Anasayfa » A dan Z ye kadar » Dakhund Köpekleri Hakkında Bilgiler

Dakhund Köpekleri Hakkında Bilgiler

Dakhund, dakhund köpekleri nedir, dakhund köpekleri hakkında bilgiler, dakhund köpeklerinin özellikleri, dakhund köpekleri bakımıi, dakhund köpekleri beslenmesi

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Dakhund Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Dakhund Köpekleri, doğada bulunan ve en bilinen köpek türlerinden biridir. Bir av köpeği türüdür.

 

Dakhund Köpekleri Nedir

Dakhund, daksund, porsuk köpeği ya da sosis bir av köpeği ırkı. İlk kez Almanya’da porsuk avı için yetiştirildiğinden bu adı alır. Uygun vücut yapısı ve toprağı sürekli kazma güdüsüyle porsuk yuvalarını dağıtır. Sakin çocuklarla iyi anlaşır.

Dakhund Köpekleri Hakkında Bilgiler

Bu küçük köpeklerin günümüzde çok büyük farklılıklar gösteren renkleri, tüyleri, boyutları ve görünüşleri vardır. Hatta Dakhund fanları ve sahipleri için kurulmuş bir fan kulüpleri bile vardır.

Bu köpekler kuvvetli koku alma yetileri sebebiyle 15. yüzyıldan bu yana Alman avcılar tarafından yardımcı olarak kullanılıyorlardı. Görevleri av hayvanlarının izini sürmek ve onları kovalamaktı. O zamanlar bu köpekleri porsuk köpekleri olarak çağırıyorlardı ve Deutsche Bracken cinsi köpeklerden (ilk Alman tazısı) üretilmişlerdi.

Daha sonra, ortaya çıkan köpekleri küçük boyutlu olan Terrier’lerle çiftleştirdiler ve buradan da günümüzde yaygın olan Dakhund’ları ortaya çıkarmış oldular. Dakhund’lar iz sürme ve avcılık kabiliyetlerini Terrier cinsi köpeklerden, uzun gövdelerini ve hızlarını da Alman tazılarından aldılar.

Bu teori, sosis köpeklerin evrimi konusunda yaygın olarak kabul edilen bir teoridir. Ancak anlatacaklarımız bununla bitmiyor. Mısırda bir heykel bulundu. Bu heykel, Mısırlı bir firavun ve yanında da Dakhund cinsi köpeklere çok benzeyen bir köpeğin heykeliydi. Nerede ve ne zaman olduğundan bağımsız olarak, bu küçük köpekler cesaretleri ve sadakatleri ile bilinirler.

Dakhund Köpeklerinin Özellikleri

Sıradan bir dişi ya da erkek Dakhund 20 ila 22 cm arası bir uzunluğa ve 5 ila 14 kg arası bir ağırlığa sahiptir. Minyatür Dakhund’dan bahsedecek olursak, ortalama boyutları 12 ila 15 cm arasında ve kiloları ise 0.5 ila 5 kg arasında değişiklik göstermektedir.

Dakhund cinsi köpekler uzun gövdesi ve çok kısa bacakları ile öne çıkıyor. Bu köpekler sarkık kulakları olan, çok küçük köpeklerdir. Ve burunları kısa boylarından dolayı neredeyse yere değecek gibi görünür. Çok hareketli bir karaktere sahiptirler ve çok fazla hevesli ve meraklı hayvanlardır. Henüz küçük yaşlardayken o kadar enerjiktirler ki, bir yerlerde sabit durmalarını sağlamak çok güçtür.

Burunlarının yere çok yakın olmasından, güçlü koku alma duyularından, sarkık kulaklarından, hızlarından ve çevikliklerinden dolayı etraflarında olan biten neredeyse hiçbir şeyi kaçırmazlar.

Dakhund Köpeklerinin Bakımı

Uzun, düz tüyleri olan Dachshund düzenli olarak taranmalıdır. Böylelikle ölü kıllar temizlenmiş olur. Uzun tüylü olanların kılları birbirine dolaşabilir. Bu yüzden sık sık kırpılmalıdır. Sert ve tel gibi tüylü olanlar yılda iki kere kırpılmalıdır.

Dakhund Köpeklerinin Beslenmesi

Öncelikle dört aylık olana ve yemek ihtiyaçları azalmaya başlayana dek günde üç kere beslenmelidir. Dört aydan sonra ise günde 2 kere beslenebilir. Köpeği sık sık beslemek önemlidir. Çünkü büyüyen bir yavru köpeğin midesi, günlük beslenme ihtiyacını karşılayacak mamayı bir öğünde yiyebileceği kadar büyük değildir. Su kabında daima taze ve temiz su bulunmalıdır.

Dakhund Fiyatları

Bu köpek türünün fiyatları 500 lira 3000 lira arasında değişmektedir.

Yorum yapın