Ana SayfaGenelDinazor'ların Neslinin Tükenmesi

Dinazor’ların Neslinin Tükenmesi

Author

Date

Category

65 Milyon Yıl Önce Meksika’nın Yucatan Bölgesine Dinazor Neslini Ve Dünyanın Yarısını Düşerek Yok Eden Meteorun Çapının 12 Km, Ağırlığının İse Milyarlarca Ton Olması. (Ağırlığı Konusunda Net Bir Rakama Ulaşamadım, Bazı Bilgiler 3 Trilyon Ton Derken Bazıları İse Milyarlarca Ton Ağırlığında Olduğunu İddia Ediyorlar.) Çarpma Anında Hızının Saniyede 20 Km Olduğu İfade Ediliyor, Yani Bir Mermiden 20 Kat Daha Hızlı Dünyaya Çarpmış.

Paleontologların Araştırmalarına Göre Çarpma Sonrası 180 Km Genişliğinde Ve 20 Km Derinliğinde Bir Krater Oluşmuş. Ayrıca Bu Olay Yer Kabuğunda Büyük Kaymalar Oluşmasına Sebebiyet Vermiştir.

Çarpma O Kadar Şiddetli Olmuş Ve O Kadar Büyük Bir Enerji Açığa Çıkmıştır Ki, Ortaya Çıkan Enerjinin Japonya’da Hirosima Ve Nagazaki’ye Atılan Atom Bombasının Tam 1 Milyar Katı Kadar Olduğu Tahmin Edilmektedir.

Çarpma Sonrası Etraftaki Kıtaları Komple Su Altında Bırakacak Kadar Büyük Tsunamiler Ve Çarpmanın Büyüklüğünden Kaynaklı Zehirli Gaz Bulutları Dünyanın Üzerini Kaplayarak Bir Sera Etkisi Oluşturmuşlar Ve Güneş Işınlarından Mahrum Kalan Bitkiler Fotosentezleri Geciktiği İçin Ölmüşlerdir.Uzayda Asteroid Kemerinde 160 Milyon Yıl Önce Bir Çarpışma Meydana Geliyor Ve Bu Çarpışma Sırasında Büyüklüğü 170 Km’lere Varan Asteroidler Çarpışarak Sevgili Yavrumuz “Chicxulub Asteroid’in” Doğmasına Vesile Oluyor. İşte Bu 12 Km Çapındaki Küçük Yavru Dünyaya Çarpmak Suretiyle Hemen Hemen Dünyadaki Tüm Canlı Yaşamının Sona Ermesine Sebep Oluyor.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar