Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Dudak Uçuklaması Nasıl olur ?

0

DUDAK  UÇUKLAMASI NEDEN ÇIKAR, NASIL GEÇER ?

Uçuk, vücudun zayıf düştüğü stres, aşırı yorgunluk, korkma, travma ve ateş gibi durumlarda vücutta bulunan herpes simpleks olarak bilinen bir virüsün aktif hale gelmesiyle oluşan, içi sıvı dolu kabarcıklardır.

Dudak uçuklugu neden olur, dudak Uçuğuna ne iyi gelir

Uçuk, çoğunlukla dudakta görülür.Çok nadiren diş etinde veya kulakta da görülebilir.Uçuk çıkmadan önce, karıncalanma, kızarma, yanma ve kaşınma gibi belirtiler verir.Bu gibi belirtilerde kesinlikle o bölgeye dokunulmamalıdır.Uçuğu patlatmak, elle sıkmak, ısıtılmış tahta kaşığı dokundurmak vs. gibi eski yöntemler iyileşme sürecinde faydalı olmaz, tam aksine daha çok sorunlar yaratır.

Uyku esnasında korkunç rüya görenlerinde uçuk çıkarması muhtemeldir.Uçuk, sabaha kadar yavaş yavaş büyür.Bu tip uçuklar genelde 1-2 gün sonra kendiliğinden geçer.

Uçuğun kesin bir tedavisi yoktur.Hastalık durumunda doktorun önerdiği melhemlerin kullanılması uçuğun iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Dudak uçuğu nedir

Uçuk Oluşumu Nedenleri

Dudak Uçuğuna ne iyi gelir?

Dudak kısmında sürekli uçuk sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız evinizde bulunan malzemelerle uçuğu hızlı bir şekilde iyileştirebilirsiniz. Dudakta meydana gelen uçuğu vereceğimiz doğal yöntemlerle hızlı bir şekilde iyileştirmek için aşağıda vermiş olduğumuz önerilere göz atabilirsiniz.
İşte uçuğa ne iyi gelir sorusunun cevapları…

Mısır nişantası

1 kaşık mısır nişantası ile 1 kaşık içme suyunu karıştırıp macun haline getirin. Yatmadan önce uçuğunuza sürün. Uyandığınızda da nazikçe durulayın.
Buz yöntemi

Uçuk ağrının yanı sıra dudakta yanmaya da neden olabilir. Buz tutmak uçuğun üzerindeki derinin hem nemlenmesini hem de yanmasının geçmesini sağlar.

Aloe vera

1 çay kaşığı alo vera jelini direkt olarak uçuğun üzerine uygulayabilirsiniz.

Nane yağı

Uçuğu su ile temizleyin. Ardından pamuğu önce suya sonra da nane yağına batırıp uçuğa sürün. Günde 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Sarımsak

Ortadan ikiye bölmüş olduğunuz sarımsağı uçuğun üzerine sürün. Kısa süre içerisinde uçuğunuzun kuruyup düşmesine yardımcı olacaktır.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap