Anasayfa » EĞİTİM » Dinsizin Hakkından İmansız Gelir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Dinsizin Hakkından İmansız Gelir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

dinsizin hakkında imansız gelir ile ilgili kompozisyon, dinsizin hakkında imansız gelir ile ilgili kompozisyon örnekleri, dinsizin hakkında imansız gelir ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 dinsizin hakkında imansız gelir ile ilgili kompozisyon, 2021 dinsizin hakkında imansız gelir ile ilgili kompozisyon örnekleri, dinsizin hakkında imansız gelir ile ilgili kısa kompozisyonlar, dinsizin hakkında imansız gelir ile ilgili kompozisyon ödevleri, dinsizin hakkında imansız gelir ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size dinsizin hakkında imansız gelir ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. dinsizin hakkında imansız gelir ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, dinsizin hakkında imansız gelir ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Dinsizin Hakkından İmansız Gelir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Dinsizin Hakkından İmansız Gelir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Acımasız, zalim veya çok inatçı olan bir insanın hakkından, ondan daha zalim, daha acımasız ve çok daha inatçı gelebilir. Zulmeden birine karşı daha çok zalim olunmalıdır ki onun yaptığı zulüm durdurulabilsin. Bazen insanların bize yaptığı kötülüklerden çok daha kötüsünü onlara yapmalıyız ki bizi ezmekten vazgeçsinler. Elbet bu her zaman mümkün değildir. Bize zulmeden birine karşı savaşacak, kendimizi savunacak kadar güçlü olmayabiliriz.

Güçsüz olmamız, onlar tarafından zulüm görmemize, ezilmemize sebep olabilir. Böyle bir durumda yapmamız gereken tek şey, onlara gücü yetecek daha zalim birinden yardım almaktır. Yardım aldığımız kişi daha acımasız ve zalim biri ise, bize zulmeden zalimi kolayca alt edebilecektir. Öğrenci vardır ki yumuşak tavırlı öğretmenine karşı son derece terbiyesizdir. Dersin işlenmesine mani olur ve öğretmene olmadık sıkıntılar yaşatır. Ancak öğretmenin, o öğrenciye karşılık vereceği bir gücü veya acımasızlığı yoktur. Fakat okulda öyle bir müdür vardır ki disiplini ve sertliği ile dillere destandır. Ve bu sertliği, disiplini sayesinde öğrenciyi çok kötü şekilde azarlayarak disiplin cezasına maruz bırakır. Bu konuda ona asla acımaz. İşte bu durumda ”Dinsizin hakkından imansız gelir.” atasözü kullanılır.

İnsanların davranışlarına karşı aynı seviyede veya daha fazlası ile karşılık vermemek, onların daha ileriye gitmesine sebep olur. Bazen korktuğumuzdan değil, sadece acıdığımızdan veya kıyamadığımızdan dolayı, bize kötülük yapanlara kötülükle karşılık vermeyiz. Ancak insanoğlu bunu bilmez. Ve bizim korkumuzdan dolayı ses çıkarmadığımızı düşünerek, kötülüğünde ileriye gider. Bazen bize yapılanın aynısını veya daha kötüsünü biz de onlara yapmalıyız ki yaptıkları kötülüklere son versinler.

Dinsizin Hakkından İmansız Gelir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

İnsanların tercihleri birbirinden farksız olabilir. Yaptıklarında iyi niyet olduğu kadar içinde kötülük olanda vardır. Kötü biriyle bazen baş etmek için iyi olmak yetersizdir. Kötü biriyle uğraşmak için daha kötü olmak gerekebilir. Acımasız kötü biriyle uğraşmak için daha kötü olmaya gerek duyulduğu zamanlar olur.

Din insanı doğru yolda ulaştırır. Dini tercihlerine bağlı olarak insanlar toplumsal ve ahlak olarak kurallardan ilerler. Dine inanmayan biri doğru yoldan gitmeyebilir de. Kötü yola sapan ve hatalar yapan insan ancak daha kötü biri tarafından yola getirilebilir. Dinsiz bir insanı ancak imamsız biri yola getirebilir. Dini olmayan insana karşı imansız birinin yapacakları çok daha kötüdür.

Toplum içinde acımasız, kötü, insafsız, ahlaksız kişileri yola getirmenin yolu onlardan daha kötü bir kişinin olmasıdır. Kendisinden daha acımasız olan biri başa çıktığı gibi uslandırır. Yaptıkları hataların farkına varmalarını sağlar. Kötülüğü gören kişi kötülüğün ne kadar yanlış olduğunu anlayarak doğru yolu bulacaklardır. Bir şeylerin farkına varmak için onu yaşamak gerekir.

Dinsizin Hakkından İmansız Gelir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın