Anasayfa » Genel » Dalmaçyalı Köpekler Hakkında Bilgiler

Dalmaçyalı Köpekler Hakkında Bilgiler

Dalmaçyalı, Dalmaçyalı nedir, Dalmaçyalı köpeklerinin özellikleri, Dalmaçyalı köpekleri hakkında bilgiler, Dalmaçyalı köpeklerinin beslenmesi, Dalmaçyalı bakımı, Dalmaçyalı köpeklerinin fiyatlar

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Dalmaçyalı Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Dalmaçyalı Köpekleri, herkesin severek takip ettiği dalmaçyalı köpekler birer av köpeğidir.


Dalmaçyalı Nedir ?

Dalmaçya köpeği veya Dalmaçyalı, kısa tüylü, beyaz üstüne siyah ya da kahverengi benekli bir köpek ırkı. Genellikle av köpeği olmayan ırklar kategorisinde değerlendirilir. TKC’ye göre faydalı köpekler kategorisindedir.

Dalmaçyalı Köpeklerinin Hakkında Bilgiler

Dalmaçyalı köpekler yüksek dayanıklığı sahip, adeleli ve orta büyüklükte bir köpek türüdür. Dalmaçyalılar temiz ve yalın hatlara sahip olmasıyla adeta zarafetin simgesidir diyebiliriz. Kısa , sert ve sık kürkü siyah ya da kahverengi rastgele dağılmış beneklerle süslüdür. Benekler birleşerek lekeler oluşturmaz, birbirlerinden ayrı ve belirgin olmalıdır. Kavisli parmaklarla ayaklar yuvarlaktır. Tırnakları ya beyaz ya da vücut lekeleriyle aynı renktedir. Burnu beneklerin rengine bağlı olarak siyah ya da kahverengi renkte olabilir. Gözleri yuvarlaktır. Siyah ya da kahverengi rengi de olup zeki bakış ifadelerine sahiptir. Kulakları yumuşak, uca doğru daralan ve hafif yukarı doğru kıvrımla taşınır. Benekleri ne kadar belirgin ve iyi dağılmışsa o kadar daha hoş dururlar. Dalmaçyalı yavru köpekler tamamen beyaz doğar ve benekleri sonradan ortaya çıkar. Dalmaçyalı köpekler oyuncu ve neşeli köpeklerdir. Köpek oyuncaklarıyla oynamaya bayılırlar. Aşırı derecede duyarlı ve sadıktırlar. Dalmaçyalı köpeklerle insanlarla birlikte olmaya ihtiyaç duyarlar. Aksi halde depresyona girebilirler. Bu enden iyi bir bahçe köpeği olamazlar. Bellekleri mükemmeldir ve kötü bir davranışı yıllarca unutmazlar. Dalmaçyalı köpek ırkı oldukça enerjiktir ve çocuklar oynamaya bayılırlar. Ancak çok küçük çocuklar için biraz fazla hareketli olabilirler. Ayrıca kızdırılmaktan hoşlanmazlar. Erkek dalmaçyalı köpekler genelde diğer erkek köpeklerden hoşlanmazlar. Yeterince sosyalleştirilmediklerinde biraz gergin ve çekingen olabilirler.

Dalmaçyalı Köpeklerin Özellikleri

Dalmaçyalı, yüksek dayanıklılığa sahip adaleli ve orta büyüklükte bir köpektir. Zarafet simgesi Dalmaçyalı, belki de alakası olabilecek pointer’ın temiz ve yalın hatlarına sahiptir. Kısa, sert ve sık kürkü siyah ya da kahverengi rastgele dağılmış beneklerle süslüdür. Benekler birleşerek lekeler oluşturmamalı, birbirinden ayrı ve belirgin olmalıdır. Kavisli parmaklarla ayaklar yuvarlaktır. Tırnaklar ya beyaz ya da vücut lekeleriyle aynı renktedir. Burnu beneklerin rengine bağlı olarak ya siyah ya da kahverengidir. Yuvarlak gözleri siyah ya da kahverengi ve zeki ifadelidir. Kulaklar yumuşak, uca doğru daralan ve hafifçe yukarı doğru kıvrımla taşınır. Benekler ne kadar belirgin ve iyi dağılmışsa köpek o kadar değerli kabul edilir. Yavrular tamamen beyaz doğar ve benekleri sonra ortaya çıkar.

Dalmaçyalı Köpeklerin Bakımı

Dalmaçyalı tüy döktüğü dönemde fırça ile taranarak ölü tüyleri kaldırılmalıdır. Diğer cinslerde olduğu gibi Dalmaçyalı sağır olmaya eğilimlidir; beş ya da altı haftada bir duyu organları kontrol edilmelidir. Dalmaçyalı arkadaşlık kurmaktan çok hoşlanır ve bir bodrum katı ya da arka bahçe gibi yerlerde yalnız bırakılmamalıdır. Dalmaçyalı, aralarında her ne kadar nadiren 16 yıl yaşayanlar olsa da ortalama 11-13 yıl yaşar. Dalmaçyalı 15’e kadar yavru sahibi olabilir.

Dalmaçyalı Köpeklerin Beslenmesi

Dalmaçyalınızı onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun.

Dalmaçyalı Köpeklerinin Fiyatları

Dalmaçyalı Köpeklerin fiyatları ise 750 ile 2500 lira arasındadır.

Yorum yapın