye çabalarız. Sonuçta yaşantımızı devam ettiririz. Yaşamın güçlüklerine karşı, onlar kadar güçlü olamazsak, ezilir, yok oluruz.

Buna şöyle bir örnek verebiliriz. Bazı yılanlar vardır ki birkaç damla zehri, onlarca kişiyi öldürmek için yeterlidir. Peki, bu kadar güç ve etkili olan yılan zehrinin etkisini azaltmak için ne yapılmalı? İşte, işin püf noktası da burada. Yılan zehrine karşı, yine yılan zehri kullanılır. Kendisini yıla sokmuş birisine hastane ortamında panzehir verilir. Panzehir ise yine yılan zehrinden yapılmıştır. Bilinen en geçerli yol da etkiye tepkiyle karşı koymaktır.

Tepkinin de sonuç vermesi için en az etkinin gücünde olması gerekir. Etkiden az bir tepkiyle karşı koymak hiçbir zaman olumlu sonuç vermez, çabaların boşa gitmesine yol açar. Engelleri ortadan kaldırmak, harcanan çabaların boşa gitmemesini önlemek için onlara nasıl karşı konacağını bilmek gerekir.

Çivi Çiviyi Söker İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın