Damacanalar Neden 20 değilde 19 litre olarak üretilir

0

Damacana Neden 19 Litredir ,Galon nedir,1 litre kaç galondur,

Kısaca

Damacananın 19 lt olmasını sebebi: kullandığımız damacanaların suyu insan gibi litre ile ölçen kişilerce değilde galon diye tabir edilen 3.785411784 litreye denk gelen bir ölçü birimi kullanan varlıklar tarafından yapılmış olması.

Detaylı Anlatım

Polikarbonat adlı bir maddeden yapılan bu mavi renkli damacanalar genellikle su firmaları tarafından tercih ediliyor. Arada farklı aktiviteler için kullanıldığı da olmuyor değil ama bunlar istisna. Polikarbonat damacanalar sağlam, temizlenmeleri kolay, ısıya nispeten dayanıklı ve en azından şimdilik insan sağlığına zarar vermediği düşünülüyor. Bu damacanaların çok büyük bir kısmı Türkiye’de üretiliyor.

Ancak bunların 19 litre olması kafamızı kurcalıyor. 10 olabilir, 5 olabilir, 20 olabilir, 25 de olabilir ama 19 olunca neden diye bir durup düşünüyoruz. Çünkü, yuvarlak rakamlarla ya da şöyle diyelim 10 veya 10’un katları ile düşünmeye alışmış bünyeleriz. Bunun da nedeni Türkiye’de ve birçok Avrupa ülkesinde metrik ölçü birimleri kullanılıyor olması.

Metrik ölçü birimleri metre, metrekare, litre, ton ya da küp gibi 10 ve 10’un katlarından oluştuğu için algımızda bu yönde oluşuyor. Yani standart bir bir sıvı kabının 950 ml. olmasını anlamlı bulmuyoruz. Mümkünse 1000 ml ya da 1 litre olmasını istiyoruz. Çünkü rakam karışınca ifadesi ve hesaplaması da karışıyor.

Gelelim damacanaların neden 19 litre olduğuna. Aslında damacanalar tam olarak 19 litre de değil. Kullandığımız damacanaların hacmi, 18,9270589 litre. Yani 19’dan yaklaşık bir çay bardağı az. Yuvarlayıp 19 diyoruz.

Damacanalar 19 litrelik çünkü damacanaları üreten plastik enjeksiyon makineleri ve plastik kalıplarının çoğu ABD menşeili. Peki ABD’liler neden 19 litreyi tercih ediyor. Aslında Amerikalılar 19 litre diye bir kavramdan çok haberdar değil. Onlara göre bizim 19 litremiz aslında 5 galon. Yani onlar aslında son derece yuvarlak bir rakamla 5 galonluk bir ölçüyü tercih ediyor. Makineler 5 galona ayarlı olduğu için biz de 5 galonluk damacanaları kullanıyoruz.

Hesap şöyle aslında:
Bir ABD galonu 3,78541178 litreye eşit. (İngilizlerin galon ölçüsü ile karıştırmamak gerek. İngilizlerin imparatorluk galonu 4.54609188 litreye eşit.)

Şimdi hesaplayalım, 5 ABD galonu yani 3,78541178 litre x 5 litre = 18,9270589

Damacanalar bu yüzden 20 litre değil.

İçme suyu ihtiyacımızı karşılama noktasında çok hayati bir yeri olan bu kocaman şişelerin isimlerinin nereden geldiğini merak ettiniz mi peki hiç? Kulakta çok oryantal tınılar yarattığı için genelimiz damacana kelimesinin Ortadoğu Türkçe, Arapça ya da Farsça falan olduğunu düşünmüş olabiliriz. Şam yani Damascus’e benzediği için kelimenin kökeninin Damascus olduğu söyleniyor ama durum hiç de öyle değil.

Mesela damacananın İngilizcesi: demijohn.

Fonetik benzerlik şaşırtıcı. Acaba İngilizce’ye de Doğu dillerinden mi geçti? Çok karışık.

Napoli Kraliçesi Jeanne

Aslında Damacana kelimesi Fransızca dame-jeanne kelimesinden geliyor. Damejeanne aslında bir birleşik kelime. Dame kadın demek, jeanne ise bir kadın ismi. Çevirirsek Jeanne Hanım gibi bir şey oluyor. Ne alaka diyebilirsiniz. Bir efsaneye göre bu yuvarlak gövdeli büyük şişeler adını Napoli Kraliçesi Jeanne ya da Joanna’dan alıyor. Hayli karmaşık bir hikayesi olan Napolili Jeanne ile şişelerin yolunun nasıl kesiştiğine dair farklı farklı birçok öykü var.

Bazıları ise kelimenin İran kökenli olduğunu ve “damghan” kelimesinden türediğini söylüyor. Damghan, döneminde İran’da cam üretiminin merkeziymiş. Dev şişelerin de ilk burada yapıldığı için damghan olarak adlandırıldığı düşünülüyor.

Bazılarına göre Fransızlar kolay söyleyebilmek için bir ses benzeşmesi oyununa başvurmuş ve damghan’a “dame jeanne” diyerek işin içinden çıkmış.

Galon Ne demek ?

1.Anglosaksonların tahıllar, sıvılar için kullandığı, yaklaşık 4,5 litrelik ölçü birimi.

2.genellikle akaryakıt taşımakta kullanılan, metalden yapılmış, silindir biçiminde kap.

19 Litre damacana kaç kilo ?

Suyun özgül ağırlığı 1 olduğundan dolayı evet 1 litre su 1 kg’dir. 1 damacana su 5 galondur 19 litredir. Dolayasıyla 1 damacana da 19 kg’dır.

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.