Dolar Durdurulamıyor! Dolar’ın Yükselmesinin Sebepleri Neler?

Dolar Durdurulamıyor! Dolar’ın Yükselmesinin Sebepleri Neler?

26 Ekim 2020 0 Yazar: Mernuş Dündar

dolar, dolar neden yükseliyor, dolar neden durdurulamıyor, doların artışı neden, dolar neden yükseldi, dolar artışının sebepleri neler

Sevgili okurlar; bugün dolar kuru, yükselişteki tarihi zirvesini yaptı. Bizlerde dolar kurunun çıkmasındaki gerçekler neler, dolar kurunun yükselmesinin sebepleri nelerdir sizlere bunları anlatacağız.

DDolar'ın Yükselmesinin Sebepleri Neler?

Dolar Durdurulamıyor! Dolar’ın Yükselmesinin Sebepleri Neler?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından faiz artışı kararı almaması ve faizi sabit tutması

Amerika’da teşvik paketi hakkında yaşanan tartışmaların alevlenmesi ve paketin çıkmayacağı yönünde beklentilerin artması

Amerika’da başkanlık seçimlerine artık sayılı günler kalması ve anket sonuçları

Dünya genelinde pandeminin 2. dalga etkisinin yayılması ve tüm ülkelerde yeni vaka sayısının patlama yaşaması

İtalya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde zorunlu karantina kararları ve tedbirlerin yeniden açıklanmaya başlanması olarak gösterildi.

Bir diğer neden ise; Liranın değer kaybetmesinin sebebi para politikamızın enflasyona yol açması. Türkiye’de lira ucuzluyor, biz buna doların pahalılaşması diyoruz. Dolayısıyla TL ile yaptığınız yatırımların getirisi enflasyon altında eziliyor

Dolar Yükselmeye Devam Edecek Mi?

Mevsimsel etkiye rağmen enflasyonun yükselmeye devam etmesi, kamu bankalarının yanı sıra Merkez Bankası’nın dövizi frenlemek için sürekli olarak döviz satması sonucu rezervlerinin eksiye geçmesi, 400 milyar doların üzerindeki dış borç, korona salgını ve özellikle Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim gibi uluslararası ilişkilerdeki yükselen tansiyon, döviz kurlarının yükselmesinde etkili oluyor. Korona salgını dolayısıyla yabancı turist sayısındaki büyük düşüşe bağlı olarak, döviz girdisinin azalması da bir başka etken.

Reuters haber ajansı, para piyasası traderlarının yaptığı hesaplamalara göre Merkez Bankası ve kamu bankalarının 2019’un başından bu yana TL’yi desteklemek için piyasaya yaklaşık 110 milyar dolar sattığını aktarıyor.

Dolar'ın Yükselmesinin Sebepleri Neler?

Türk Lirası Değer Kaybediyor

Finans uzmanı Dr. Murat Kubilay, bu durumun, doların diğer para birimlerine karşı değer kazanmasıyla pek ilgili olmadığına dikkat çekerek “Daha çok TL’nin değer kaybıyla ilintili. Yüzde 50 dolar, yüzde 50 euro olan sepet kur da rekor düzeyde. 24 Eylüldeki TCMB toplantısına kadar bu baskı sürecek” diyor.

Kubilay, kamu bankalarının 9 hafta üst üste döviz açık pozisyonunun sona erdiğine de dikkat çekiyor. 3 bankadan hangilerinin aşım yaptığının bilinmediğini belirten Kubilay “Ancak döviz açık pozisyonunun Devlet Hazinesi’ne aktarıldığını kesin biliyoruz. Bu esnadaki kur artışı nedeniyle milyonlarca TL zarar yazıldığını da not düşelim” diyor.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •