Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Dünyanın Yeni Yedi Harikası

0

İsviçre’de bir organizasyon tarafından cep telefonu ve internet aracılığıyla yapılan bir oylama sonucunda seçilmiştir. 7 Temmuz 2007 tarihinde açıklanmıştır. Yarışmada aralarında Ayasofya’nın da bulunduğu 21 finalist eser yer aldı.
Yeni Yedi Harika internet sitesinde 6 yıl boyunca oy kullanılarak seçilmiştir. Oylama sonucunda Yeni Yedi Harika Portekiz’in başkenti Lizbon’da ilan edildi. Finale kalan adaylar ; akropolis, El Hamra Sarayı, Angkor, Moai, Eyfel Kulesi, Ayasofya, Kiyomizu-dera, Kremlin Sarayı, Neuschwanstein, Özgürlük Heykeli, Stonehenge, Sidney Opera Evi, Timbuktu

İşte Yeni Yedi Harika

Chichen Itza

Meksika’nın Yucatán Yarımadası’nda, Valladolid ve Mérida arasında yer alan, Kristof Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir İtza Maya kenti. Günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır. Yapı 24 m’dir. Efsaneye göre kent 10. yüzyılda Quetzalcoatl önderliğindeki Toltekler’ce alınmıştır.

İnşa tarihi: MS 750 ile 900 yılları arasında oluşmaya başlamıştır.Son hali ise MS 900 yılından sonra şekillenmiştir.
Yeri: Kuzey Amerika ‘nın güneyinde Meksika Birleşik Devletleri’nin Yucatan eyaletinin doğusunda Tınum Belediye sinde yer almaktadır.

Christo Redentor

Türkçe adıyla ‘Kurtarıcı İsa’ Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alan ve şehrin sembollerinden biri olan İsa heykelidir.Heykelin yapımı 1922’de o dönemde ülkenin başkenti olan Rio de Janeiro’da Brezilya’nın kuruluşunun 100. yılı şerefine başlatılmış. 30 m olan bu dev heykel 8 m yükseklikteki bir kaide üzerinde durur ve 1.145 ton ağırlığındadır. Beton, üzerinde katman olarak da sabun taşı kullanılmıştır.

İnşa tarihi: 1922’de başlatılmış, 12 Ekim 1931’de resmi törenle açılmıştır.
Kimler tarafından inşa edilmiş: Heitor Silva Costa tarafından tasarlanan ve Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından beş yıl içinde gerçekleştirilmiş.
Yeri: Parque Nacional da Tijuca – Alto da Boa Vista, Rio de Janeiro – RJ, Brezilya

Çin Seddi

Dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin’in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 8851.8 kilometredir. Bugün ayakta duran kısım Ming Hanedanı devrinden kalan 2.500 kilometrelik settir. Yüksekliği 4-6 metre, taban kalınlığı 7 metre ve üst kalınlığı ise 6 metre civarındadır. Kalın olan yerlerin üzerinde atlar ve arabalar gidebilmektedir. Kalın duvarlar boyunca siperlik ve okçu delikleri vardır. 200 metrede bir gözetleme kulesi veya kale ve 9 kilometrede bir fener kulesi bulunur.

İnşa tarihi : MÖ 403 – MÖ 221
Kimler tarafından yapılmıştır: 20’den fazla krallık tarafından atılmıştır. Chu, Qi, Yan, Wei, Han, Zhao, Qin Krallıklar birbirinden korumak için, Qin, Zhao, Yan kralıkları ise XiongNu, DongHu, LinHu, Hiung-nu’ların saldırılarını durdurmak için, Çin’in ilk İmparatoru Qin Shi Huang, burayı boydan boya aşılmaz bir savunma duvarıyla kapatmaya karar verdi.
Yeri : Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanır

Machu Picchu

Bugune kadar özenle korunmuş İnka Antik Kenti. And Dağları’nın bir dağının zirvesinde, 2.360 m yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulmuş olup Peru’nun Cusco şehrine 88 km mesafededir.İspanyol istilacılar 1532 yılında buraları işgal ederken sık dağlar arasında kalmış bu şehir, istilacılar tarafından fark edilmemiş ve bu sayede zarar görmemiştir. Machu Picchu 200’den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapıdan oluşur. Şehrin 3000 basamağı bugün hâӀâ gayet iyi durumdadır.

İnşa tarihi : 1450 yılları civarı
Kimler tarafından yapılmıştır: Pachacutec Yupanqui
Yeri : And Dağları’nın bir dağının zirvesi

Petra

MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik yapmıştır. Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilene kadar başkent olarak varlığını sürdürmüştür. 400’lü yıllardan sonra deprem ve ekonomik sıkıntılardan dolayı kent gözden düşmüş ve zaman içinde unutulmuştur. Son araştırmalarda Petra’daki El-Khazneh’nin altında gizli gömülü bir bölüm olduğu ve bu bölümün kral mezarları olduğu araştırmalar sonucunda kesinleşmiştir.Kum taşından oluşan kaya bloklarına oyulmuş tapınaklar, amfi tiyatro, mezarlar ve rölyeflerden oluşan yapı, yaklaşık 100 kilometre kare alana yayılmaktadır. Kent, 1812 yılında İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından yeniden keşfedilmiştir. 6 Aralık 1985 tarihinde UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası listesine dahil edilmiştir.

İnşa tarihi : MÖ 400 lü yıllara dayanmaktadır.
Kimler tarafından yapılmıştır: Nebatiler
Yeri : Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde

Kolezyum

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum bir arenadır.İmparatorlar burada Roma halkını eğlendirmek için ve biraz da kendi eğlenceleri için gladyatör dövüşleri düzenlenirdi. Günümüzde depremden dolayı harap vaziyette olmasına ve taşlarının çalınmasına rağmen, Roma İmparatorluğu’nun uzun zamandır sembolüdür. Asıl adı Arena iken, sonradan, girişteki heykelin adını aldı.Kolezyum’un orijinal adı Amphitheatrum Flavium idi. Sık sık Flavium Amphitheater olarak da adlandırılırdı. Yapı Flavium Hanedanlığı döneminde yapıldığından, orijinal ismi bu uygarlığın adından gelmektedir.

İnşa tarihi : MS 72 yılında yapımına başlandı ve MS 80 yılında tamamlandı.
Kimler tarafından yapılmıştır: Vespasianus tarafından yapıma başlanmış, Titus döneminde tamamlanmıştır.
Yeri : Roma, İtalya

Tac Mahal

İslâm türbe mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilir. Babür İmparatorluğunun 5. hükümdarı Şah Cihan’ın 17 Haziran 1631 tarihinde genç yaşta ölen eşi Ercümend Bânû Begüm için yaptırılmıştır. Mümtaz Mahal’in ve 1666’da ölen imparator Şah Cihan’ın mezarlarını barındırır. Yapı, Şah Cihan’ın hâkimiyeti süresinde en parlak dönemini yaşayan Bâbürlüler’in güç ve kudretini temsil eder.Yüksekliği 74 metre, zemin al 176.900 m2’dir. Hanedanın güç ve kudreti kadar, Şah Cihan ile eşi Ercümend Bânû Begüm arasındaki sevginin de sembolüdür. 1983’ten bu yana UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

İnşa tarihi : 1632 yılında başlanmış 1654 yılında tamamlanmıştır.
Kimler tarafından yapılmıştır: Üstad İsa Muhammed Efendi, Üstad Ahmed Lahori ve diğer mimarlar
Yeri : Agra, Uttar Pradeş, Hindistan

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap