Anasayfa » 81 il Gezilecek Yerler » En Güzel Adalarımız

En Güzel Adalarımız

golyazi

Bursa – Gölyazı, Türklerle Rumların Ortak Tarihi Açısından Önemli Özelliklere Sahiptir. Eski Bir Rum Köyü Olan Ve Bugün Daha Çok Mübadele İle Selanik’ten Göç Edenlerin Yaşadığı Gölyazı, Osmanlı Döneminde Türklerle Rumların Bir Arada Yaşadığı Ve Rumların Çoğunlukta Olduğu Bir Yerleşim Merkeziydi. 1924 Yılında Mübadele Anlaşması İle Gelen Türk Göçmenler, Gölyazı Ve Çevresi İle Uyum Sağlamışlar, Çalışkanlıklarıyla Çevre Kültürünü Geliştirmişlerdir.

Tamamı Sit Alanı Olan Ve Bağlı Olduğu İlçeye Adını Veren Muhteşem Nilüfer Çiçeklerine Ev Sahipliği Yapan Uluabat Gölü, 2–4 Metre Arasındaki Derinliği Ve Puslu Havasıyla Farklı Bir Görüntü Yansıtır. Gölyazı Halkının Geçim Kaynağı Tarım, Balıkçılık Ve Turizmdir. Gölde Turna, Sazan Ve Köylüler Tarafından “Feki” Adı Verilen Küçük Bir Balık Türü Yaşar. Uluabat’ın Simgesi Olan Kerevit İse Bölge Halkının Geçim Kaynağı Olmaktan Çoktan Çıkarak Anılardaki Yerini Almış Durumdadır.

İlkbaharda Gölün Yükselmesiyle Su İçinde Kalan Ağaçlar, Yine Bu Sularda Süzülen Ördekler, Çoğu Zaman Gölü Kaplayan Sis, Sazlık Bölgeler, Sandallarında Avlanan Balıkçı Kadınlar, Arnavut Kaldırımlı Sokaklar; Antik Çağda Apolyont Olarak Bilinen Bu Köyün Güzelliklerinden Yalnızca Birkaçıdır.

cennetadasi

Cennet Adası Ada Olarak Tabir Edilmesine Karşın Aslında Bir Yarımadadır. Nimara İsimli Yarımada Ormanlarla Kaplıdır. Cennet Adası, Marmaris Koyunun Hemen Girişinde Bulunmakta Ve Özellikle Günübirlik Tekne Turlarının Popüler Uğrak Yerlerindendir. Hemen Hemen Her Tekne Burada Mola Vermektedir.

Cennet Adasına Gitmek İçin İsterseniz Öncelikle 8 Km. Kadar Bir Yolculuktan Sonra Yalancı Boğaz İsimli Bölgeye Gelip Daha Sonra Buradan Cennet Adasına Doğru Yürüyüş Yapabilirsiniz. Güzel Bir Doğa Yürüyüşü Eşsiz Bir Fırsat.

Yalancı Boğaz Coğrafi Yapısı İtibarıyla Boğazı Andırmakta Olduğundan Bu İsmi Almış. Fırtınalı Bir Gecede Mekanı Boğaz Zannederek Gemisini Sürüp Karaya Oturduğu Rivayet Edilen Bir Kaptanın Hikayesine De Dayanarak Buraya Yalacı Boğaz Adı Verilmiş. Oldukça Kayalık Bir Bölge. Aynı Zaman Yat Ve Gulet Atölyeleri De Mevcut.

Cennet Adasında Manzara Muhteşem. Ada Çevresinde Çok Sayıda Güzel Restoran Ve Cafe Bulunmakta. Cennet Adası Yüzmek İçin De Çok İdeal. Adada Sıkılmadan Tam Bir Gün Geçirebilirsiniz.

buyuk ada

Büyükada
Büyükada’ya İstanbul Deniz Otobüsleri Ve Birçok Tur İle Ulaşabilirsiniz. Bostancı, Kartal, Kabataş İlçelerinden Kalkan Motor, Vapur Ve Deniz Otobüsleri İle Marmara Denizinin Tadını Çıkararak Ulaşabilirsiniz.

Masmavi Denizi Yemyeşil Tabiatı İle Büyüleyici Güzelliğe Sahip Büyükada; Faytonu, Plajları, Tarihi Konakları, Restoranları, Kafeleri İle Görülmesi Gereken Yerlerdendir. Fayton Ya Da Bisiklet Kiralayarak Büyükada’nın Tüm Güzelliklerini Gezebilirsiniz.Yolunuz Düşerse Sevdiklerinizi De Yanınıza Alıp Buraya Uğramanızı Tavsiye Ederim. Hafta Sonu Pek Kalabalık Olmaktadır. Hafta İçi Müsait Olduğunuz Bir Günde Gelebilirsiniz.

Buraya Gelirken Yanınıza Fotoğraf Makinesini Almayı Unutmayın Çünkü Burada Bulunan Her Anı Ölümsüzleştirmek İsteyeceksiniz.

alibey adası hakkında

Cunda Adası Olarak Da Bilinen Alibey Adası, Ayvalık Koyunda Yer Alan Ve Ayvalık Adaları Olarak Adlandırılan İrili Ufaklı 22 Adadan Biri. Balıkesir’in Ayvalık İlçesine Bağlı Olan Bu 22 Adanın İçerisinde Yerleşime Açık Tek Ada Olan Cunda, Türkiye’nin Ege Denizi’nde Bulunan Gökçeada, Bozcaada Ve Uzunada’dan Sonra Gelen Dördüncü Büyük Adası. Yerli Turizmin Gözdesi Olan Cunda Adası, Özellikle Sahil Şeridindeki Balık Lokantaları İle Biliniyor.

kekova adası

Kekova Adası, Antalya‘nın Demre İlçesi Sınırlarında, Kaleköy Ve Üçağız Açıklarında Yer Alan Küçük Kayalık Bir Ada. Kaş Ve Demre’den Günübirlik Tekne Turlarıyla Gidilen Yöre Coğrafi Olarak Kekova Olarak Adlandırılıyor. Bölgede İrili Ufaklı Çok Sayıdaki Ada Var. 4,5 Km Uzunluğu Ve 500 Metre Genişliğiyle En Büyüğü Kekova.

kus adası

Tarihi, Doğası, Plajları Ve Harika Görülecek Yerleri İle Kuşadası Tatilcilerin Radarında Olan Bir Turizm Kenti. Kuşadası’nda Görülecek Yerlerin Başında Kuşadası Milli Parkı Geliyor. Kuşadası Plajları’nda Deniz Keyfi Yapmak Harika Bir Deneyim. Güvercinada Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Arasında Üst Sıralarda. Aydın’ın Selçuk İlçesinde Yer Alana Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi, Kuşadası Yakınlarında Görebileceğiniz Yerlerden.

yuzen adalar

Solhan İlçesi Hazarşah Köyü Aksakal Göl Mezrasındaki Ada, O Yörede Yaşayan Halk Tarafından Keşfedilmiştir. Yüzen Ada Da Tamamen Doğal Yollarla Oluşmuştur. Gölün Üç Tarafı Dağlar Ve Tepelerle Çevrilmiş Düz Arazi Üzerinde Bulunan Krater Göl Konumundadır. Gölün Şimdiki Alanı 300 M2’Nin Üzerindedir.

Yorum yapın