Anasayfa » HAYVANLAR ALEMİ » Dogo (Arjantin) Köpekleri Hakkında Bilgiler

Dogo (Arjantin) Köpekleri Hakkında Bilgiler

Dogo (Arjantin), Dogo (Arjantin) nedir, Dogo (Arjantin) köpeklerinin özellikleri, Dogo (Arjantin) köpekleri hakkında bilgiler, Dogo (Arjantin) köpeklerinin beslenmesi, Dogo (Arjantin) köpeklerinin bakımı, Dogo (Arjantin) köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Dogo (Arjantin) Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Dogo (Arjantin), herkesinde bildiği, tanıdğı bir köpek ırkı. Domuz ve avcılık köpeği olarak bilinir.

Dogo (Arjantin) Nedir

Dogo, ilk kez 1920 yılında Arjantin’de avcılık görevi için yetiştilmiş, çok iyi domuz avcısı olan köpek ırkı. Çok zeki, korkusuz, cesur ve oyuncu bir köpektir. Ailesine çok bağlıdır. Sürekli sevilmek, öpülmek, kucaklanmak ister. Çocuklarla iyi anlaşır.

Dogo (Arjantin) Hakkında Bilgiler

İlk olarak 1920 yılında Arjantin’de bekçilik görevini üstlenmek için yetiştirilmiş, domuz avcısı olarak kullanılmış bir köpek ırkıdır. Oldukça zeki, çocuklarla iyi anlaşırlar. Kendisine rahatsızlık verecek kişilere saldırgan tavır sergileyebilir Diğer köpek ve hayvanlarla iyi anlaşamazlar. Yurtdışında asker ve polislere yardımcı arama-kurtarma ekibinde yer alan bu ırk, koruma köpeği olarak oldukça başarılıdır. Sahibine karşı oldukça uysal ve sadık olan Dogo Arjantin köpekleri, kendisine veya sahibine karşı tehdite karşı son derece agresifleşebilir. Melezlenerek oluşturulan bir ırk olduğu için bazı genetik kusurlara sahiptir. Ailesine inanılmaz bağlılığı ile bilinirler.

Dogo (Arjantin) Köpeklerinin Özellikleri

Dogoların kaslı, atletik ve dikdörtgen şeklinde bir vücudu vardır ve büyük ırklar arasına girerler. Yetişkin erkek Dogoların yükseklikleri ortalama 60-68 cm., dişilerin ise 60-65 cm.’dir.Ağırlık ise erkeklerde 40-45 kg., dişilerde ise 40-43 kg. arası değişebilir. Dogolar mezosefal (kafa genişliğinin kafa uzunluğuna bölümünün 0,75-0,80 arasında olması) diye tabir edilen kafa yapısına sahiptir. Burun siyah ve burun delikleri açık/geniştir. Burun bölgesi ve kafatası uzunluğu bölgesi eşittir. Çene kasları güçlüdür. Yanaklar büyüktür ve kırışıklık yoktur. Gözler orta büyüklükte, badem şeklinde ve koyu renklerdedir. Kulaklar orta büyüklükte, geniş, kalın ve ucu yuvarlaktır.

Dogo (Arjantin) Köpeklerinin Bakımı

Dogoların kısa tüylü olmaları sebebi ile bakımları oldukça kolaydır. Tırnak bakımlarını aksatmamak köpeğinizin rahat yürümesi için önem arz eder. Dogoların ise tırnakları hızlı uzar bu sebeple tırnak bakımını aksatmayın. Tüy dökmeyi az, orta, çok diye ayıracak olursak dogolar orta derece de tüy dökerler. Salyaları ise yok denecek kadar azdır hatta ağızlarında salya görmeniz zordur. Günlük bir saatinizi ayırmanız ve parka, dışarıya çıkarmanız gerekmektedir.

Dogo (Arjantin) Köpeklerinin Beslenmesi

Bu köpek türlerine yavruyken kuru mama verilmemesi tavsiye edilir. Yavruyken günde 3 kez beslenmelidir. İlerleyen dönemlerde de vitamin ilaçlarıyla takviye yaparak kemik ve kas yapıları güçlendirilebilir. Tavuk tarzı besinleri alerjisi olabileceği nedeniyle vermemeniz önemlidir.

Dogo (Arjantin) Köpeklerinin Fiyatları

Dogo (Arjantin) Köpeklerinin fiyatları ise 800 lira 2000 lira arasındadır.

“Dogo (Arjantin) Köpekleri Hakkında Bilgiler” üzerine 3 yorum

  1. Bendede var 2 aylık DOGO Arjantin yavru vermek istiyorum sahiplenmek isteyen Antalya dayız ulasabilirse 02428180250 nodan

    Cevapla

Yorum yapın