Anasayfa » BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ » Deniz Bank Kimin ? Hissedarları Kimler

Deniz Bank Kimin ? Hissedarları Kimler

Denizbank Kimin ,Denizbank Sahibi Kim,Denizban kiminle Ortak , Denizbank hissedarları kimler,denizbank kaç yılında kuruldu ,denizbank ruslarınmı,Sberbank Kimin,Emirates NBD kimin,

Denizbank yeni sahibi kimler
Denizbank kimlere satıldı

Güncelleme 07 01 2019    16:24

BDDK’dan yapılan açıklamada, “Denizbank’ın yüzde 99,85 hissesinin Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Emirliğinde kurulu Emirates NBD Bank PJSC’ye (ENBD) devrine ilişkin yapılan başvuru, Bankacılık Kanununun 18’nci maddesi çerçevesinde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 27 Haziran 2019 tarih ve 8426 sayılı Kararı ile uygun bulunmuştur.” ifadelerine yer verildi.

Emirates NBD ve Sberbank, Denizbank’ın hisselerinin yüzde 99,85’inin Emirates NBD’ye satışı konusunda 15,48 milyar TL bedel üzerinden yeniden düzenlenen hükümler çerçevesinde anlaşmışlardı.

AA

2018 yılında DenizBank 3,2 milyar dolara satıldı (Ruslar sattı, Dubaili Emirates NBD aldı) 

DenizBank A.Ş. Ortaklık Yapısı – 30.06.2019

Ortaklığın ÜnvanıSermaye Tutarı (TL)Sermaye Payı
Sberbank of Russia3.311.211.134%99,85
Diğer157%0,00
Halka Açık Kısım4.888.709%0,15
TOPLAM3.316.100.000%100

Denizbank kimin?

DENİZBANK’I KİM KURMUŞTU İLK SAHİBİ :

Denizbank ‘’Hayat Deniz’de Güzel’ sloganıyla 1938 yılında Türkiye devleti tarafından kuruldu. Bankanın 1938 yılındaki kurulum amacı, Türkiye’de denizcilik faaliyetlerine olan finansman değerini maksimum düzeye çıkarmaktı. 1992’li yıllarda Emlak Bank ile birleşen Denizbank, 1997 yılında üç farklı şubesini satış çıkarmıştı. Denizbank Ruslara satıldıktan 1 yıl sonra Citibank‘ı bünyesine katmıştı.

2012 Yılında Rus Sberbank’ın Oldu

2012 yılında satış ile tekrar el değiştiren Denizbank’ın yasal olarak sahibi Sberbank oldu. Rusya’nın bankası olarak faaliyet gösteren Sberbank 2012 yılından bu yana Türkiye’da faaliyetlerini gösteriyordu. Fakat son dönemde yapılan açıklamalar eşliğinde sene başında Denizbank’ın satışı tekrar yapıldı ve Ruslar Türkiye Bankacılık hizmetinden de çıkmış oldu.

2018 Yılında Emirates NBD Bankasına Devredildi.

Yapılan açıklamalar eşliğinde Ocak 2018 tarihinde görüşmelere başlanıldığı bildirilen satış işleminde taraf Emirates NBD Bank oldu. Birleşik Arap Emirliklerinin en büyük bankası olarak adını bankacılık sektörüne yazdıran Dubai merkezli Emirates NDB Denizbank’a tam 3,2 Milyar Dolar para ödedi. Bu meblağın Türk Lirası karşılığı da 14,6 milyar TL.

Satışının gerçekleştirilmesinden sonra yapılan açıklamada bankanın isminin Denizbank olarak devam edeceği yönündeydi. Nitekim öylede oldu. Fakat zamanla yine el değiştirir mi bilinmez. Fakat bu satış sonrası Ruslar Türkiye’den çıkmış oldu.

Ruslar Türkiye’den Çıktı

Son dönemde Ruslara yönelik yapılan yaptırımlar neticesinde zorlu bir sürece giren Sberbank satışında en büyük sebebin bu yatırımlar olduğu belirtiliyor. Bankacılık sektörünün yanında Yatırım Hizmetleri, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Portföy, Leasing, Faktoring gibi ulaslararası alanda faaliyet gösteren şirketleri bünyesinde barındırıyor. Yurt içinde ve Bahreyn başta olmak üzere bir çok ülkede 713 şubeye ulaşan Denizbank’ın çatısı altındaki Denizbank AG’nin de ayrıca 43 şubesi bulunuyor.

Denizbank Genel Müdürlüğü Büyükdere Caddesi, No.141 34394, Esentepe İstanbul adresinde faaliyetlerini gösteriyor. Bankanın yüzlerce ATM’si ile hizmet vermesi, teknolojik imkanları sayesinde milyonlarca müşteriye sahip.

Sberbank Kimin ? Kaç Yılında Kurulmuştur ?

Kökenini Rus Çarlığı’nın ilk bankacılık sistemi olarak kabul edersek Sberbank; 1941 yılında Cancrin tarafından kurulmuştur.

SSCB bankalarının Rusya’da kalan kısmı tekrar yapılanmış ve bugünkü haliyle bildiğimiz Sberbank’ı meydana getirmiştir. Yani uzun uzun tarihi geçmişini anlattığımız bu banka; 1991 yılında Sberbank adını almıştır.

Sberbank’ın %50’lik payının sahibi Rusya Merkez Bankası’dır. Buna ek olarak merkez bankasının alınacak her kararda oy hakkı da bulunmaktadır.

Bankanın CEO’luk koltuğunda Rusya’nın eski ekonomi bakanlarından Herman Gref otururken; yönetim kurulu başkanlığını ise Sergey Ignatiev yapmaktadır.

250.000’in üzerinde çalışanı bulunan Sberbank; 2012’de satın aldığı Denizbank dahil olmak üzere Almanya, Avrupa ve Amerika’da birçok yatırımda da bulunmuştur.

EMİRATES NBD KİMİN 

Emirates NBD, Emirates NBD’nin hisselerinin Dubai Financial Market (DFM) ‘de resmi olarak listelendiği 16 Ekim 2007 tarihinde kuruldu. Emirates Bank International (EBI) ve Dubai Ulusal Bankası (NBD) arasındaki Emirates NBD 2007 birleşmesi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ‘deki ikinci ve dördüncü büyük bankaları birleştirerek bankacılık ve finans sektörü için bölgesel bir konsolidasyon planı oldu. .

30 Haziran 2015 itibarıyla toplam aktifler 388,1 milyar AED’dir. Grubun BAE, Mısır, Suudi Arabistan Krallığı, Singapur, Birleşik Krallık ve Hindistan, Çin ve Endonezya’daki temsilcilikleri bulunmaktadır.

Halihazırda, 70 milliyeti temsil eden 9 binden fazla kişi, BAE’nin en büyük işverenlerinden biri olan Emirates NBD tarafından istihdam edilmektedir.

8 Kasım 2017’de Mumbai, Hindistan’da faaliyete geçti. Mumbai şubesi Emirates NBD’nin BAE ağının dışındaki beşinci uluslararası şubesini işaret ediyor.

EMİRATES NBD GRUP ŞİRKETLERİ:

Emirates NBD Bank PJSC
Emirates İslam PJSC
Emirates NBD Varlık Yönetimi
Emirates NBD Menkul Değerler
Diners Club BAE
Network International LLC (2010’da AbrCapital’e% 49) satıldı.  , kredi ve banka Kartı Düzenleme ve İşleme şirketi.
ETFS LLC
Emirates Para Tüketici Finans LLC
Emirates NBD Properties LLC
Emirates NBD Capital Ltd (DIFC)
Emirates NBD Güven Şirketi Ltd (Jersey)
Emirates NBD Capital LLC (KSA)
Birliği Özellikleri PJSC
Ulusal Genel Sigorta Şirketi (PSC)
Tanfeeth

Yorum yapın